Barokní kostel dali postavit v l. 1710-1717 na místě kostela, který vyhořel r. 1709, královéhr. biskupové Tobiáš J. Becker a Jan Adam Vratislav z Mitrovic, stavitelem byl patrně Donát Morazzi. Kostel vyhořel r. 1725 (opraven r. 1727) a znovu r. 1774, opraven v l. 1775-76. Opravován v l. 1999 a 2000.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 7/2009
Barokní trojlodní bazilika s trojboce uzavřeným presbytářem, s ochozem a kaplemi s oratořemi po stranách. V západním průčelí s dvojicí věží, průčelí s plochým středovým rizalitem je završeno trojúhelníkovým štítem a členěno dvojicemi toskánských pilastrů, také boční stěny kostela jsou členěny pilastry. Presbytář je zaklenut plackou, v závěru s výsečemi, v sakristii je křížová klenba, oratoře jsou plochostropé, ochoz je zaklenut valeně s výsečemi. Půlkruhový triumfální oblouk je nesený pilastry. Loď má valenou klenbu na pásech s výsečemi, stěny lodi jsou členěny toskánskými pilastry, nesoucími plasticky profilovanou římsu. Na západní straně lodi je kruchta s konvexně vypnutým parapetem, podklenutá křížovou hřebínkovou klenbou, stejně jsou zaklenuty i boční lodi. Hlavní oltář pochází z 19. století, boční oltáře jsou z 18. století - severní boční oltář sv. Josefa s točenými sloupy a obrazem Smrti sv. Josefa, se sochami Boha Otce a archandělů Michaela a Gabriela; jižní boční oltář sv. Jana Nepomuckého z roku 1728, s novějším oltářním obrazem, se sochami Ježíše Krista, sv. Leopolda, sv. Štěpána, sv. Jana Křtitele a sv. Václava, s reliéfní řezbou svržení sv. Jana Nepomuckého na tumbě oltáře. Na severní straně triumfálního oblouku je rámový oltář s cenným obrazem Svaté rodiny od M. L. Willmanna z roku 1695, na jižní straně oblouku je rámový boční oltář s deskovým obrazem sv. Jana Křtitele ve vyřezávaném rozvilinovém rámu od stejného autora. Kazatelna, bohatě zdobená figurálními a ornamentálními řezbami, pochází z 1. poloviny 18. století. V bočních lodích na konzolách jsou sochy sv. Petra a Pavla z poloviny 18. století. Na parapetu kruchty jsou obrazy sv. Josefa a sv. Jana Křtitele z 18. stol., na kruchtě jsou obrazy sv. Antonína a Bolestné Panny Marie z 18. stol. V ochoze jsou portréty…  číst dále
E. Horáková podle Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; Soupis památek historických a uměleckých (11.) v politickém okresu Chrudimském, Dr. Karel Chytil, 1900, 25.11. 2012
historie

Obec Chrast byla založena v 2. polovině 13. století podlažickým benediktinským klášterem. Chrastecké panství vystřídalo postupně několik majitelů, roku 1656 jej koupil pražský arcibiskup kardinál Arnošt z Harrachu pro nově vzniklé královéhradecké biskupství, které jej vlastnilo do roku 1848. Barokní kostel byl postaven v letech 1710-1717 na místě staršího kostela (patrně gotického, zmiňovaného v letech 1612-1618), který vyhořel při velkém požáru města roku 1709. Nechali jej postavit královéhradečtí biskupové, stavbu zadal Tobiáš Jan Becker a převzal ji biskup Jan Adam hrabě Vratislav z Mitrovic. Stavitelem byl patrně Donát Morazzi, podle projektu architekta Jana Blažeje Santini-Aichela. Kostel byl slavnostně vysvěcen dne 31.10.1717 Adamem Vratislavem z Mitrovic. Kostel postihl v listopadu roku 1725 požár, který roztavil oba zvony z roku 1717. Kostel byl opraven a roku 1727 byly slavnostně vysvěceny dva nové oltáře. Roku 1728 byl zřízen…  číst dále

E. Horáková podle Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977; http://www.mestochrast.cz; http://www.nockostelu.cz, 25.11. 2012

Další texty historie
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrast

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Chrast u Chrudimě
Náměstí 2
538 51 Chrast u Chrudimě
Tel: +420 737 446 884
http://farnost.katolik.cz/chrast/
fara@chrast.tk
Základní informace místa
ID místa: 9578
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama