První písemná zmínka o Manském dvoře pochází z roku 1242, kdy byl na dvoře uváděn Konrád z Hohenbergu. Během staletí se ze srtážního místa proměnil ve velkostatek. Jde o soustavu budov v chebském stylu.
Hlavní obrázek místa
Manský Dvůr
Velkostatek ve stylu chebské venkovské architektury
© Marek Babuška, 04/2008
Velkostatek Manský Dvůr leží asi 1 km severovýchodně od silnice 1. třídy č. 21 na půl cesty mezi Mariánskými Lázněmi a Chebem. Přijet lze autem přímo ke statku, nebo autobusem na zastávku Manský Dvůr, nebo vlakem do 4 km vzdáleného Dolního Žandova. Kolem statku vede cyklostezka, turisticky jsou zajímavé CHKO Slavkovský les a Český les. V okolí do 30 km je řada historických, kulturních i přírodních zajímavostí. V zimě je možné využívat běžkařských tratí na Mariánskolázeňsku.
Marek Babuška, 23.3. 2008
turistické

Manský Dvůr je velkostatek v chebském stylu, který je postupně opravován a rekonstruován. Ve statku je malé muzeum s nálezy z mariánskolázeňska a chebska Z. Buchteleho. Pan Buchtele se zasloužil se svou rodinou o záchranu hradu ve Skalné a za řadu objevů v kraji vděčíme jeho práci (viz např. Nimrod). Na Manském Dvoře je penzion s možností sportovního rybolovu a projížděk na koni. V sousedním údolí leží část obce Dolní Žandov – Salajna s řadou statků ve stylu venkovské chebské architektury.

Marek Babuška , 26.4. 2009

popis

Za minulého režimu byl statek ve vlastnictví státních statků a značně zchátral. V posudku arch. Vystyda z r. 1992 se píše: "Souhrnně se dá říci, že stavební stav je na hranici rekonstruovatelnosti". V současné době probíhá postupná záchrana budov. V jedné z nich je penzion, v další části malé muzeum. Zemědělská činnost je soustředěna kolem nedalekého kravína, který je čerstvě opraven a rekonstruován pro ustájení koní.

Marek Babuška , 26.4. 2009

historie

Historie Manského Dvora

Oblast kolem Dolního Žandova (Manský dvůr je od něho vzdálen asi 3 km) se v listině z roku 1086 o hranicích pražského biskupství uvádí pod různými obměnami slova Tugost. Z toho lze soudit, že se jedná o název pohraniční knížecí hradové oblasti. V 11. a 12. století v Kynžvartském a Žandovském průsmyku vznikla opevněná sídla, která chránila hranici a střežila cesty do vnitrozemí. Do soustavy místních opevněných sídel patřil i Manský dvůr a nedaleké Úbočí, které je jako hrad připomínáno až 1360. Vznik obou tvrzí lze vytušit již ve druhé polovině 12. století. Místo, na kterém je Manský dvůr postaven, je prokazatelně propojeno se strážní soustavou ze 12. a 13. století a plně odpovídá nárokům opevnění své doby. Kamenný dvorec obehnaný hlubokým příkopem naplněným vodou a valem v severozápadní části byl zárukou, že spolu s nedalekou tvrzí Úbočí bude široce otevřené údolí bezpečně ochráněno. Příkop kolem…  číst dále

Zdeněk Buchtele, Marek Babuška, 23.3. 2008

okruhy, vstupné

Muzeum má dobrovolné vstupné Vstup v otvíracích hodinách penzionu

Marek Babuška , 26.4. 2009

Komentáře

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Dolní Žandov

Místa v okolí

 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Okrouhlá
 kostel sv. Anny
 Kynžvart
 Doubrava
 židovský hřbitov
 Kynžvart
 pramen Richard
 Kamenný Dvůr
 Dyleň
 Železná hůrka
 Kladská
 Mostov
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kager, Starý zámek
 Kladský rybník
 Kladské rašeliny
 Arnoltov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Starý Hrozňatov
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Hartoušovské mofety
 Kaiserruhe
 železniční viadukt
 Kaceřov
 Smraďoch
 židovský hřbitov
 Panská rozhledna
 Dudácká kašna
 Špalíček
 Schirdingerovský dům
 anglikánský kostel
 Bublák a niva Plesné
 Farská kyselka
 Zpívající fontána
 Plikenštejn
 Cheb
 Rusov
 Mokřady pod Vlčkem
 Barochův pramen
 Václavský hrad
 Vlček
 Hamelika
 Chlumeček
 kostel sv. Vavřince
 park Boheminium
 kostel sv. Mikuláše
 Lítov
 pramen Natálie
 Salingburg
 Soos
 Císařské lázně
 metorologický sloup
 kostel sv. Olgy
 Komorní hůrka
 fara
 Berchembogen
 Michal
 Krudum
 kostel sv. Mikuláše
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 Skalná
 Skalná
 hrobka Hendrich
Kontaktní informace
Manský dvůr
354 93 Dolní Žandov
Tel: +420 721 373 251
http://www.manskydvur.cz
penzion@manskydvur.cz
Základní informace místa
ID místa: 6116
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama