Oválný hrádek neznámého jména a historie nyní zván Radvanice. Archeologicky zkoumán r. 1970, vznik datován do 2. pol. 13. stol. Opevněn příkopem s valem, na horní plošině stála dřevěná věžovitá stavba, do patra kamenná. Na východní straně při vnějším valu nalezeny zbytky nějaké mladší stavby .
Hlavní obrázek místa
Jádro hradu
© Petr Nožička 12/2015
Terénní zbytky malého neznámého jednodílného oválného hradu, dnes nazývaného po nedaleké obci Radvanice, která leží asi 1 km severovýchodním směrem. Archeologicky byla lokalita datována od druhé poloviny 13. století až do počátku 14. století. Hrad pravděpodobně vznikl jako opěrný bod v době kolonizace zdejšího kraje. Bohužel doposud neznáme autora stavby, jméno hradu ani jeho dějiny. Hrádek ležel zhruba na hranici tehdejších držav pánů ze Švábenic a z Vízmburku v Jestřebích horách. Poprvé na místo upozornil až páter J. Czerný v r. 1827, který připravoval podklady k tehdejšímu topografickému znázornění Čech. Místo bývalo zváno "Starým zámkem" a podle pověsti z něj měla vést tajná chodba až na hrad Žacléř. Samotné sídlo bylo vybudováno na strmém hřebeni kopce. Jeho obranu skýtal příkop s nahozeným valem, který na západní straně nahradil prudce se svažující svah. Na jižní straně se val rozdvojuje před menší hradní plošinou. Rozměry hrádku činí asi 58 x 34 m, vnitřního pahorku pak asi 31 x 24 m. Na nejvyšším bodě sídla se vší pravděpodobností stála na kamenné podezdívce na sucho dřevěná stavba. Předpokládá se, že šlo o věžovitý objekt, který byl nejméně do patra z kamene. Jeho rozměry jsou 10 x 21 m. Zajímavým objevem pak byl nález při vnějším valu na severu, kde byly zjištěny základy dvojprostorového příbytku s ohništěm. Vztah této stavby s hradem nelze přesněji určit a asi nemá přímou souvislost. Hrádek byl detailně archeologicky zkoumán v roce 1970. Tři roky předtím zde proběhly povrchové sběry, kdy Muzeum Podkrkonoší Trutnov shromaždilo velké množství fragmentů nádob, několik různých hrotů šípů, fragmenty kování a přezek.
Ivo Rozehnal - zdroj Encyklopedie českých hradů, T. Durdík - Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a web jestrebihory.net, 3.5. 2016

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Radvanice

Místa v okolí

 Žaltman
 štola Kateřina
 Velké Svatoňovice
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Čáp
 zvonice
 Skály
 Skály
 Belver
 Adršpach
 Střmen
 Starý Rokytník
 Dolní Adršpach
 Vízmburk
 Bystrý
 Stárkov
 Stárkov
 Bolkov
 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 hrob Viktorky
 Teplice nad Metují
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 Keyzlarova vila
 Šibeník
 mlýn Dřevíček
 Rechenburg
 Samaritánka
 Ostaš
 železniční most
 Červená Hora
 Vlčinec
 zvonice
 kříž nad Pěkovem
 Homole
 Stachelberg
 Eliška
 kostel Všech svatých
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Turyň
 radnice
 klášter benediktinů
 Podklášterní mlýn
 kašna
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Na Signálu
 stará škola
 Rýzmburk
 kostel sv. Anny
 Žernovská rozhledna
 haltýře
 Žacléř
 kostel sv. Prokopa
 Staré bělidlo
 Na Větrné horce
 Mieroszów
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 kostel sv. Anny
 Ochranná kaple
 sanatorium Grunwald
 zámeček Friedenstein
Základní informace místa
ID místa: 12771
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama