Oválný hrádek neznámého jména a historie nyní zván Radvanice. Archeologicky zkoumán r. 1970, vznik datován do 2. pol. 13. stol. Opevněn příkopem s valem, na horní plošině stála dřevěná věžovitá stavba, do patra kamenná. Na východní straně při vnějším valu nalezeny zbytky nějaké mladší stavby .
Hlavní obrázek místa
Jádro hradu
© Petr Nožička 12/2015
Terénní zbytky malého neznámého jednodílného oválného hradu, dnes nazývaného po nedaleké obci Radvanice, která leží asi 1 km severovýchodním směrem. Archeologicky byla lokalita datována od druhé poloviny 13. století až do počátku 14. století. Hrad pravděpodobně vznikl jako opěrný bod v době kolonizace zdejšího kraje. Bohužel doposud neznáme autora stavby, jméno hradu ani jeho dějiny. Hrádek ležel zhruba na hranici tehdejších držav pánů ze Švábenic a z Vízmburku v Jestřebích horách. Poprvé na místo upozornil až páter J. Czerný v r. 1827, který připravoval podklady k tehdejšímu topografickému znázornění Čech. Místo bývalo zváno "Starým zámkem" a podle pověsti z něj měla vést tajná chodba až na hrad Žacléř. Samotné sídlo bylo vybudováno na strmém hřebeni kopce. Jeho obranu skýtal příkop s nahozeným valem, který na západní straně nahradil prudce se svažující svah. Na jižní straně se val rozdvojuje před menší hradní plošinou. Rozměry hrádku činí asi 58 x 34 m, vnitřního pahorku pak asi 31 x 24 m. Na nejvyšším bodě sídla se vší pravděpodobností stála na kamenné podezdívce na sucho dřevěná stavba. Předpokládá se, že šlo o věžovitý objekt, který byl nejméně do patra z kamene. Jeho rozměry jsou 10 x 21 m. Zajímavým objevem pak byl nález při vnějším valu na severu, kde byly zjištěny základy dvojprostorového příbytku s ohništěm. Vztah této stavby s hradem nelze přesněji určit a asi nemá přímou souvislost. Hrádek byl detailně archeologicky zkoumán v roce 1970. Tři roky předtím zde proběhly povrchové sběry, kdy Muzeum Podkrkonoší Trutnov shromaždilo velké množství fragmentů nádob, několik různých hrotů šípů, fragmenty kování a přezek.
Ivo Rozehnal - zdroj Encyklopedie českých hradů, T. Durdík - Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a web jestrebihory.net, 3.5. 2016
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Radvanice

Místa v okolí

 Žaltman
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 Čáp
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 zvonice
 Skály
 Skály
 Adršpach
 Střmen
 Starý Rokytník
 Dolní Adršpach
 Vízmburk
 Stárkov
 Bystrý
 Stárkov
 Bolkov
 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 hrob Viktorky
 Teplice nad Metují
 kostel Panny Marie
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 evangelický kostel
 Keyzlarova vila
 Šibeník
 mlýn Dřevíček
 Rechenburg
 Samaritánka
 Ostaš
 železniční most
 Červená Hora
 zvonice
 kříž nad Pěkovem
 Vlčinec
 Homole
 Eliška
 Stachelberg
 kostel Všech svatých
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 Turyň
 Podklášterní mlýn
 kašna
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 radnice
 klášter benediktinů
 Na Signálu
 stará škola
 Rýzmburk
 kostel sv. Anny
 Žernovská rozhledna
 haltýře
 Žacléř
 kostel sv. Prokopa
 Staré bělidlo
 Na Větrné horce
 Mieroszów
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 kostel sv. Anny
 Ochranná kaple
 sanatorium Grunwald
 zámeček Friedenstein
Základní informace místa
ID místa: 12771
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama