Barokní kostel dali postavit v l. 1710-1717 na místě kostela, který vyhořel r. 1709, královéhr. biskupové Tobiáš J. Becker a Jan Adam Vratislav z Mitrovic, stavitelem byl patrně Donát Morazzi. Kostel vyhořel r. 1725 (opraven r. 1727) a znovu r. 1774, opraven v l. 1775-76. Opravován v l. 1999 a 2000.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 7/2009
Barokní trojlodní bazilika s trojboce uzavřeným presbytářem, s ochozem a kaplemi s oratořemi po stranách. V západním průčelí s dvojicí věží, průčelí s plochým středovým rizalitem je završeno trojúhelníkovým štítem a členěno dvojicemi toskánských pilastrů, také boční stěny kostela jsou členěny pilastry. Presbytář je zaklenut plackou, v závěru s výsečemi, v sakristii je křížová klenba, oratoře jsou plochostropé, ochoz je zaklenut valeně s výsečemi. Půlkruhový triumfální oblouk je nesený pilastry. Loď má valenou klenbu na pásech s výsečemi, stěny lodi jsou členěny toskánskými pilastry, nesoucími plasticky profilovanou římsu. Na západní straně lodi je kruchta s konvexně vypnutým parapetem, podklenutá křížovou hřebínkovou klenbou, stejně jsou zaklenuty i boční lodi. Hlavní oltář pochází z 19. století, boční oltáře jsou z 18. století - severní boční oltář sv. Josefa s točenými sloupy a obrazem Smrti sv. Josefa, se sochami Boha Otce a archandělů Michaela a Gabriela; jižní boční oltář sv. Jana Nepomuckého z roku 1728, s novějším oltářním obrazem, se sochami Ježíše Krista, sv. Leopolda, sv. Štěpána, sv. Jana Křtitele a sv. Václava, s reliéfní řezbou svržení sv. Jana Nepomuckého na tumbě oltáře. Na severní straně triumfálního oblouku je rámový oltář s cenným obrazem Svaté rodiny od M. L. Willmanna z roku 1695, na jižní straně oblouku je rámový boční oltář s deskovým obrazem sv. Jana Křtitele ve vyřezávaném rozvilinovém rámu od stejného autora. Kazatelna, bohatě zdobená figurálními a ornamentálními řezbami, pochází z 1. poloviny 18. století. V bočních lodích na konzolách jsou sochy sv. Petra a Pavla z poloviny 18. století. Na parapetu kruchty jsou obrazy sv. Josefa a sv. Jana Křtitele z 18. stol., na kruchtě jsou obrazy sv. Antonína a Bolestné Panny Marie z 18. stol. V ochoze jsou portréty…  číst dále
E. Horáková podle Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; Soupis památek historických a uměleckých (11.) v politickém okresu Chrudimském, Dr. Karel Chytil, 1900, 25.11. 2012
historie

Obec Chrast byla založena v 2. polovině 13. století podlažickým benediktinským klášterem. Chrastecké panství vystřídalo postupně několik majitelů, roku 1656 jej koupil pražský arcibiskup kardinál Arnošt z Harrachu pro nově vzniklé královéhradecké biskupství, které jej vlastnilo do roku 1848. Barokní kostel byl postaven v letech 1710-1717 na místě staršího kostela (patrně gotického, zmiňovaného v letech 1612-1618), který vyhořel při velkém požáru města roku 1709. Nechali jej postavit královéhradečtí biskupové, stavbu zadal Tobiáš Jan Becker a převzal ji biskup Jan Adam hrabě Vratislav z Mitrovic. Stavitelem byl patrně Donát Morazzi, podle projektu architekta Jana Blažeje Santini-Aichela. Kostel byl slavnostně vysvěcen dne 31.10.1717 Adamem Vratislavem z Mitrovic. Kostel postihl v listopadu roku 1725 požár, který roztavil oba zvony z roku 1717. Kostel byl opraven a roku 1727 byly slavnostně vysvěceny dva nové oltáře. Roku 1728 byl zřízen…  číst dále

E. Horáková podle Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; http://www.mestochrast.cz; http://www.nockostelu.cz, 25.11. 2012

Další texty historie

Komentáře

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrast

Místa v okolí

 Chrast
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Rosice
 Rosice
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Jahůdka
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 Kočičí hrádek
 Hrochův Týnec
 Březovice
 Žumberk
 evangelický kostel
 Zdislav
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Jiří
 Chroustovice
 Lukavice
 Košumberk
 kostel sv. Jiří
 pivovar
 Ležáky
 Bořice
 Vejvanovice
 Slatiňany
 Strádov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Bílý Kůň
 Štěnec
 Úhřetice
 restaurace Monaco
 Pěšice
 Slepotice
 Kočičí hrádek
 Topol
 požární hláska
 Ostrov
 Hrádek u Nasavrk
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Borůvka
 Popovec
 Bára
 Nasavrky
 bašta Prachárna
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Domoradice
 evangelický sbor
 Boiika
 Neulust
 Rabštejnek
 Rohozná
 hasičská zbrojnice
 Pivnická rokle
 Vraclav
 Kozojedy
 Dašice
 Radhošť
 Stolany
 kostel sv. Marka
 vila Josefa Vosáhla
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Kapalice
 Trhová Kamenice
 Betlém
 smírčí kříž
 Svobodné Hamry
 křížová cesta
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 kříž
 Nemošice
 Svobodné Hamry
 Zuberský kopec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Zámeček
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Zámrsk
 židovský hřbitov
 Toulovcovy maštale
 krematorium
 hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 Dobříkov
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
 rozhledna Terezka
 Lipka
 městské opevnění
 Zelená brána
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Chrast u Chrudimě
Náměstí 2
538 51 Chrast u Chrudimě
Tel: +420 737 446 884
http://farnost.katolik.cz/chrast/
fara@chrast.tk
Základní informace místa
ID místa: 9578
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama