Renesanční zámek Vojkovských z Milhostic z poč. 17. stol. přestavěný kol. r. 1730 barokně a v 19. st. novogoticky. Obdélná dvoupatrová budova s trojúhelnými štíty má v severním průčelí mělký rizalit, v jižním balkon a věžičku s barokní cibulí.
Hlavní obrázek místa
pohled od severovýchodu, vpravo zámek, vlevo kaple sv.Vojtěcha
© Jaroslav Špiroch, 05/2018
Jak vypadala stará gotická tvrz nevíme. Sídlo Vojkovských z Milhostic bylo postaveno nejspíš v místě kde tvrz stávala a není vyloučeno, že při jeho stavbě bylo využito staršího zdiva. Další možnost naznačuje online rozhovor s dnešním majitelem, podle něhož je „přístavek k zámku“ starší než zámecká budova, která byla přistavěna na spáru teprve jeho již omítnutému zdivu. Co je však míněno oním přístavkem z rozhovoru nevyplývá, mohl by jím být rizalit v severním zámeckém průčelí stejně jako severní křídlo hospodářského dvora přiléhající k zámku od západu. Vlastní zámecká stavba je obdélná dvoupatrová budova podélnou osou orientovaná ve směru východ – západ. Obě kratší průčelí jsou zakončena trojúhelníkovými štíty, ze severním průčelí vystupuje excentricky umístěný jednoosý rizalit se zaoblenými nárožími. Hlavní jižní průčelí má zvýrazněnou střední část - v prvním patře je balkon, po jeho stranách až ke střešní římse stoupá iluzivní bosáž a celá vertikální osa je zakončena čtyřhrannou věžičkou s barokní cibulí. Ve volném prostoru mezi okny druhého patra byly původně sluneční hodiny, jejichž zbytky byly patrné ještě r. 2000 před opravou fasády. Jižně od zámku stojí barokní kaple sv. Josefa a nevelký zámecký park s cca 200 stromy, jejichž stáří dendrologové odhadují mezi 150-250 lety.
Zany, 27.10. 2006
historie

dějiny zámku

Kňovice (či Knihovice, jak byly také někdy nazývány) jsou v pramenech poprvé uváděny v listině pražských křížovníků z roku 1333. Majitelé Kňovic se často střídali, až je roku 1542 Léva Zrucký z Chřenovic prodal Přibíkovi Břízskému z Břízy. Ten je připojil ke svému panství Osečeny a nevyužívaná kňovická tvrz zpustla. Když roku 1611 Adam Felix Vojkovský z Milhostic prodal Osečeny, ponechal si Kňovice na kterých dříve při svém sňatku pojistil věno své manželky Ludmily, dcery slavného rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan. Stará tvrz již byla neobyvatelná (pokud vůbec ještě stála), proto si Adam Felix postavil nové kamenné sídlo. Když roku 1628 pro víru odešel do exilu, prodal Kňovice horlivému rekatolizátorovi a pobělohorskému zbohatlíku hraběti Pavlu Michnovi z Vacínova. Jeho syn prodal Kňovice roku 1665 známému vědci, fyzikovi a doktoru medicíny Mikuláši Franchimontu z Frankenfeldu. Do podoby barokního zámku přestavěla zdejší sídlo…  číst dále

Zany, 27.10. 2006

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 boží muka
 kostel sv. Václava
 Příčovy
 Příčovy
 Nalžovice
 Osečany
 Radíč
 nová radnice
 stará radnice
 špýchar
 Křepenice
 kostel sv. Martina
 koncentrační tábor
 Drahoušek
 Kozí Hřbet
 Třebnice
 Červený Hrádek
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 Červenka
 Hrazany
 Ústupenice
 Doubravice
 Ostromeč
 Poušť sv. Marka
 synagoga
 Kosova Hora
 kostel sv. Lukáše
 židovský hřbitov
 Čelina
 židovský hřbitov
 synagoga
 Veselý vrch
 Suchdol
 Vysoký Chlumec
 Štětkovice
 Zrůbek
 Skrýšov u Sedlčan
 Kujalův lom
 Drtinova rozhledna
 Hřiměždice
 Pořešice
 Vojkov
 Plešiště
 Nedrahovice
 Hrádek u Lovčic
 Lovčice
 vyhlídka nad Kamýkem
 Jablonná
 židovský hřbitov
 Bolechovice
 Dobrohošť
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Tloskov
 Stajice
 Zvěřinec
 Vrškamýk
 Sudovice
 Zhoř
 boží muka
 dům Salaš
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 Husova kazatelna
 Mincovna
 radnice
 kašna
 Brunclíkův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Tloskovský mlýn
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 morový sloup
 Lidkovice
 Starý Knín
 Čámského mlýn
 Krcáb
 Martinice
 Zduchovice
 Měšetice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 Obděnice
 kostel sv. Zikmunda
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Obětní kámen
 Vrškámen
 Teletínské vodopády
 synagoga
 Neštětická hora
 Prčice
 radnice
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 Zahrádka
 Uhřice
 Nové Mitrovice
 Jetřichovice
 Staré Mitrovice
 Králova stolice
 Onen Svět
 Lašovice
Základní informace místa
ID místa: 4736
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 27.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama