Filiální kostel sv. Anny ve Smrčku je gotického původu z doby před r. 1349. Z té doby pochází presbytář, loď a exteriér upraveny barokně v 17. stol. Trojkřídlý oltář s obrazem sv. Anny pochází z r. 1669. V současnosti bez pravidelných bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
Smrček - kostel sv. Anny
© Infocentrum Slatiňany 2014
Malá obec Smrček leží asi 6 km jihozápadně od Chrasti u Chrudimi. Prochází kolem ní silnice II/355 spojující Chrast a Hlinsko. Samotná obec se nachází západně od této silnice. Nejbližší železniční zastávka Horka u Chrudimi na trati 238 je vzdálena asi 2,5 km. Obcí prochází zeleně značená turistická trasa od Žumberka k Vrbatovu Kostelci. Kostel sv. Anny se nachází při západním okraji obce. Filiální kostel je součástí římskokatolické farnosti Žumberk, která je administrována ze Slatiňan. Pravidelné bohoslužby se tu však nekonají.
30.5. 2021
historie

Smrček je malou protáhlou obcí se 130 obyvateli na východním okraji oblasti Železných hor. První písemná zmínka o vsi a místním kostele pochází z r. 1349, ale už počátkem 14. století tu stála tvrz Viléma Křeše ze Smrčku. Ta v 15. století zpustla a koncem téhož století připadl Smrček k sousednímu panství Žumberk. Tvrz zanikla beze stopy. Kostelík sv. Anny je původně gotická stavba z doby před r. 1349. Z té je dochován presbytář. Loď a exteriér byly upraveny barokně, patrně kolem r. 1669 podle datace za oltářem. Současný kostel je jednolodní s trojboce uzavřeným presbytářem. V západním průčelí stojí hranolová věž a po levé straně lodi sakristie. Presbytář je zaklenut křížově se zbytky žeber, křížovou klenbu má také podvěží. V samotné lodi je plochý dřevěný strop. Triumfální oblouk je půlkruhový. Hlavní oltář je trojkřídlý s obrazem sv. Anny, signovaným Johann Samuel (patrně Gindter), a pochází z r. 1669.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3), 29.5. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Smrček

Místa v okolí

 Žumberk
 Kočičí hrádek
 Ležáky
 Lukavice
 Chrast
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Strádov
 Hrádek u Nasavrk
 Nasavrky
 Rosice
 Rosice
 kostel sv. Jiří
 restaurace Monaco
 evangelický sbor
 Slatiňany
 Boiika
 kostel sv. Martina
 požární hláska
 Přestavlky
 Nabočany
 Rohozná
 židovský hřbitov
 Kočičí hrádek
 Jahůdka
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Václava
 Bára
 Zdislav
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Košumberk
 pivovar
 Trhová Kamenice
 evangelický kostel
 Rabštejnek
 Svobodné Hamry
 Vejvanovice
 kostel sv. Jiří
 Březovice
 městské opevnění
 Panský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Rychmburk
 Mydlářovský dům
 Svobodné Hamry
 městské opevnění
 Zuberský kopec
 Chrudim
 Topol
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Chroustovice
 Betlém
 Bořice
 Úhřetice
 židovský hřbitov
 Veselý Kopec
 Borůvka
 skanzen Dřevíkov
 Bílý Kůň
 pomník Jana Husa
 Stolany
 kostel sv. Kunhuty
 Kozojedy
 kostel sv. Víta
 Možděnice
 Pěšice
 kostel sv. Marka
 Lipka
 Štěnec
 vodní nádrž Hamry
 Slepotice
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Pivnická rokle
 Medlešice
 kříž
 Ostrov
 kostel sv. Anny
 Popovec
 kostel sv. Václava
 Domoradice
 Šimkův mlýn
 zvonice
 Neulust
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 Štěpánov
 Čachnov
 Radhošť
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Kroměšín
Základní informace místa
ID místa: 14602
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama