Rozhledna (16,35 m, 590 m n. m.) byla postavena v l. 2008-10 na návrší ,,Na hrbovatkách,, obcí Vojtěchov. Projekt vypracoval Milan Chvojka. Stavba s vysokým betonovým podkladem, obloženým žulovým kamenem, na kterém stojí ocelová konstrukce se 2 dřevěnými zastřešenými vyhlídkovými patry.
Hlavní obrázek místa
Vojtěchovská rozhledna
© Michal Dohnal, 07/2011
Rozhledna stojí u silnice mezi obcemi Vojtěchov a Kladno, nebo je možné přijet po silnici č. 34, spojující Hlinsko a Poličku - směrem z Hlinska je přibl. 6 km za městem odbočka na Vojtěchov, rozhledna stojí v tomto směru po levé straně silnice. Kolem rozhledny vede také cyklostezka č. 4122. Ve věži funguje prodej občerstvení a suvenýrů.
23.11. 2012
historie

Rozhledna (16,5 m, 590 m n. m.) byla postavena v l. 2008 - 2010, na návrší "Na hrbovatkách", stavbu pozdržela v jejím průběhu krádež asi pěti tun žulových kamenů. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo dne 10. července 2010. Rozhlednu nechala postavit obec Vojtěchov s finanční podporou kraje, architektonický návrh vypracoval projektant Milan Chvojka. Jedná se o zajímavou rozhlednu, která má do výšky dvou pater betonový sokl, obložený žulovým kamenem, na kterém stojí ocelová konstrukce s dřevěnými vyhlídkovými ochozy a stříškami. Rozhledna má 2 vyhl. ochozy, horní je ve výšce 11,7 m a vede k němu 59 schodů.

Michal Dohnal, E. Horáková podle web.obecvojtechov.cz; http://cs.wikipedia.org, 13.8. 2010

okruhy, vstupné

Vstupné: děti do 6 let zdarma děti do 15 let + studenti 10,- Kč dospělí 20,- Kč

Michal Dohnal , 13.8. 2010

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Vojtěchov

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Betlém
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 pomník Jana Husa
 vodní nádrž Hamry
 kostel sv. Václava
 Čachnov
 Panský dvůr
 městské opevnění
 Rychmburk
 Ležáky
 Borůvka
 Karlštejn
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Terezka
 Zkamenělý zámek
 Veselý Kopec
 Svobodné Hamry
 Chlum
 Svobodné Hamry
 Pivnická rokle
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Trhová Kamenice
 Zdislav
 pivovar
 Košumberk
 Rohozná
 Milovské Perničky
 Toulovcovy maštale
 Kapalice
 Devět skal
 Betlém
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Markéty
 Jahůdka
 Bílý Kůň
 Čtyři palice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel Všech svatých
 Trhová Kamenice
 Žumberk
 Lisovská skála
 Chrast
 Možděnice
 Jarošov
 Toulovcova rozhledna
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 kostel sv. Martina
 křížová cesta
 kostel sv. Jiří
 Kočičí hrádek
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Nový hrad
 Nasavrky
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Kunhuty
 Hrádek u Nasavrk
 Strádov
 Drátenická skála
 Nový Studenec
 Lukavice
 Boiika
 kostel sv. Prokopa
 evangelický sbor
 restaurace Monaco
 požární hláska
 Kočičí hrádek
 Bára
Kontaktní informace
OÚ Vojtěchov
Vojtěchov 120
539 01 Hlinsko
Tel: (+420) 721 609 957
http://www.obecvojtechov.cz
ou-vojtechov@raz-dva.cz
Základní informace místa
ID místa: 9330
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama