Sanatorium založil r. 1853 Dr. Hermann Brehmer k léčbě plicních chorob. Největší slávy dosáhlo na konci 19. století. Úpadek začal po II. světové válce. Zkázu zchátralého areálu dokončil r. 2005 žhář, který jej dvakrát podpálil. Do budoucna se plánuje celková rekonstrukce areálu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Lázeňské středisko Sokołowsko bylo jedno z prvních na světě, které se zabývalo léčbou tuberkulózy. Sanatorium Grunwald bylo postaveno v roce 1853 v eklektickém slohu s převahou novogotiky, později bylo několikrát modernizováno. Dnes je jedním z mála dožívajících příkladů rané nemocničně-lázeňské architektury poloviny 19. století v Evropě. Budova je zděná, dvoukřídlá v podobě jakéhosi „hradu“ s baštami a cimbuřím. Obě křídla jsou patrová, dvoutraktová s komunikačními chodbami zastřešená sedlovými střechami, věžičky mají kónické kuželové střechy. V patře je vzdušná arkádová chodba umožňující typickou léčbu tuberkulózy klidovými procedurami vleže. Dnes se budova bez využití v havarijním stavu pomalu mění v ruinu. V blízkosti se nachází zanedbaný anglický park, který také podporoval léčbu tuberkulózy. Jeho součástí byl i tzv. zámeček Friedenstein (viz samostatné heslo).
Zany, podle Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2005, 11.6. 2016
historie

Léčebné vlastnosti této lokality byly zjištěny již v polovině 19. století, kdy tato oblast náležela Německu. Největší rozkvět zažil Görbersdorf (dnes Sokołowsko) za působnosti Dr. Hermanna Brehmera, jenž byl ve své době jedním z nejúspěšnějších lékařů, zabývajících se léčbou plicních chorob, zejména tuberkulózy. Hermann v roce 1855 v Görbersdorfu otevřel sanatorium Grunwald, ve kterém se jako v prvním na světě začala léčit tuberkulóza novými metodami. Tyto průkopnické metody později převzala většina takzvaných klimatických lázní. Rozhodující roli v léčbě mělo zdejší mikroklima s čistým vzduchem, ale důležitá byla i poloha v údolí uprostřed hlubokých lesů. Díky svým metodám dosáhl Dr. Brehmer velkých úspěchů a sanatorium tak získalo věhlas. Podle vzoru Grunwaldu byly vybudovány proslulé klimatické lázně ve švýcarském Davosu. V dobách největší slávy, na konci 19. století, se v krásném monumentálním sanatoriu Grunwald léčilo…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://bohemiaorientalis.cz a další, 11.6. 2016

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Radosno
 evangelický kostel
 Mieroszów
 kostel sv. Anny
 Rogowiec
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Nowy Dwór
 Laudonova kaple
 kostel Panny Marie
 Hampelův sloup
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 Dolní Adršpach
 benediktinský pivovar
 Střmen
 Adršpach
 Czarny Bór
 kříž nad Pěkovem
 Měšťanský pivovar
 městské opevnění
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Ostaš
 Skály
 kaple sv. Anny
 Skály
 Samaritánka
 kostel sv. Markéty
 fara
 kostel sv. Barbory
 Kamienna Góra
 Radvanice
 Umlaufův mlýn
 Žaltman
Základní informace místa
ID místa: 12885
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama