Sanatorium založil r. 1853 Dr. Hermann Brehmer k léčbě plicních chorob. Největší slávy dosáhlo na konci 19. století. Úpadek začal po II. světové válce. Zkázu zchátralého areálu dokončil r. 2005 žhář, který jej dvakrát podpálil. Do budoucna se plánuje celková rekonstrukce areálu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Lázeňské středisko Sokołowsko bylo jedno z prvních na světě, které se zabývalo léčbou tuberkulózy. Sanatorium Grunwald bylo postaveno v roce 1853 v eklektickém slohu s převahou novogotiky, později bylo několikrát modernizováno. Dnes je jedním z mála dožívajících příkladů rané nemocničně-lázeňské architektury poloviny 19. století v Evropě. Budova je zděná, dvoukřídlá v podobě jakéhosi „hradu“ s baštami a cimbuřím. Obě křídla jsou patrová, dvoutraktová s komunikačními chodbami zastřešená sedlovými střechami, věžičky mají kónické kuželové střechy. V patře je vzdušná arkádová chodba umožňující typickou léčbu tuberkulózy klidovými procedurami vleže. Dnes se budova bez využití v havarijním stavu pomalu mění v ruinu. V blízkosti se nachází zanedbaný anglický park, který také podporoval léčbu tuberkulózy. Jeho součástí byl i tzv. zámeček Friedenstein (viz samostatné heslo).
Zany, podle Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2005, 11.6. 2016
historie

Léčebné vlastnosti této lokality byly zjištěny již v polovině 19. století, kdy tato oblast náležela Německu. Největší rozkvět zažil Görbersdorf (dnes Sokołowsko) za působnosti Dr. Hermanna Brehmera, jenž byl ve své době jedním z nejúspěšnějších lékařů, zabývajících se léčbou plicních chorob, zejména tuberkulózy. Hermann v roce 1855 v Görbersdorfu otevřel sanatorium Grunwald, ve kterém se jako v prvním na světě začala léčit tuberkulóza novými metodami. Tyto průkopnické metody později převzala většina takzvaných klimatických lázní. Rozhodující roli v léčbě mělo zdejší mikroklima s čistým vzduchem, ale důležitá byla i poloha v údolí uprostřed hlubokých lesů. Díky svým metodám dosáhl Dr. Brehmer velkých úspěchů a sanatorium tak získalo věhlas. Podle vzoru Grunwaldu byly vybudovány proslulé klimatické lázně ve švýcarském Davosu. V dobách největší slávy, na konci 19. století, se v krásném monumentálním sanatoriu Grunwald léčilo…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://bohemiaorientalis.cz a další, 11.6. 2016

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Radosno
 evangelický kostel
 Mieroszów
 kostel sv. Anny
 Rogowiec
 Meziměstí
 Nádraží - divadlo
 Nowy Dwór
 Laudonova kaple
 kostel Panny Marie
 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Dolní Adršpach
 benediktinský pivovar
 Střmen
 Adršpach
 kříž nad Pěkovem
 Czarny Bór
 Měšťanský pivovar
 městské opevnění
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Ostaš
 Skály
 Skály
 kaple sv. Anny
 Samaritánka
 kostel sv. Markéty
 fara
 kostel sv. Barbory
 Kamienna Góra
 Radvanice
 Umlaufův mlýn
 Žaltman
Základní informace místa
ID místa: 12885
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama