Po zániku staré tvrze vznikla v rámci hospodářského dvora někdy v 16. stol. tvrz nová, později označovaná za zámek. Po polovině 20. stol. začal být zámek neudržován a vlivem poddolování musel být v letech 1965-66 zbořen.
Hlavní obrázek místa
Pohled do míst kde stával zámek Stonava
© Miroslav BITTER 04/2007
Tvrz ve Stonavě, označovaná později i za zámek, vznikla v areálu stonavského dvora, který se nacházel na západní straně vsi. Vznik tvrze je kladen někdy do 16. století. jednalo se původně patrně jen o prostou patrovou obytnou budovu, která tvořila západní část areálu dvora. Po roce 1743 ztratil zámek (či spíše panský dům) rezidenční charakter a sloužil jen správním účelům dvora. Vlivem poddolování se však celkový stav stavby natolik zhoršil, že v letech 1965-66 byl zámek i se dvorem zbořen. Areál zaniklého Zámeckého dvora se nachází v západní části Stonavy proti budově základní školy při křižovatce silnice z Karviné do Horní Suché a ze Stonavy do Albrechtic (v JZ kvadrantu). Směrem k jihu spadal areál dvora do údolí nevelkého potoka. Dnes je zde rybník. Vodní tok i zaniklé rybníky mohly hrát velkou roli v obraně dvora a tvrze. Dnes je celý zaniklý areál zarostlý náletovým křovím a stromy, bez viditelných pozůstatků zdí.
Jan P. Štěpánek, Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. Plaček), 11.3. 2005
historie

Zřejmě po zániku původní tvrze vznikla ve Stonavě někdy v 16. stol. nová tvrz. Byla vybudována v rámci tzv. Zámeckého dvora, který byl vybudován na západní straně vesnice. Vzhledem ke složitým majetkovým poměrům ve Stonavě v té době je velmi složité datovat dobu jejího vzniku. První zpráva o ní je z roku 1580, kdy byla majetkem Zikmunda Sedlnického z Choltic. Později se majitelé střídali až do roku 1743, kdy část obce i s tvrzí získali Larischové. Tvrz poté ztratila rezidenční funkci a sloužila jen pro správní účely dvora. Právě v téhle době se tvrzi začalo říkat zámek a podle něj se dvůr označoval jako Zámecký. Po roce 1919 byl dvůr zabrán Jindřichu Larisch-Mönnichovi. Po roce 1945 se dvůr stal majetkem státu a byl využíván socialistickým JZD. Vzhledem k tomu, že celá oblast je poddolovaná, začal se tento vliv projevovat i na statice zámku a nakonec musel být v letech 1965-66 zámek i se dvorem zbořen.

jps7, Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. Plaček), 11.3. 2005

Půdorys místa

, zámek na mapě stabilního katastru z roku 1836
© Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. PLaček)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA),

Místa v okolí

 Stonava
 Solca
 Karviná - Doly
 kaple sv. Anny
 Horní Suchá
 Ráj
 Janečkův mlýn
 kaple sv. Barbory
 Fryštát
 kašna
 radnice
 kostel sv. Marka
 Prostřední Suchá
 Podobora
 Rybí dům
 Životice
 Doubrava
 Chotěbuz
 Dolní Suchá
 kostel sv. Vavřince
 Stanislavice
 Kostelec
 vodárenská věž
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Orlová
 Kotulova dřevěnka
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 Hradiště
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Šumbark
 Pomník sv. Václava
 Dolní Marklovice
 Dolní Marklovice
 Horní Bludovice
 Pitrov
 Závada
 Prstná
 kostel sv. Mikuláše
 Brandýs
 Těšín
 evangelický kostel
 Těšín
 Žermanický lom
 synagoga
 městské hradby
 studna tří bratří
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Městská střelnice
 Dolní Soběšovice
 Horní Žukov
 Třanovice
 Šenov
 socha sv. Floriána
 Horní Soběšovice
 Dolní Lutyně
 fara
 školní budova
 kostel sv. Anny
 Dolní Domaslavice
 kříž na Vidíkově
 Bartovice
 Lom - Mořské oko
 Vělopolí
 Horní Domaslavice
 Dolní Tošanovice
 kostel Panny Marie
 důl Michal
 židovský hřbitov
 Kocurovice
 kostel sv. Stanislava
 Horní Tošanovice
 Ropice
 Rychvald
 Radvanice
 Radvanický pivovar
 kostel sv. Michala
 kostel Všech Svatých
 Střítež
 Hnojník
 ZOO Ostrava
 Konská
 důl Michálka
 Bruzovice
 vodárenská věž
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Kříže
 Frýdecká šibenice
 lesní zámeček
 Třinec
 Dolní Líštná
 kaple Panny Marie
 Lískovec u Frýdku
 Bohumín
 strážní věž
 Chałupki
 radnice Frýdek
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 Wolfínský palác
 kostel sv. Jošta
 městské hradby
 Frýdecká synagoga
 stará radnice
 Rechle
 Neumannova vila
 Jamnice
 Frýdek
 Málkovice
 Munkovice
 Zoopark
 Koloredovský most
 Bezručova kaple
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 2722
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama