Zřícenina hradu, první zmínky z roku 1318. Často se střídali majitelé. Počátkem 17. stol. opuštěn, začal pustnout, měnit se ve zříceninu. Dodatečně rozšířen, patrné stopy renesanční přestavby. Dochovány výrazné zříceniny hradeb a paláce.
Hlavní obrázek místa
nádvoří hradu
© Rodochrozit, 07/2010
Přímo nad stejnojmennou vsí se nacházejí zříceniny hradu v těsné blízkosti statku. Budete-li cestovat vlakem, vystupte vzastávce Zaječice a po 5 km po modré značce dorazíte do Žumberka. Na hradě se dá přespat pod širákem.
28.5. 2002
turistické

Vstup na vlastní nebezpečí. Hradní zdivo se rozpadá.

28.5. 2002

historie

Hrad Žumberk vznikl zřejmě na přelomu 13. a 14. století. Nepřímo je jeho existence doložena poprvé v r. 1318, kdy používal přídomku ze Žumberka Pilungus, který byl tehdy pohnán před zemský soud pro škody, které způsobil ve vesnicích v okolí Žumberka. Z dalších majitelů Žumberka se připomíná v r. 1380 Vaněk ze Žumberka a Boskovic. Před r. 1402 zemřel Kuník Kavalec ze Žumberka, v r. 1415 pečetil stížný list do Kostnice Jan Kavalec z Lipoltic a na Žumberku, doložený pak ještě v r. 1419. V r. 1440 se účastnil sjezdu východočeské šlechty v Čáslavi Vaněk Kavalec ze Žumberka. Od r. 1445 do r. 1450 se připomíná Jetřich z Řestok a Žumberka. V r. 1473 náležel Žumberk Mikuláši Buchovcovi z Buchova, v r. 1487 Mikuláši z Holohlav. V tomto roce se poprvé výslovně připomíná hrad Žumberk, k němuž tehdy kromě dvora a stejnojmenného městečka náleželo ještě 16 vsí. Hrad byl založen na ostrohu…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 21.11. 2009

Půdorys místa

Terénní náčrt situace jádra hradu
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Žumberk

Místa v okolí

 Kočičí hrádek
 Lukavice
 kostel sv. Anny
 Strádov
 Hrádek u Nasavrk
 Nasavrky
 Ležáky
 evangelický sbor
 restaurace Monaco
 požární hláska
 Boiika
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 Chrast
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Bára
 Rohozná
 Nabočany
 Rabštejnek
 Přestavlky
 Rosice
 Rosice
 židovský hřbitov
 Mydlářovský dům
 Trhová Kamenice
 Chrudim
 městské opevnění
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Stolany
 Topol
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Zuberský kopec
 Svobodné Hamry
 Kozojedy
 Vejvanovice
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 Jahůdka
 židovský hřbitov
 Úhřetice
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Lipka
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Václava
 Zdislav
 Veselý Kopec
 Březovice
 Bořice
 kostel sv. Víta
 Možděnice
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Košumberk
 evangelický kostel
 pivovar
 kříž
 Betlém
 vodní nádrž Seč II
 Medlešice
 Chroustovice
 Rozpakov
 pomník Jana Husa
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Šimkův mlýn
 Rychmburk
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 kostel sv. Štěpána
 Slepotice
 Vildštejn
 Borůvka
 vodní nádrž Hamry
 Oheb
 Klokočov
 Heřmanův Městec
 synagoga
 židovský hřbitov
 Husův sbor
 Štěnec
 Klešice
 Mrdice
 kaple sv. Jiří
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Ostrov
 Maleč
 Štěpánov
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Kroměšín
 Veselá
 Neulust
 Čachnov
Základní informace místa
ID místa: 340
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama