Hvězdárna byla založena v r. 1960. V r. 1964 byla zapojena do celostátní sítě pro foto bolidů, kterou řídí Astronomický ústav AV ČR. Je zde dalekohled Cassegrain o průměru hl. zrcadla 150mm a ohniskové vzdálenosti 2250mm výroby Carlzeiss Jena. Další technika je v pojízdných kopulkách na nádvoří.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Brebera 08/2004
Hvězdárna se nachází naproti přístaviště na Baťově kanálu, při výpadovce na Bzenec.
3.8. 2004
turistické

Hvězdárna je za účelem pozorování noční oblohy otevřena pro veřejnost každý pátek s výjimkou července (více viz Návštěvní doba). Rezervace není nutná, nicméně se doporučuje předem telefonicky ověřit stav počasí. Při pozorování v chladném počasí je důležité nezapomenout na dostatečně teplé oblečení.

http://www.hvezdarna-veseli.cz, 9.1. 2014

historie

Veselská hvězdárna byla založena v roce 1960. V roce 1964 byla hvězdárna zapojena do celostátní sítě pro "foto bolidů", kterou řídí Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově. V současné době je v hlavní kopuli instalován dalekohled Cassegrain o průměru hlavního zrcadla 150 mm a ohniskové vzdálenosti 2 250 mm výroby Carlzeiss Jena. Další pozorovací technika je instalována v "pojízdných kopulkách" na nádvoří hvězdárny.

http://www.hvezdarna-veseli.cz, 3.8. 2004

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Veselí nad Moravou

Místa v okolí

 Baťův kanál
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 Včelíny
 Vnorovy
 Uherský Ostroh
 kostel sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Váté písky
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 Strážnice
 židovský hřbitov
 synagoga
 vinné búdy
 kostel sv. Ondřeje
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 skanzen Strážnice
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 Bzenec
 Meandry Moravy
 mariánský sloup
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Domanín
 Bzenec
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Travičná
 Vracov
 Letecké muzeum
 Plže
 kostel sv. Vavřince
 Vojšice
 Panský dvůr
 Hluk
 kostel sv. Václava
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Žeravice
 Kunovice
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Smraďavka
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Žádovice
 synagoga
 Buchlovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 boží muka
 smírčí kříž
 Kanšperk
 Súsedská
 Rohatec
 Mittákovská kúria
 Skalica
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Gvadányiho kúria
 radnice
 Johanka
 Vlčnov
 Dolní Moštěnice
 Vřesovice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Koryčanská kaple
 Mistřice
Kontaktní informace
Hvězdárna Veselí nad Moravou
Benátky 32
698 01 Veselí nad Moravou
Tel: 518 322 614, 603 879 825
http://www.hvezdarna-veseli.cz/
post1@hvezdarna-veseli.cz
Základní informace místa
ID místa: 2494
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama