Kamenný most přes Svratku vystavěn r. 1856 v místě dřevěného předchůdce. Most ze tří oblouků, 17 m dlouhý, 5 m široký a 4 m nad hladinou řeky. Pilíře z pískovce, oblouky a parapety z lomového kamene, parapety kryty kamennými deskami. U mostu kámen označující hranici mezi Čechami a Moravou.
Hlavní obrázek místa
Kamenný most v Herálci
© Pavel Vítek 09/2014
Obec Herálec se nachází v severovýchodní části kraje Vysočina, najdeme ji 14 km jihovýchodně od Hlinska a 17 km severně od Žďáru nad Sázavou. Leží pod nejvyššími vrcholy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, pod Devíti skalami a Žákovou horou. Obcí prochází dvě cyklotrasy - dálková cyklotrasa č. 1, spojující Prahu a Brno a také cyklotrasa 4180 vedoucí z Herálce přes Svratouch do České Rybné u Proseče. Kamenný most najdeme v centu obce, nedaleko od restaurace U mostu.
Pavel Vítek, 7.2. 2015
popis

Moravská osada Herálec byla v pramenech poprvé zmíněna v roce 1279. Kamenný most přes řeku Svratku byl postaven roku 1856 v místě svého dřevěného předchůdce. Odděluje od sebe českou a moravskou část obce, místní název je most Valenův. Most je dlouhý 17 metrů a široký 5 metrů. Za normálního stavu vodu v řece je ve čtyřmetrové výšce nad hladinou. Pilíře mostu jsou vyzděny z pískovcových kvádr. oblouky a parapetní zídky z lomového kamene. Parapety osazeny kamennými deskami, z nichž některé jsou zvláštního psaníčkového tvaru. Uvnitř mostu mezi parapety jsou čtyři ochranné patníky. U mostu stojí kámen, na kterém je vyznačena zemská hranici mezi Čechy a Moravou. Obě části obce, česká a druhá moravská, byly spojeny v jednu obec v roce 1951. Most je od roku 1958 zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.region-vysocina.cz/valenuv-most-heralec-cx377, 7.2. 2015

Komentáře

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Herálec

Místa v okolí

 Devět skal
 Lisovská skála
 Karlštejn
 Zkamenělý zámek
 Milovské Perničky
 Čtyři palice
 kostel sv. Matouše
 Drátenická skála
 vodní nádrž Hamry
 Čachnov
 kostel sv. Ondřeje
 Kadovské železárny
 Kadov
 Medlovský rybník
 pomník Jana Husa
 evangelický kostel
 Betlém
 rybník Sykovec
 Chlum
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 Veselý Kopec
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Skály
 rozhledna Terezka
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 skanzen Dřevíkov
 železniční viadukt
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 židovský hřbitov
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 Najdek
 kamenný most
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Mikuláše
 kostnice
 Trhová Kamenice
 Možděnice
 Zuberský kopec
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Toulovcovy maštale
 Rohozná
 Toulovcova rozhledna
 Jarošov
 Skalský dvůr
Základní informace místa
ID místa: 12013
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama