Původně gotický kostel snad ze 13. stol. prvně doložen v letech 1349-1350, barokně přestavěn po r. 1652 a regotizován Františkem Schmoranzem v letech 1881-1883. Fara zanikla za husitských válek, od r. 1677 kostel filiální ve farnosti Žumberk. Bohoslužby se konají jen příležitostně.
Hlavní obrázek místa
Bítovany-kostel
© Info Slatiňany 08/2013
Obec Bítovany leží na potoce Ležák (též Holetínka) asi 4 km jihozápadně od Slatiňan a prochází jí vedlejší silnice spojující Zaječice na silnici II/238 se silnicí I/37 u Svídnice. Bítovany, v nichž žije asi 420 obyvatel, mají též železniční zastávku na trati 238 z Chrudimi přes Žďárec u Skutče do Havlíčkova Brodu. Kostel sv. Bartoloměje leží na návrší východně od centra obce.
29.12. 2019
popis

Při Schmoranzově regotizaci byl vnitřek kostela nově opraven. Hlavní oltář byl nahrazen novým v novogotickém slohu. Na místo oltářního obrazu je v průčelí oltáře vitráží osazené barevné okno představující sv. Bartoloměje. Barokní dobu pak připomínají dva postranní oltáře. Oltář na straně pravé, epištolní, je zasvěcen sv. Janu Nepomuckému. Připomíná hornickou minulost dolů v sousední Lukavici. Na oltáři jsou dvě menší a dvě větší postavy horníků v krojích. U oltáře se sloužila do roku 1893 na svátek sv. Jana Nepomuckého 16. května slavnostní mše. Mše se zúčastňovali lukavičtí havíři ve slavnostních krojích. V blízkosti oltáře, u nohou barokní sochy Krista na kříži, byl až do roku 1952 umístěn prapor lukavických havířů. Prapor darovala havířům v roce 1866 Wilhelmina Auerspergová. Prapor s datováním 1866 nesl znaky koruny české s motivem českého lva uprostřed. Oltář na levé straně, evangelijní, patřil do péče občanů ze Zaječic. Je…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména webu obce), 9.8. 2021

historie

Název obce Bítovany napovídá, že zde bylo usazeno obyvatelstvo z panství jihomoravského pohraničního hradu Bítova, který byl ve 12. stol. dobyt Přemyslovci. Písemně je prvně obec s kostelem doložena v letech 1349 nebo 1350, kdy byla převedena do správy nově založeného biskupství v Litomyšli. Gotický kostel sv. Bartoloměje byl zřejmě stavba nevelká, nejspíš dřevěná na kamenných základech, o jejíž podobě nejsou bližší zprávy. Pocházela patrně již z 13. století. Fara zanikla za husitských válek. Do r. 1621 byl kostel spravován duchovními pod obojí. Poté byl vrácen katolické církvi a spravován ze Skutče. Od r. 1677 je trvale kostelem filiálním ve farnosti v městysi Žumberk. První zpráva o zásadní barokní přestavbě kostela pochází z r. 1652. V letech 1881-1883 byl pak přestavěn Františkem Schmoranzem starším. Zmizely barokní prvky a kostel dostal novogotickou podobu. Barokní věž se dvěma cibulkami byla nahrazena věží…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací webu obce a dalších webových stránek), 9.8. 2021

Komentáře

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Bítovany

Místa v okolí

 Kočičí hrádek
 Lukavice
 Žumberk
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Strádov
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 restaurace Monaco
 Chrast
 požární hláska
 Kočičí hrádek
 Nabočany
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Markéty
 Přestavlky
 Bára
 židovský hřbitov
 Rosice
 Hrochův Týnec
 Rosice
 Hrochův Týnec
 Nasavrky
 evangelický sbor
 Ležáky
 bašta Prachárna
 kostel sv. Martina
 městské opevnění
 hrobka Lilienwaldů
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Vejvanovice
 Topol
 Boiika
 Rabštejnek
 Úhřetice
 Kozojedy
 Stolany
 Bořice
 Březovice
 Jahůdka
 Rohozná
 kostel sv. Marka
 Chroustovice
 Medlešice
 evangelický kostel
 kříž
 Zdislav
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Košumberk
 Slepotice
 kostel sv. Jiří
 pivovar
 Trhová Kamenice
 zvonice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Rozpakov
 Zuberský kopec
 Svobodné Hamry
 Nemošice
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Bílý Kůň
 kostel sv. Kunhuty
 Lipka
 židovský hřbitov
 Rychmburk
 Ostrov
 Štěnec
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 Dašice
 židovský hřbitov
 krematorium
 Pěšice
 vodní nádrž Seč II
 Zámeček
 kostel sv. Jiljí
 skanzen Dřevíkov
 vila Josefa Vosáhla
 židovský hřbitov
 Klešice
 Heřmanův Městec
 Veselý Kopec
 synagoga
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Mrdice
 Borůvka
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Husův sbor
 Možděnice
 Betlém
 Seč
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Šimkův mlýn
 Neulust
 Klokočov
 Veselá
 evangelický kostel
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 Maleč
 Krchleby
Základní informace místa
ID místa: 14600
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama