Torzo železobetové úpravny, těžebního závodu a zajateckého tábora z období 2. světové války. Areál stojí na území bývalé obce Rolava (Sauersack), kde se těžil cín již od poloviny 16. století. Těžba byla jako nerentabilní ukončena ke konci 50. let 20. století. Pozor, nebezpečí úrazu!
Hlavní obrázek místa
Jakub Kostur
Železobetonový skelet těžebního závodu a úpravny cínu najdete přímo u Krušnohorské magistrály (cyklostezska č. 36), severně od obce Přebuz. Oblast je typická svými bažinatými lesy a močály, planiny střídají jehličnaté lesy. Náhorní krušnohorská pláň je vhodná pro cyklistiku v létě a běžky v zimě. Po areálu továrny se pohybujte opatrně, hrozí zde nebezpečí úrazu!
26.3. 2011
historie

Těžba cínu

V okolí bývalé obce Rolava (Sauersack) se cín začal těžit již v pozdním středověku. Nejdříve šlo zřejmě o povrchové rýžování, po kterém zůstaly v terénu nepřehlédnutelné sejpy (hromady proplaveného materiálu), později došlo na mělké dolování, jehož pozůstatky se dodnes dají v terénu také vysledovat (pinkové pole je přes 800 metrů dlouhé, největší je zřejmě Velká pinka Rappen – povrchová dobývka v délce 300 metrů, 20–30 metrů široká). Velkého rozmachu u Rolavy dosáhla těžba po polovině 16. století. Tehdy byla vyhloubena v rolavském těžební revíru odvodňovací štola Vraník (Rappen) dlouhá 1090 metrů, jejíž zavalení bylo jednou z příčin úpadku těžby. Po bitvě na Bílé hoře však také hodně saských horníků odešlo na druhou stranu hor. Další vlna těžby probíhala v 19. století – v roce 1810 započala ražba nové odvodňovací štoly sv. Antonín, která roku 1857 dosáhla délky 1,5 kilometru. Poslední období intenzivnější těžby znamenala pak 2. světové…  číst dále

Iva Spurná (Kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, III.díl, Libri, Praha 2003), 26.3. 2011

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Přebuz

Místa v okolí

 vysoká pec
 Olověný vrch
 Tisovský vrch
 Favorit
 Kraslice
 kostel sv. Martina
 Blatenský příkop
 Blatenský vrch
 Nejdek
 Nejdek
 Jindřichovice
 Děpoltovice
 Děpoltovice
Základní informace místa
ID místa: 7906
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama