Kamenný most přes Svratku vystavěn r. 1856 v místě dřevěného předchůdce. Most ze tří oblouků, 17 m dlouhý, 5 m široký a 4 m nad hladinou řeky. Pilíře z pískovce, oblouky a parapety z lomového kamene, parapety kryty kamennými deskami. U mostu kámen označující hranici mezi Čechami a Moravou.
Hlavní obrázek místa
Kamenný most v Herálci
© Pavel Vítek 09/2014
Obec Herálec se nachází v severovýchodní části kraje Vysočina, najdeme ji 14 km jihovýchodně od Hlinska a 17 km severně od Žďáru nad Sázavou. Leží pod nejvyššími vrcholy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, pod Devíti skalami a Žákovou horou. Obcí prochází dvě cyklotrasy - dálková cyklotrasa č. 1, spojující Prahu a Brno a také cyklotrasa 4180 vedoucí z Herálce přes Svratouch do České Rybné u Proseče. Kamenný most najdeme v centu obce, nedaleko od restaurace U mostu.
Pavel Vítek, 7.2. 2015
popis

Moravská osada Herálec byla v pramenech poprvé zmíněna v roce 1279. Kamenný most přes řeku Svratku byl postaven roku 1856 v místě svého dřevěného předchůdce. Odděluje od sebe českou a moravskou část obce, místní název je most Valenův. Most je dlouhý 17 metrů a široký 5 metrů. Za normálního stavu vodu v řece je ve čtyřmetrové výšce nad hladinou. Pilíře mostu jsou vyzděny z pískovcových kvádr. oblouky a parapetní zídky z lomového kamene. Parapety osazeny kamennými deskami, z nichž některé jsou zvláštního psaníčkového tvaru. Uvnitř mostu mezi parapety jsou čtyři ochranné patníky. U mostu stojí kámen, na kterém je vyznačena zemská hranici mezi Čechy a Moravou. Obě části obce, česká a druhá moravská, byly spojeny v jednu obec v roce 1951. Most je od roku 1958 zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.region-vysocina.cz/valenuv-most-heralec-cx377, 7.2. 2015

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Herálec

Místa v okolí

 Devět skal
 Lisovská skála
 Karlštejn
 Zkamenělý zámek
 Milovské Perničky
 Čtyři palice
 kostel sv. Matouše
 Drátenická skála
 vodní nádrž Hamry
 Čachnov
 kostel sv. Ondřeje
 Kadovské železárny
 Kadov
 pomník Jana Husa
 evangelický kostel
 Medlovský rybník
 Betlém
 rybník Sykovec
 Chlum
 radnice
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 Veselý Kopec
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Skály
 rozhledna Terezka
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 skanzen Dřevíkov
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 evangelický kostel
 Najdek
 kamenný most
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Mikuláše
 kostnice
 Trhová Kamenice
 Možděnice
 Trhová Kamenice
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Toulovcovy maštale
 Rohozná
 Toulovcova rozhledna
 Jarošov
 Skalský dvůr
Základní informace místa
ID místa: 12013
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama