Oválný hrádek neznámého jména a historie nyní zván Radvanice. Archeologicky zkoumán r. 1970, vznik datován do 2. pol. 13. stol. Opevněn příkopem s valem, na horní plošině stála dřevěná věžovitá stavba, do patra kamenná. Na východní straně při vnějším valu nalezeny zbytky nějaké mladší stavby .
Hlavní obrázek místa
Jádro hradu
© Petr Nožička 12/2015
Terénní zbytky malého neznámého jednodílného oválného hradu, dnes nazývaného po nedaleké obci Radvanice, která leží asi 1 km severovýchodním směrem. Archeologicky byla lokalita datována od druhé poloviny 13. století až do počátku 14. století. Hrad pravděpodobně vznikl jako opěrný bod v době kolonizace zdejšího kraje. Bohužel doposud neznáme autora stavby, jméno hradu ani jeho dějiny. Hrádek ležel zhruba na hranici tehdejších držav pánů ze Švábenic a z Vízmburku v Jestřebích horách. Poprvé na místo upozornil až páter J. Czerný v r. 1827, který připravoval podklady k tehdejšímu topografickému znázornění Čech. Místo bývalo zváno "Starým zámkem" a podle pověsti z něj měla vést tajná chodba až na hrad Žacléř. Samotné sídlo bylo vybudováno na strmém hřebeni kopce. Jeho obranu skýtal příkop s nahozeným valem, který na západní straně nahradil prudce se svažující svah. Na jižní straně se val rozdvojuje před menší hradní plošinou. Rozměry hrádku činí asi 58 x 34 m, vnitřního pahorku pak asi 31 x 24 m. Na nejvyšším bodě sídla se vší pravděpodobností stála na kamenné podezdívce na sucho dřevěná stavba. Předpokládá se, že šlo o věžovitý objekt, který byl nejméně do patra z kamene. Jeho rozměry jsou 10 x 21 m. Zajímavým objevem pak byl nález při vnějším valu na severu, kde byly zjištěny základy dvojprostorového příbytku s ohništěm. Vztah této stavby s hradem nelze přesněji určit a asi nemá přímou souvislost. Hrádek byl detailně archeologicky zkoumán v roce 1970. Tři roky předtím zde proběhly povrchové sběry, kdy Muzeum Podkrkonoší Trutnov shromaždilo velké množství fragmentů nádob, několik různých hrotů šípů, fragmenty kování a přezek.
Ivo Rozehnal - zdroj Encyklopedie českých hradů, T. Durdík - Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a web jestrebihory.net, 3.5. 2016
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Radvanice

Místa v okolí

 Žaltman
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 zvonice
 Skály
 Skály
 Adršpach
 Střmen
 Starý Rokytník
 Dolní Adršpach
 Vízmburk
 Stárkov
 Bystrý
 Stárkov
 Bolkov
 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 hrob Viktorky
 Teplice nad Metují
 kostel Panny Marie
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 evangelický kostel
 Keyzlarova vila
 Šibeník
 mlýn Dřevíček
 Rechenburg
 Samaritánka
 Ostaš
 železniční most
 Červená Hora
 zvonice
 kříž nad Pěkovem
 Vlčinec
 Homole
 Stachelberg
 kostel Všech svatých
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Podklášterní mlýn
 kašna
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 radnice
 stará škola
 Rýzmburk
 kostel sv. Anny
 Žernovská rozhledna
 haltýře
 Žacléř
 kostel sv. Prokopa
 Staré bělidlo
 Mieroszów
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 kostel sv. Anny
 Ochranná kaple
 sanatorium Grunwald
 zámeček Friedenstein
Základní informace místa
ID místa: 12771
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama