Oválný hrádek neznámého jména a historie nyní zván Radvanice. Archeologicky zkoumán r. 1970, vznik datován do 2. pol. 13. stol. Opevněn příkopem s valem, na horní plošině stála dřevěná věžovitá stavba, do patra kamenná. Na východní straně při vnějším valu nalezeny zbytky nějaké mladší stavby .
Hlavní obrázek místa
Jádro hradu
© Petr Nožička 12/2015
Terénní zbytky malého neznámého jednodílného oválného hradu, dnes nazývaného po nedaleké obci Radvanice, která leží asi 1 km severovýchodním směrem. Archeologicky byla lokalita datována od druhé poloviny 13. století až do počátku 14. století. Hrad pravděpodobně vznikl jako opěrný bod v době kolonizace zdejšího kraje. Bohužel doposud neznáme autora stavby, jméno hradu ani jeho dějiny. Hrádek ležel zhruba na hranici tehdejších držav pánů ze Švábenic a z Vízmburku v Jestřebích horách. Poprvé na místo upozornil až páter J. Czerný v r. 1827, který připravoval podklady k tehdejšímu topografickému znázornění Čech. Místo bývalo zváno "Starým zámkem" a podle pověsti z něj měla vést tajná chodba až na hrad Žacléř. Samotné sídlo bylo vybudováno na strmém hřebeni kopce. Jeho obranu skýtal příkop s nahozeným valem, který na západní straně nahradil prudce se svažující svah. Na jižní straně se val rozdvojuje před menší hradní plošinou. Rozměry hrádku činí asi 58 x 34 m, vnitřního pahorku pak asi 31 x 24 m. Na nejvyšším bodě sídla se vší pravděpodobností stála na kamenné podezdívce na sucho dřevěná stavba. Předpokládá se, že šlo o věžovitý objekt, který byl nejméně do patra z kamene. Jeho rozměry jsou 10 x 21 m. Zajímavým objevem pak byl nález při vnějším valu na severu, kde byly zjištěny základy dvojprostorového příbytku s ohništěm. Vztah této stavby s hradem nelze přesněji určit a asi nemá přímou souvislost. Hrádek byl detailně archeologicky zkoumán v roce 1970. Tři roky předtím zde proběhly povrchové sběry, kdy Muzeum Podkrkonoší Trutnov shromaždilo velké množství fragmentů nádob, několik různých hrotů šípů, fragmenty kování a přezek.
Ivo Rozehnal - zdroj Encyklopedie českých hradů, T. Durdík - Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a web jestrebihory.net, 3.5. 2016
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Radvanice

Místa v okolí

 Žaltman
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Čáp
 zvonice
 Skály
 Skály
 Adršpach
 Střmen
 Starý Rokytník
 Dolní Adršpach
 Vízmburk
 Bystrý
 Stárkov
 Stárkov
 Bolkov
 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 hrob Viktorky
 Teplice nad Metují
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 Keyzlarova vila
 Šibeník
 mlýn Dřevíček
 Rechenburg
 Samaritánka
 Ostaš
 železniční most
 Červená Hora
 Vlčinec
 zvonice
 kříž nad Pěkovem
 Homole
 Stachelberg
 kostel Všech svatých
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 radnice
 Podklášterní mlýn
 kašna
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Na Signálu
 stará škola
 Rýzmburk
 kostel sv. Anny
 Žernovská rozhledna
 haltýře
 Žacléř
 kostel sv. Prokopa
 Staré bělidlo
 Na Větrné horce
 Mieroszów
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 kostel sv. Anny
 Ochranná kaple
 sanatorium Grunwald
 zámeček Friedenstein
Základní informace místa
ID místa: 12771
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama