Renesanční zámek Vojkovských z Milhostic z poč. 17. stol. přestavěný kol. r. 1730 barokně a v 19. st. novogoticky. Obdélná dvoupatrová budova s trojúhelnými štíty má v severním průčelí mělký rizalit, v jižním balkon a věžičku s barokní cibulí.
Hlavní obrázek místa
pohled od severovýchodu, vpravo zámek, vlevo kaple sv.Vojtěcha
© Jaroslav Špiroch, 05/2018
Jak vypadala stará gotická tvrz nevíme. Sídlo Vojkovských z Milhostic bylo postaveno nejspíš v místě kde tvrz stávala a není vyloučeno, že při jeho stavbě bylo využito staršího zdiva. Další možnost naznačuje online rozhovor s dnešním majitelem, podle něhož je „přístavek k zámku“ starší než zámecká budova, která byla přistavěna na spáru teprve jeho již omítnutému zdivu. Co je však míněno oním přístavkem z rozhovoru nevyplývá, mohl by jím být rizalit v severním zámeckém průčelí stejně jako severní křídlo hospodářského dvora přiléhající k zámku od západu. Vlastní zámecká stavba je obdélná dvoupatrová budova podélnou osou orientovaná ve směru východ – západ. Obě kratší průčelí jsou zakončena trojúhelníkovými štíty, ze severním průčelí vystupuje excentricky umístěný jednoosý rizalit se zaoblenými nárožími. Hlavní jižní průčelí má zvýrazněnou střední část - v prvním patře je balkon, po jeho stranách až ke střešní římse stoupá iluzivní bosáž a celá vertikální osa je zakončena čtyřhrannou věžičkou s barokní cibulí. Ve volném prostoru mezi okny druhého patra byly původně sluneční hodiny, jejichž zbytky byly patrné ještě r. 2000 před opravou fasády. Jižně od zámku stojí barokní kaple sv. Josefa a nevelký zámecký park s cca 200 stromy, jejichž stáří dendrologové odhadují mezi 150-250 lety.
Zany, 27.10. 2006
historie

dějiny zámku

Kňovice (či Knihovice, jak byly také někdy nazývány) jsou v pramenech poprvé uváděny v listině pražských křížovníků z roku 1333. Majitelé Kňovic se často střídali, až je roku 1542 Léva Zrucký z Chřenovic prodal Přibíkovi Břízskému z Břízy. Ten je připojil ke svému panství Osečeny a nevyužívaná kňovická tvrz zpustla. Když roku 1611 Adam Felix Vojkovský z Milhostic prodal Osečeny, ponechal si Kňovice na kterých dříve při svém sňatku pojistil věno své manželky Ludmily, dcery slavného rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan. Stará tvrz již byla neobyvatelná (pokud vůbec ještě stála), proto si Adam Felix postavil nové kamenné sídlo. Když roku 1628 pro víru odešel do exilu, prodal Kňovice horlivému rekatolizátorovi a pobělohorskému zbohatlíku hraběti Pavlu Michnovi z Vacínova. Jeho syn prodal Kňovice roku 1665 známému vědci, fyzikovi a doktoru medicíny Mikuláši Franchimontu z Frankenfeldu. Do podoby barokního zámku přestavěla zdejší sídlo…  číst dále

Zany, 27.10. 2006

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 boží muka
 kostel sv. Václava
 Příčovy
 Příčovy
 Nalžovice
 Osečany
 Radíč
 nová radnice
 stará radnice
 špýchar
 Křepenice
 kostel sv. Martina
 koncentrační tábor
 Drahoušek
 Kozí Hřbet
 Třebnice
 Červený Hrádek
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 Červenka
 Hrazany
 Ústupenice
 Doubravice
 Ostromeč
 Poušť sv. Marka
 synagoga
 Kosova Hora
 kostel sv. Lukáše
 židovský hřbitov
 Čelina
 židovský hřbitov
 synagoga
 Veselý vrch
 Suchdol
 Vysoký Chlumec
 Štětkovice
 Zrůbek
 Skrýšov u Sedlčan
 Hříměždice
 Drtinova rozhledna
 Pořešice
 Vojkov
 Plešiště
 Nedrahovice
 Hrádek u Lovčic
 Lovčice
 vyhlídka nad Kamýkem
 Jablonná
 židovský hřbitov
 Bolechovice
 Dobrohošť
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Tloskov
 Stajice
 Zvěřinec
 Vrškamýk
 Sudovice
 Zhoř
 boží muka
 dům Salaš
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 Husova kazatelna
 Mincovna
 radnice
 kašna
 Brunclíkův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Tloskovský mlýn
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 morový sloup
 Lidkovice
 Starý Knín
 Čámského mlýn
 Krcáb
 Martinice
 Zduchovice
 Měšetice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 Obděnice
 kostel sv. Zikmunda
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Obětní kámen
 Vrškámen
 synagoga
 Neštětická hora
 Prčice
 radnice
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 Zahrádka
 Nové Mitrovice
 Jetřichovice
 Staré Mitrovice
 Králova stolice
 Onen Svět
 Lašovice
Základní informace místa
ID místa: 4736
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 27.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama