Kamenný most přes Svratku vystavěn r. 1856 v místě dřevěného předchůdce. Most ze tří oblouků, 17 m dlouhý, 5 m široký a 4 m nad hladinou řeky. Pilíře z pískovce, oblouky a parapety z lomového kamene, parapety kryty kamennými deskami. U mostu kámen označující hranici mezi Čechami a Moravou.
Hlavní obrázek místa
Kamenný most v Herálci
© Pavel Vítek 09/2014
Obec Herálec se nachází v severovýchodní části kraje Vysočina, najdeme ji 14 km jihovýchodně od Hlinska a 17 km severně od Žďáru nad Sázavou. Leží pod nejvyššími vrcholy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, pod Devíti skalami a Žákovou horou. Obcí prochází dvě cyklotrasy - dálková cyklotrasa č. 1, spojující Prahu a Brno a také cyklotrasa 4180 vedoucí z Herálce přes Svratouch do České Rybné u Proseče. Kamenný most najdeme v centu obce, nedaleko od restaurace U mostu.
Pavel Vítek, 7.2. 2015

  popis

  Moravská osada Herálec byla v pramenech poprvé zmíněna v roce 1279. Kamenný most přes řeku Svratku byl postaven roku 1856 v místě svého dřevěného předchůdce. Odděluje od sebe českou a moravskou část obce, místní název je most Valenův. Most je dlouhý 17 metrů a široký 5 metrů. Za normálního stavu vodu v řece je ve čtyřmetrové výšce nad hladinou. Pilíře mostu jsou vyzděny z pískovcových kvádr. oblouky a

  Pavel Vítek – zdroj: http://www.region-vysocina.cz/valenuv-most-heralec-cx377, 7.2. 2015


  Vložit do oblíbených
  Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Herálec

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 12013
  Typ místa: most
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12013
  Uveřejněno: 7.2.2015
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama