Barokní kostel dali postavit v l. 1710-1717 na místě kostela, který vyhořel r. 1709, královéhr. biskupové Tobiáš J. Becker a Jan Adam Vratislav z Mitrovic, stavitelem byl patrně Donát Morazzi. Kostel vyhořel r. 1725 (opraven r. 1727) a znovu r. 1774, opraven v l. 1775-76. Opravován v l. 1999 a 2000.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 7/2009
Barokní trojlodní bazilika s trojboce uzavřeným presbytářem, s ochozem a kaplemi s oratořemi po stranách. V západním průčelí s dvojicí věží, průčelí s plochým středovým rizalitem je završeno trojúhelníkovým štítem a členěno dvojicemi toskánských pilastrů, také boční stěny kostela jsou členěny pilastry. Presbytář je zaklenut plackou, v závěru s výsečemi, v sakristii je křížová klenba, oratoře jsou plochostropé, ochoz je zaklenut valeně s výsečemi. Půlkruhový triumfální oblouk je nesený pilastry. Loď má valenou klenbu na pásech s výsečemi, stěny lodi jsou členěny toskánskými pilastry, nesoucími plasticky profilovanou římsu. Na západní straně lodi je kruchta s konvexně vypnutým parapetem, podklenutá křížovou hřebínkovou klenbou, stejně jsou zaklenuty i boční lodi. Hlavní oltář pochází z 19. století, boční oltáře jsou z 18. století - severní boční oltář sv. Josefa s točenými sloupy a obrazem Smrti sv. Josefa, se sochami Boha Otce a archandělů Michaela a Gabriela; jižní boční oltář sv. Jana Nepomuckého z roku 1728, s novějším oltářním obrazem, se sochami Ježíše Krista, sv. Leopolda, sv. Štěpána, sv. Jana Křtitele a sv. Václava, s reliéfní řezbou svržení sv. Jana Nepomuckého na tumbě oltáře. Na severní straně triumfálního oblouku je rámový oltář s cenným obrazem Svaté rodiny od M. L. Willmanna z roku 1695, na jižní straně oblouku je rámový boční oltář s deskovým obrazem sv. Jana Křtitele ve vyřezávaném rozvilinovém rámu od stejného autora. Kazatelna, bohatě zdobená figurálními a ornamentálními řezbami, pochází z 1. poloviny 18. století. V bočních lodích na konzolách jsou sochy sv. Petra a Pavla z poloviny 18. století. Na parapetu kruchty jsou obrazy sv. Josefa a sv. Jana Křtitele z 18. stol., na kruchtě jsou obrazy sv. Antonína a Bolestné Panny Marie z 18. stol. V ochoze jsou portréty…  číst dále
E. Horáková podle Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; Soupis památek historických a uměleckých (11.) v politickém okresu Chrudimském, Dr. Karel Chytil, 1900, 25.11. 2012
historie

Obec Chrast byla založena v 2. polovině 13. století podlažickým benediktinským klášterem. Chrastecké panství vystřídalo postupně několik majitelů, roku 1656 jej koupil pražský arcibiskup kardinál Arnošt z Harrachu pro nově vzniklé královéhradecké biskupství, které jej vlastnilo do roku 1848. Barokní kostel byl postaven v letech 1710-1717 na místě staršího kostela (patrně gotického, zmiňovaného v letech 1612-1618), který vyhořel při velkém požáru města roku 1709. Nechali jej postavit královéhradečtí biskupové, stavbu zadal Tobiáš Jan Becker a převzal ji biskup Jan Adam hrabě Vratislav z Mitrovic. Stavitelem byl patrně Donát Morazzi, podle projektu architekta Jana Blažeje Santini-Aichela. Kostel byl slavnostně vysvěcen dne 31.10.1717 Adamem Vratislavem z Mitrovic. Kostel postihl v listopadu roku 1725 požár, který roztavil oba zvony z roku 1717. Kostel byl opraven a roku 1727 byly slavnostně vysvěceny dva nové oltáře. Roku 1728 byl zřízen…  číst dále

E. Horáková podle Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; http://www.mestochrast.cz; http://www.nockostelu.cz, 25.11. 2012

Další texty historie
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrast

Místa v okolí

 Chrast
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Rosice
 Rosice
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Jahůdka
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 Kočičí hrádek
 Hrochův Týnec
 evangelický kostel
 Březovice
 Žumberk
 Zdislav
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Jiří
 Chroustovice
 Lukavice
 kostel sv. Jiří
 Košumberk
 pivovar
 Ležáky
 Bořice
 Vejvanovice
 Slatiňany
 Strádov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Bílý Kůň
 Štěnec
 Úhřetice
 restaurace Monaco
 Pěšice
 Slepotice
 Kočičí hrádek
 Topol
 požární hláska
 Hrádek u Nasavrk
 Ostrov
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 Borůvka
 Popovec
 Bára
 Nasavrky
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Domoradice
 evangelický sbor
 Boiika
 Neulust
 Rohozná
 hasičská zbrojnice
 Rabštejnek
 Pivnická rokle
 Vraclav
 Kozojedy
 Dašice
 Radhošť
 Stolany
 kostel sv. Marka
 vila Josefa Vosáhla
 Kapalice
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Trhová Kamenice
 Betlém
 smírčí kříž
 Svobodné Hamry
 křížová cesta
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 kříž
 Nemošice
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Zámeček
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Zámrsk
 židovský hřbitov
 Toulovcovy maštale
 krematorium
 hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 Dobříkov
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
 rozhledna Terezka
 Lipka
 městské opevnění
 Zelená brána
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Chrast u Chrudimě
Náměstí 2
538 51 Chrast u Chrudimě
Tel: +420 737 446 884
http://farnost.katolik.cz/chrast/
fara@chrast.tk
Základní informace místa
ID místa: 9578
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama