Roubený dům, kde se podle nálezů keramiky žilo již ve 13. stol. Přibl. od pol. 18. stol. má dům dnešní podobu. Dům byl r. 2008 ve velmi špatném stavu zakoupen panem Pavlem Střihavkou a za spolupráce s muzeem v Rychnově byl opraven. Byl zde nalezen obraz Panny Marie, jenž má svou legendu.
Hlavní obrázek místa
Opočno čp. 55
© Pavel Strihavka, 06/2011

Roubený dům čp. 55, Opočno

Roubený dům čp. 55, který stojí naproti zvonici. Ještě na začátku roku 2008 tento dům (jeden z nejstarších v Opočně) křičel o pomoc. Marně! Začalo se mluvit o tom, že až „konečně spadne“, vyroste tam krásné parkoviště. Pavel Střihavka ho koupil za pět minut dvanáct. „Spíš pět minut po dvanácté. Stav byl katastrofální, špatná střecha, všude zatékalo. Stáří? Našla se tu keramika z 13. století, už tehdy tu byl život. A zhruba od poloviny 18. století stojí dům v dnešní podobě,“ sděluje Pavel Střihavka, který při rekonstrukci spolupracoval s rychnovským muzeem. Hradební příkop a domky, které ho lemují, němí svědkové dávno zašlých dob, nesou v sobě pečeť prožitých příběhů lidí, kteří tvořili dějiny malého podhorského městečka Opočna. V domě byl nalezen obraz Panny Marie. Originál, malovaný na lipovém dřevě, má pohnutý osud. Od roku 1382 je v držení Čenstochovského kláštera v Polsku. Je známo, že během husitských válek bylo vypleněno mnoho klášterů, mezi nimi i klášter řádu Paulínů v Čenstochové. Dva husitští bojovníci se snažili obraz odvézt povozem s volským potahem. Uháněli dolů z kopce, když se voli asi po půl kilometru zastavili a odmítli pohnout se z místa. Zloději ze vzteku vyhodili obraz na zem a chtěli ho rozsekat na kusy. Lipové dřevo vydrželo, zato jeden zloděj na místě zemřel a druhému uschla ruka. Roku 1434 byl obraz opraven. Ve tváři Panny Marie však zůstalo patrných šest šrámů, jako památka na nevydařenou loupež, a na všech dalších kopiích jsou pak tyto šrámy zobrazovány. Na místě, kde se zastavilo volské spřežení, byl později postaven kostel sv. Barbory. A teď se dostáváme k jádru věci. Za třicetileté války byl v Opočně v domě č. p. 55 ubytován raněný důstojník, který svému zranění nakonec podlehl. Za starých časů lidé věřili, že duše člověka, který v domě zemře a je pochován pod prahem toho stavení, nadále ochraňuje…  číst dále
Pavel Strihavka , 11.6. 2011
pověsti

Dům U Zvonice má svou legendu. Asi tak v druhé polovině 18. století žila v tomto domě paní, která sloužila v opočenském zámku. Byla sama a neměla snad ani žádné příbuzné. Jednoho dne zemřela a dům osiřel. Od té chvíle se však začala dít podivná věc. Noc co noc vycházelo z domu tajemné světlo. Sousedé se ze začátku báli, ale pak si několik nejodvážnějších dodalo odvahy a domluvili se, že večer přijdou té záhadě na kloub.Vstupní dveře nebyly zamčené, vešli tedy do malé chodbičky. Místnost vpravo byla tmavá, ale ze zadního pokoje vycházela záře. Šli za tou září, až přišli k dřevěné truhle. Odklopili víko a v ten okamžik bylo v místnosti vidět jako ve dne. Že by takovou zář vydávaly šaty té nebožky? Hledali dál, až u samého dna objevili obraz Panny Marie. To z její líbezné tváře vycházela ta záře! Obraz byl zasazen do pozlaceného rámu a stal se součástí oltáře v Mariánském kostelíčku. Každý rok se zde ve svátek…  číst dále

30.8. 2011

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Opočno

Místa v okolí

 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 Opočno
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 letohrádek
 palmový skleník
 Přepychy
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Očelice
 Osičina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Vranov
 kostel sv. Kateřiny
 Chábory
 Bolehošťská Lhota
 Skalka
 kostel sv. Jakuba
 Černčice
 Výrov
 kostel sv. Zikmunda
 městské opevnění
 Uhřínovice
 Libníkovice
 Lično
 Veselice
 Černíkovice
 Solnice
 Černíkovice
 kostel Božího Těla
 Hoděčín
 Kvasiny
 Nový Dvůr
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 Sendraž
 Podorlický skanzen
 vodárenská věž
 vodní nádrž Rozkoš
 Kalthaus
 Dobřany
 Skuhrov
 Frymburk
 Na Vartě
 Skuhrov nad Bělou
 Bartoňova útulna
 kostel sv. Mikuláše
 Hluky
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Šibeník
 Zvole
 Nový hrad
 pomník jízdy
 Barunčina škola
 Malá Skalice
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Dubno
 pevnost Josefov
 židovský hřbitov
 Dobrošov
 zámecký zvěřinec
 vojenský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 Rychnov nad Kněžnou
 Dobrošov
 radnice
 kostel sv. Havla
 socha sv. Marka
 kašna
 Velký Třebešov
 synagoga
 kostel sv. Štěpána
 kostel Všech svatých
 Sviništany
 kostel sv. Jakuba
 městský hřbitov
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Wenkeův dům
 Hořenice
 Feistův kopec
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Opočno, Charouzova 55
Tel: +420728890617
http://www.uzvonice.opocno.cz
uzvonice@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 10195
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama