Sanatorium založil r. 1853 Dr. Hermann Brehmer k léčbě plicních chorob. Největší slávy dosáhlo na konci 19. století. Úpadek začal po II. světové válce. Zkázu zchátralého areálu dokončil r. 2005 žhář, který jej dvakrát podpálil. Do budoucna se plánuje celková rekonstrukce areálu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Lázeňské středisko Sokołowsko bylo jedno z prvních na světě, které se zabývalo léčbou tuberkulózy. Sanatorium Grunwald bylo postaveno v roce 1853 v eklektickém slohu s převahou novogotiky, později bylo několikrát modernizováno. Dnes je jedním z mála dožívajících příkladů rané nemocničně-lázeňské architektury poloviny 19. století v Evropě. Budova je zděná, dvoukřídlá v podobě jakéhosi „hradu“ s baštami a cimbuřím. Obě křídla jsou patrová, dvoutraktová s komunikačními chodbami zastřešená sedlovými střechami, věžičky mají kónické kuželové střechy. V patře je vzdušná arkádová chodba umožňující typickou léčbu tuberkulózy klidovými procedurami vleže. Dnes se budova bez využití v havarijním stavu pomalu mění v ruinu. V blízkosti se nachází zanedbaný anglický park, který také podporoval léčbu tuberkulózy. Jeho součástí byl i tzv. zámeček Friedenstein (viz samostatné heslo).
Zany, podle Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2005, 11.6. 2016
historie

Léčebné vlastnosti této lokality byly zjištěny již v polovině 19. století, kdy tato oblast náležela Německu. Největší rozkvět zažil Görbersdorf (dnes Sokołowsko) za působnosti Dr. Hermanna Brehmera, jenž byl ve své době jedním z nejúspěšnějších lékařů, zabývajících se léčbou plicních chorob, zejména tuberkulózy. Hermann v roce 1855 v Görbersdorfu otevřel sanatorium Grunwald, ve kterém se jako v prvním na světě začala léčit tuberkulóza novými metodami. Tyto průkopnické metody později převzala většina takzvaných klimatických lázní. Rozhodující roli v léčbě mělo zdejší mikroklima s čistým vzduchem, ale důležitá byla i poloha v údolí uprostřed hlubokých lesů. Díky svým metodám dosáhl Dr. Brehmer velkých úspěchů a sanatorium tak získalo věhlas. Podle vzoru Grunwaldu byly vybudovány proslulé klimatické lázně ve švýcarském Davosu. V dobách největší slávy, na konci 19. století, se v krásném monumentálním sanatoriu Grunwald léčilo…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://bohemiaorientalis.cz a další, 11.6. 2016

Komentáře

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Radosno
 evangelický kostel
 Mieroszów
 kostel sv. Anny
 Rogowiec
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Nowy Dwór
 Laudonova kaple
 kostel Panny Marie
 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Dolní Adršpach
 benediktinský pivovar
 Střmen
 Adršpach
 Czarny Bór
 kříž nad Pěkovem
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 městské opevnění
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Belver
 Ostaš
 Skály
 kaple sv. Anny
 Skály
 Samaritánka
 Čáp
 kostel sv. Markéty
 fara
 kostel sv. Barbory
 Kamienna Góra
 Radvanice
 Umlaufův mlýn
 Žaltman
Základní informace místa
ID místa: 12885
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama