
Manský Dvůr je velkostatek v chebském stylu, který je postupně opravován a rekonstruován. Ve statku je malé muzeum s nálezy z mariánskolázeňska a chebska Z. Buchteleho. Pan Buchtele se zasloužil se svou rodinou o záchranu hradu ve Skalné a za řadu objevů v kraji vděčíme jeho práci (viz např. Nimrod). Na Manském Dvoře je penzion s možností sportovního rybolovu a projížděk na koni. V sousedním údolí leží část obce Dolní Žandov – Salajna s řadou statků ve stylu venkovské chebské architektury.
Za minulého režimu byl statek ve vlastnictví státních statků a značně zchátral. V posudku arch. Vystyda z r. 1992 se píše: "Souhrnně se dá říci, že stavební stav je na hranici rekonstruovatelnosti". V současné době probíhá postupná záchrana budov. V jedné z nich je penzion, v další části malé muzeum. Zemědělská činnost je soustředěna kolem nedalekého kravína, který je čerstvě opraven a rekonstruován pro ustájení koní.
Oblast kolem Dolního Žandova (Manský dvůr je od něho vzdálen asi 3 km) se v listině z roku 1086 o hranicích pražského biskupství uvádí pod různými obměnami slova Tugost. Z toho lze soudit, že se jedná o název pohraniční knížecí hradové oblasti. V 11. a 12. století v Kynžvartském a Žandovském průsmyku vznikla opevněná sídla, která chránila hranici a střežila cesty do vnitrozemí. Do soustavy místních opevněných sídel patřil i Manský dvůr a nedaleké Úbočí, které je jako hrad připomínáno až 1360. Vznik obou tvrzí lze vytušit již ve druhé polovině 12. století. Místo, na kterém je Manský dvůr postaven, je prokazatelně propojeno se strážní soustavou ze 12. a 13. století a plně odpovídá nárokům opevnění své doby. Kamenný dvorec obehnaný hlubokým příkopem naplněným vodou a valem v severozápadní části byl zárukou, že spolu s nedalekou tvrzí Úbočí bude široce otevřené údolí bezpečně ochráněno. Příkop kolem… číst dále
Muzeum má dobrovolné vstupné Vstup v otvíracích hodinách penzionu
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.