Pivovar nechal postavit majitel panství a blízkého hradu Diviš Slavata, pivo se zde vařilo od r. 1556, naposledy v r. 1949. V době mezi světovými válkami se zde vařilo pivo již jen v létě. Od r. 1999 noví majitelé pivovaru, zahájena rekonstrukce. R. 2003 krajem přidělen grant na opravu místa.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Významný majitel hradu Košumberk Diviš Slavata, který byl majitelem panství od roku 1540, nechal také pod hradem postavit pivovar. Roku 1556 se tu pivo vařilo poprvé, v roce 1949 zatím naposledy. V době mezi světovými válkami vařili zde pivo jen v létě a jen pro vlastní spotřebu. V současnosti se vedle pivovaru nachází restaurace Pod linduší (název je podle starého javoru Linduše, který tam stojí dodnes). Ta byla vyhlášena kvalitním černým pivem a hojně využívána nejen návštěvníky hradu. V roce 1999 objekty bývalého pivovaru zakoupili noví majitelé a prostory procházejí rekonstrukcí. Rada Pardubického kraje schválila na jaře roku 2003 poskytnutí grantu na opravu košumberského pivovaru, která již začala a stále probíhá. Příznivci chladivého moku se třeba dočkají doušku studeného košumberského piva.
rodo chrozit - podle Sdružení přátel Pardubického kraje, 3.5. 2011

Vývoj událostí místa

 • 1540

  Významným majitelem hradu Košumberk Diviš Slavata, který byl majitelem panství a nechal také pod hradem postavit pivovar.

 • 1556 - 1949

  Se vařilo pivo.

 • 1999

  Objekty bývalého pivovaru zakoupili noví majitelé a prostory procházejí rekonstrukcí.

 • 2003

  Rada Pardubického kraje schválila poskytnutí grantu na opravu košumberského pivovaru, která již začala a stále probíhá.

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Košumberk

Místa v okolí

 Košumberk
 Zdislav
 Bílý Kůň
 kostel sv. Jiří
 Jahůdka
 evangelický kostel
 Pěšice
 Borůvka
 Rychmburk
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Štěnec
 Pivnická rokle
 kostel sv. Markéty
 Domoradice
 Popovec
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Chrast
 Rosice
 Kapalice
 Betlém
 Chroustovice
 křížová cesta
 Nový hrad
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Březovice
 Ostrov
 hasičská zbrojnice
 Přestavlky
 Vraclav
 smírčí kříž
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Jarošov
 Ležáky
 kostel sv. Vavřince
 Šemberovo divadlo
 Litomyšlská brána
 Pražská brána
 Stará radnice
 kostel sv. Víta
 Radhošť
 Husův sbor
 Hrochův Týnec
 Toulovcova rozhledna
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Růžový palouček
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 rozhledna Terezka
 evangelický kostel
 Nabočany
 Neulust
 Bořice
 kostel Všech svatých
 Slepotice
 Žumberk
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 hřbitov
 Lukavice
 kostel sv. Jiří
 Dobříkov
 Vejvanovice
 kostel Všech svatých
 Zaháj
 Úhřetice
 Betlém
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 pomník Jana Husa
 Topol
 Zítkov
 Hlavačov
 Choceň
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 pomník železnice
 Svobodné Hamry
 Veselý Kopec
Základní informace místa
ID místa: 10041
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama