Hrad z 1. poloviny 14. století, zanikl kolem poloviny 15. století. V jádru jsou patrné základy věžovité stavby a část hradební zdi, v předpolí bývalo velké předhradí.
Hlavní obrázek místa
Vnitřní část obvodové hradby na severovýchodě
© Roman Řezáč 04/2005
Od Práčovského hřbitova v oboře vlevo, dole u řeky vlevo za mostem vpravo do kopce nebo od Pily u Libáně. Zřícenina byla do r. 2013 součástí omezeně přístupné Slavické obory. Po jejím zmenšení je nyní již mimo oboru a volně přístupná.
archangel ze Stradova, 27.6. 2003
historie

Hrad Strádov stával na skalnatém ostrohu nad údolím řeky Chrudimky poblíž dnešní osady Libáně. První nepřímá zpráva o hradu Strádově je z r. 1374, kdy se připomíná Jaroš Lacembok ze Strádova jako patron kostela a kláštera v Práčově, který leží proti hradu Strádovu nad levým břehem Chrudimky. Dispozice hradu byla dána podobou místa, na němž byl založen. Na severní a západní straně byl hrad chráněn strmým skalnatým svahem ostrohu. Na jihovýchodě, kde areál hradu byl v úrovni okolní roviny, bylo nutno vybudovat silnější umělé opevnění. Hrad se skládal z předhradí, které zaujímalo jižní část hradního areálu, a vlastního hradu, ležícího na nejzazším výběžku hradního ostrohu. Předhradí bylo na jihovýchodě odděleno od okolí jedním příkopem, na severozápadní straně od vlastního hradu dalším příkopem vytesaným ve skále. Předhradí bylo obklopeno hradbou, v jejíž východní části byla vstupní brána. V předhradí bylo umístěno hospodářské…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 24.10. 2009

Půdorys místa

půdorys hradu
© P. Cejp, M. Cejpová (in Dějiny staveb 2002 - sborník příspěvků z konference, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Ochoz

Místa v okolí

 Hrádek u Nasavrk
 Lukavice
 Kočičí hrádek
 Žumberk
 evangelický sbor
 Nasavrky
 Boiika
 požární hláska
 restaurace Monaco
 Kočičí hrádek
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Bára
 Rabštejnek
 Rohozná
 kostel sv. Jiří
 Ležáky
 Stolany
 kostel sv. Víta
 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 Chrudim
 kostel sv. Václava
 Kozojedy
 Chrast
 Trhová Kamenice
 Nabočany
 kostel sv. Markéty
 Zuberský kopec
 kostel sv. Martina
 Lipka
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Kunhuty
 Topol
 vodní nádrž Seč II
 Svobodné Hamry
 Rozpakov
 Přestavlky
 Svobodné Hamry
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kříž
 Dolní pec
 židovský hřbitov
 Rosice
 kostel sv. Anny
 Hrochův Týnec
 Rosice
 Hrochův Týnec
 Šimkův mlýn
 Seč
 Vejvanovice
 skanzen Dřevíkov
 Možděnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Veselý Kopec
 kostel sv. Štěpána
 Úhřetice
 Medlešice
 Vildštejn
 Oheb
 Klokočov
 kostel sv. Václava
 vodní nádrž Seč I
 Heřmanův Městec
 synagoga
 židovský hřbitov
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Husův sbor
 radnice
 zvonice
 Bořice
 Hoješín
 Jahůdka
 Mrdice
 Klešice
 Betlém
 kaple sv. Jiří
 pomník Jana Husa
 Březovice
 Maleč
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Zdislav
 Chroustovice
 evangelický kostel
 Štěpánov
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 vodní nádrž Hamry
 Barborka
 Kroměšín
 Slepotice
 Veselá
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 tyrolská zvonice
 Choltice
Základní informace místa
ID místa: 294
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama