Prvním známým majitelem byl v r. 1345 Oldřich z Hradce. V l. 1485–1494 hrad V. Vencelík z Vrchovišť přestavěl přibližně do dnešní podoby. V r. 1645 byl obsazen Švédy a poškozen. V r. 1964 vyhořel, obnova začala v r. 1974, skončila v r.1992.
Hlavní obrázek místa
Žirovnice - zámek v noci
© Pavel Jarý, 18.07.2008
Zakladatelem původního hradu je rod pánů z Hradce. První zmínka je z r. 1345, kdy byl majitelem Oldřich z Hradce. Roku 1485 hrad koupil i s městečkem Žirovnicí Václav Vencelík z Vrchovišť. V letech 1485–1494 byl hrad přestavěn a rozšířen přibližně do dnešního rozsahu a podoby. V roce 1490 hrad nechal vymalovat freskami. Vencelíkům patřil hrad až do roku 1544, kdy hrad i panství získal Albrecht z Gutštejna. V roce 1564 panství koupil Jáchym z Hradce. V letech 1576–77 a 1583–84 došlo k menším stavebním úpravám, jež znamenaly počátek přeměny hradní pevnosti na pohodlnější renesanční zámek. Za třicetileté války r. 1645 byl hrad obsazen Švédy. Při dobývání byl hrad značně poškozen. K obnově došlo až po r. 1693. Nejjižnější část hradu, bývalý palác, byla snížena o jedno patro. Žirovnický hrad pozbýval stále více na významu. V roce 1910 koupilo město Žirovnice od hraběte Leopolda Šternberka žirovnický velkostatek s hradem. V roce 1964 zámek vyhořel a v r. 1974 začala celková obnova zámku, která skončila v r. 1992.
WEB - Žirovnice, 27.2. 2003
historie

Zakladatele, přesnou dobu založení hradu a jeho nejstarší dějiny neznáme. Poprvé se připomíná v r. 1345, kdy je znám jeho majitel Oldřich z Hradce. Z toho se soudívá, že hrad vystavěl rod pánů z Hradce. Po Oldřichovi z Hradce (†1348) zdědil Žirovnici jeho stejnojmenný syn (1343–1383), který přijal za spolumajitele svého bratra Heřmana (1338–1404). V r. 1393 byl již majitelem Žirovnice Jan Kamarýt z Lukavce, který se psal „ze Živornice“, stejně jako jeho potomci. Jan Kamarýt stál v období husitských válek na táborské straně, později se hlásil k východočeskému Menšímu Táboru. Účastnil se bojů proti Oldřichu z Rožmberka a byl svědkem příměří mezi nepřátelskými stranami. Jeho syn Purkart je patrně oním slavným Kamarýtem, který se vyznamenal na turnaji uspořádaném v r. 1447 při korunovaci polského krále Kazimíra. Jeho nástupcem a majitelem tvořícího se živornického panství byl Diviš Kamarýt, jehož vdova Ofka…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí
© kol.: Umělecké památky Čech, část 4. [T/Ž], Academia, Praha 1982
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Žirovnice

Místa v okolí

 stará radnice
 boží muka
 nová radnice
 Popelín
 kostel Božího těla
 boží muka
 Tůmův vrch
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 Česká Olešná
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kateřiny
 Pejdlova Rosička
 mlýn Zahrádky
 kostel sv. Jakuba
 Nová Včelnice
 Veselá
 Palupín
 židovský hřbitov
 Kamenice nad Lipou
 Žižkův kámen
 kostel sv. Jiljí
 Studená
 kostel sv. Prokopa
 Budkov
 Janštejn
 kaple Panny Marie
 Božejov
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 židovský hřbitov
 Horní Cerekev
 Míchova skála
 Vítkův Hrádek
 boží muka
 kostel sv. Alžběty
 boží muka
 Libkova Voda
 Olšany
 boží muka
 Ústrašín
 kašna
 Štamberk
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 židovský hřbitov
 boží muka
 Višněvice
 Višněvice
 boží muka
 boží muka
 pamětní kámen
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Nežárecká brána
 Jindřichův Hradec
 Řečice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Švédské šance
 boží muka
 Nový Rychnov
 fara
Kontaktní informace
Zámek
Branka 1
394 68 Žirovnice

Vlastník:
Město Žirovnice
Cholunská č.p.665
394 68 Žirovnice
Tel: +420 565 494 095; +420 565 493 000
http://www.zirovnice.cz/
info@zirovnice.cz
Základní informace místa
ID místa: 529
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.2.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama