Původně gotický kostel snad ze 13. stol. prvně doložen v letech 1349-1350, barokně přestavěn po r. 1652 a regotizován Františkem Schmoranzem v letech 1881-1883. Fara zanikla za husitských válek, od r. 1677 kostel filiální ve farnosti Žumberk. Bohoslužby se konají jen příležitostně.
Hlavní obrázek místa
Bítovany-kostel
© Info Slatiňany 08/2013
Obec Bítovany leží na potoce Ležák (též Holetínka) asi 4 km jihozápadně od Slatiňan a prochází jí vedlejší silnice spojující Zaječice na silnici II/238 se silnicí I/37 u Svídnice. Bítovany, v nichž žije asi 420 obyvatel, mají též železniční zastávku na trati 238 z Chrudimi přes Žďárec u Skutče do Havlíčkova Brodu. Kostel sv. Bartoloměje leží na návrší východně od centra obce.
29.12. 2019
popis

Při Schmoranzově regotizaci byl vnitřek kostela nově opraven. Hlavní oltář byl nahrazen novým v novogotickém slohu. Na místo oltářního obrazu je v průčelí oltáře vitráží osazené barevné okno představující sv. Bartoloměje. Barokní dobu pak připomínají dva postranní oltáře. Oltář na straně pravé, epištolní, je zasvěcen sv. Janu Nepomuckému. Připomíná hornickou minulost dolů v sousední Lukavici. Na oltáři jsou dvě menší a dvě větší postavy horníků v krojích. U oltáře se sloužila do roku 1893 na svátek sv. Jana Nepomuckého 16. května slavnostní mše. Mše se zúčastňovali lukavičtí havíři ve slavnostních krojích. V blízkosti oltáře, u nohou barokní sochy Krista na kříži, byl až do roku 1952 umístěn prapor lukavických havířů. Prapor darovala havířům v roce 1866 Wilhelmina Auerspergová. Prapor s datováním 1866 nesl znaky koruny české s motivem českého lva uprostřed. Oltář na levé straně, evangelijní, patřil do péče občanů ze Zaječic. Je…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména webu obce), 9.8. 2021

historie

Název obce Bítovany napovídá, že zde bylo usazeno obyvatelstvo z panství jihomoravského pohraničního hradu Bítova, který byl ve 12. stol. dobyt Přemyslovci. Písemně je prvně obec s kostelem doložena v letech 1349 nebo 1350, kdy byla převedena do správy nově založeného biskupství v Litomyšli. Gotický kostel sv. Bartoloměje byl zřejmě stavba nevelká, nejspíš dřevěná na kamenných základech, o jejíž podobě nejsou bližší zprávy. Pocházela patrně již z 13. století. Fara zanikla za husitských válek. Do r. 1621 byl kostel spravován duchovními pod obojí. Poté byl vrácen katolické církvi a spravován ze Skutče. Od r. 1677 je trvale kostelem filiálním ve farnosti v městysi Žumberk. První zpráva o zásadní barokní přestavbě kostela pochází z r. 1652. V letech 1881-1883 byl pak přestavěn Františkem Schmoranzem starším. Zmizely barokní prvky a kostel dostal novogotickou podobu. Barokní věž se dvěma cibulkami byla nahrazena věží…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací webu obce a dalších webových stránek), 9.8. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Bítovany

Místa v okolí

 Kočičí hrádek
 Lukavice
 Žumberk
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Strádov
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 restaurace Monaco
 Chrast
 Kočičí hrádek
 požární hláska
 Nabočany
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Markéty
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Bára
 Rosice
 Hrochův Týnec
 Rosice
 Hrochův Týnec
 Nasavrky
 evangelický sbor
 Ležáky
 Mydlářovský dům
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Chrudim
 městské opevnění
 Vejvanovice
 Topol
 Boiika
 Rabštejnek
 Úhřetice
 Stolany
 Kozojedy
 Bořice
 Březovice
 Jahůdka
 Rohozná
 kostel sv. Marka
 Chroustovice
 Medlešice
 evangelický kostel
 kříž
 Zdislav
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Košumberk
 Slepotice
 kostel sv. Jiří
 pivovar
 Trhová Kamenice
 zvonice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Rozpakov
 Zuberský kopec
 Svobodné Hamry
 Nemošice
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Bílý Kůň
 kostel sv. Kunhuty
 Lipka
 židovský hřbitov
 Rychmburk
 Štěnec
 Ostrov
 kostel sv. Václava
 Dašice
 židovský hřbitov
 Dolní pec
 krematorium
 Pěšice
 vodní nádrž Seč II
 Zámeček
 kostel sv. Jiljí
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 Veselý Kopec
 Klešice
 vila Josefa Vosáhla
 synagoga
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Mrdice
 Borůvka
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Možděnice
 Husův sbor
 Betlém
 Seč
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Šimkův mlýn
 Neulust
 Klokočov
 Veselá
 evangelický kostel
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 Maleč
 Krchleby
Základní informace místa
ID místa: 14600
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama