Na místě dřevěného gotického kostela, první zmínka r. 1350, byl na konci 16. stol. postaven kamenný renesanční kostel. Roku 1827 byl rozšířen a roku 1886 regotizován. Renesanční kostel je z větší části dochovaný ve zdivu obdélné lodi zakončené čtvercovým valeně zaklenutým presbytářem.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Brebera 08/2004
Autem z Veselého kopce asi 10 minut směrem na Rváčov. Před obcí je vidět napravo v polích.
Standa Brebera, 31.8. 2004
historie

Na místě dřevěného gotického kostela (první zmínka roku 1350) byl na konci 16. století postaven kamenný renesanční kostel. Roku 1827 byl rozšířen a roku 1886 nepříliš šťastně regotizován. Renesanční kostel je z větší části dochovaný ve zdivu obdélné lodi zakončené čtvercovým valeně zaklenutým presbytářem.

Zany, podle B. Samek: Umělecké památky Čech, díl 3. P/Š, Academia, Praha 1980, 31.8. 2004

Půdorys místa

půdorys kostela
© Karel Chytil: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 11 Politický okres chrudimský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Vysočina-Rváčov

Místa v okolí

 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 Veselý Kopec
 židovský hřbitov
 skanzen Dřevíkov
 Trhová Kamenice
 Zuberský kopec
 Možděnice
 Rohozná
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 kostel sv. Kunhuty
 pomník Jana Husa
 Betlém
 Chlum
 vodní nádrž Hamry
 Nový Studenec
 Ležáky
 Štěpánov
 Lipka
 Nasavrky
 Boiika
 Soběnov
 kostel sv. Anny
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický sbor
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Sokolov
 Kroměšín
 Žumberk
 Strádov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Anny
 Maleč
 kostel sv. Havla opata
 Šimkův mlýn
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Víta
 Lukavice
 Chotěboř
 Klokočov
 Čertův stolek
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 vodní nádrž Seč II
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 požární hláska
 Hoješín
 kostel sv. Václava
 Oheb
 restaurace Monaco
 Vildštejn
 vodní nádrž Seč I
 Seč
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 Chrast
 Panský dvůr
 Rabštejnek
 kostel sv. Štěpána
 městské opevnění
 Rychmburk
 kostel sv. Martina
 Devět skal
 Česká Bělá
 Dolní pec
 Zdislav
 kostel sv. Václava
 Lisovská skála
 Jahůdka
 Košumberk
 pivovar
 Rozpakov
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 2555
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama