Prvním známým majitelem byl v r. 1345 Oldřich z Hradce. V l. 1485–1494 hrad V. Vencelík z Vrchovišť přestavěl přibližně do dnešní podoby. V r. 1645 byl obsazen Švédy a poškozen. V r. 1964 vyhořel, obnova začala v r. 1974, skončila v r.1992.
Hlavní obrázek místa
Žirovnice - zámek v noci
© Pavel Jarý, 18.07.2008
Zakladatelem původního hradu je rod pánů z Hradce. První zmínka je z r. 1345, kdy byl majitelem Oldřich z Hradce. Roku 1485 hrad koupil i s městečkem Žirovnicí Václav Vencelík z Vrchovišť. V letech 1485–1494 byl hrad přestavěn a rozšířen přibližně do dnešního rozsahu a podoby. V roce 1490 hrad nechal vymalovat freskami. Vencelíkům patřil hrad až do roku 1544, kdy hrad i panství získal Albrecht z Gutštejna. V roce 1564 panství koupil Jáchym z Hradce. V letech 1576–77 a 1583–84 došlo k menším stavebním úpravám, jež znamenaly počátek přeměny hradní pevnosti na pohodlnější renesanční zámek. Za třicetileté války r. 1645 byl hrad obsazen Švédy. Při dobývání byl hrad značně poškozen. K obnově došlo až po r. 1693. Nejjižnější část hradu, bývalý palác, byla snížena o jedno patro. Žirovnický hrad pozbýval stále více na významu. V roce 1910 koupilo město Žirovnice od hraběte Leopolda Šternberka žirovnický velkostatek s hradem. V roce 1964 zámek vyhořel a v r. 1974 začala celková obnova zámku, která skončila v r. 1992.
WEB - Žirovnice, 27.2. 2003
historie

Zakladatele, přesnou dobu založení hradu a jeho nejstarší dějiny neznáme. Poprvé se připomíná v r. 1345, kdy je znám jeho majitel Oldřich z Hradce. Z toho se soudívá, že hrad vystavěl rod pánů z Hradce. Po Oldřichovi z Hradce (†1348) zdědil Žirovnici jeho stejnojmenný syn (1343–1383), který přijal za spolumajitele svého bratra Heřmana (1338–1404). V r. 1393 byl již majitelem Žirovnice Jan Kamarýt z Lukavce, který se psal „ze Živornice“, stejně jako jeho potomci. Jan Kamarýt stál v období husitských válek na táborské straně, později se hlásil k východočeskému Menšímu Táboru. Účastnil se bojů proti Oldřichu z Rožmberka a byl svědkem příměří mezi nepřátelskými stranami. Jeho syn Purkart je patrně oním slavným Kamarýtem, který se vyznamenal na turnaji uspořádaném v r. 1447 při korunovaci polského krále Kazimíra. Jeho nástupcem a majitelem tvořícího se živornického panství byl Diviš Kamarýt, jehož vdova Ofka…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí
© kol.: Umělecké památky Čech, část 4. [T/Ž], Academia, Praha 1982
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Žirovnice

Místa v okolí

 boží muka
 stará radnice
 nová radnice
 Popelín
 kostel Božího těla
 boží muka
 Tůmův vrch
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 Česká Olešná
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kateřiny
 Pejdlova Rosička
 mlýn Zahrádky
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 Nová Včelnice
 Palupín
 židovský hřbitov
 Kamenice nad Lipou
 Žižkův kámen
 kostel sv. Jiljí
 Studená
 kostel sv. Prokopa
 Budkov
 Janštejn
 kaple Panny Marie
 Božejov
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 boží muka
 Horní Cerekev
 Míchova skála
 Vítkův Hrádek
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Alžběty
 Libkova Voda
 Olšany
 boží muka
 Ústrašín
 kašna
 Lísek
 Štamberk
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 židovský hřbitov
 boží muka
 Višněvice
 Višněvice
 boží muka
 boží muka
 pamětní kámen
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Nežárecká brána
 Jindřichův Hradec
 Řečice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Švédské šance
 boží muka
 Nový Rychnov
 fara
Kontaktní informace
Zámek
Branka 1
394 68 Žirovnice

Vlastník:
Město Žirovnice
Cholunská č.p.665
394 68 Žirovnice
Tel: +420 565 494 095; +420 565 493 000
http://www.zirovnice.cz/
info@zirovnice.cz
Základní informace místa
ID místa: 529
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.2.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama