Torzo železobetové úpravny, těžebního závodu a zajateckého tábora z období 2. světové války. Areál stojí na území bývalé obce Rolava (Sauersack), kde se těžil cín již od poloviny 16. století. Těžba byla jako nerentabilní ukončena ke konci 50. let 20. století. Pozor, nebezpečí úrazu!
Hlavní obrázek místa
Jakub Kostur
Železobetonový skelet těžebního závodu a úpravny cínu najdete přímo u Krušnohorské magistrály (cyklostezska č. 36), severně od obce Přebuz. Oblast je typická svými bažinatými lesy a močály, planiny střídají jehličnaté lesy. Náhorní krušnohorská pláň je vhodná pro cyklistiku v létě a běžky v zimě. Po areálu továrny se pohybujte opatrně, hrozí zde nebezpečí úrazu!
26.3. 2011

  historie

  Těžba cínu
  V okolí bývalé obce Rolava (Sauersack) se cín začal těžit již v pozdním středověku. Nejdříve šlo zřejmě o povrchové rýžování, po kterém zůstaly v terénu nepřehlédnutelné sejpy (hromady proplaveného materiálu), později došlo na mělké dolování, jehož pozůstatky se dodnes dají v terénu také vysledovat (pinkové pole je přes 800 metrů dlouhé, největší je zřejmě Velká pinka Rappen – povrchová

  Iva Spurná (Kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, III.díl, Libri, Praha 2003), 26.3. 2011
  Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Přebuz

  Místa v okolí

   vysoká pec
   Olověný vrch
   Tisovský vrch
   Favorit
   Kraslice
   kostel sv. Martina
   Blatenský příkop
   Blatenský vrch
   Nejdek
   Nejdek
   Jindřichovice
   Děpoltovice
   Děpoltovice
  Základní informace místa
  ID místa: 7906
  Typ místa: technická památka
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 26.3.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama