Prvním známým majitelem byl v r. 1345 Oldřich z Hradce. V l. 1485–1494 hrad V. Vencelík z Vrchovišť přestavěl přibližně do dnešní podoby. V r. 1645 byl obsazen Švédy a poškozen. V r. 1964 vyhořel, obnova začala v r. 1974, skončila v r.1992.
Hlavní obrázek místa
Žirovnice - zámek v noci
© Pavel Jarý, 18.07.2008
Zakladatelem původního hradu je rod pánů z Hradce. První zmínka je z r. 1345, kdy byl majitelem Oldřich z Hradce. Roku 1485 hrad koupil i s městečkem Žirovnicí Václav Vencelík z Vrchovišť. V letech 1485–1494 byl hrad přestavěn a rozšířen přibližně do dnešního rozsahu a podoby. V roce 1490 hrad nechal vymalovat freskami. Vencelíkům patřil hrad až do roku 1544, kdy hrad i panství získal Albrecht z Gutštejna. V roce 1564 panství koupil Jáchym z Hradce. V letech 1576–77 a 1583–84 došlo k menším stavebním úpravám, jež znamenaly počátek přeměny hradní pevnosti na pohodlnější renesanční zámek. Za třicetileté války r. 1645 byl hrad obsazen Švédy. Při dobývání byl hrad značně poškozen. K obnově došlo až po r. 1693. Nejjižnější část hradu, bývalý palác, byla snížena o jedno patro. Žirovnický hrad pozbýval stále více na významu. V roce 1910 koupilo město Žirovnice od hraběte Leopolda Šternberka žirovnický velkostatek s hradem. V roce 1964 zámek vyhořel a v r. 1974 začala celková obnova zámku, která skončila v r. 1992.
WEB - Žirovnice, 27.2. 2003
historie

Zakladatele, přesnou dobu založení hradu a jeho nejstarší dějiny neznáme. Poprvé se připomíná v r. 1345, kdy je znám jeho majitel Oldřich z Hradce. Z toho se soudívá, že hrad vystavěl rod pánů z Hradce. Po Oldřichovi z Hradce (†1348) zdědil Žirovnici jeho stejnojmenný syn (1343–1383), který přijal za spolumajitele svého bratra Heřmana (1338–1404). V r. 1393 byl již majitelem Žirovnice Jan Kamarýt z Lukavce, který se psal „ze Živornice“, stejně jako jeho potomci. Jan Kamarýt stál v období husitských válek na táborské straně, později se hlásil k východočeskému Menšímu Táboru. Účastnil se bojů proti Oldřichu z Rožmberka a byl svědkem příměří mezi nepřátelskými stranami. Jeho syn Purkart je patrně oním slavným Kamarýtem, který se vyznamenal na turnaji uspořádaném v r. 1447 při korunovaci polského krále Kazimíra. Jeho nástupcem a majitelem tvořícího se živornického panství byl Diviš Kamarýt, jehož vdova Ofka…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí
© kol.: Umělecké památky Čech, část 4. [T/Ž], Academia, Praha 1982
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Žirovnice

Místa v okolí

 boží muka
 stará radnice
 nová radnice
 Popelín
 kostel Božího těla
 boží muka
 Tůmův vrch
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 Česká Olešná
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 Pejdlova Rosička
 mlýn Zahrádky
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 Nová Včelnice
 Palupín
 židovský hřbitov
 Kamenice nad Lipou
 Žižkův kámen
 kostel sv. Jiljí
 Studená
 kostel sv. Prokopa
 Budkov
 Včelnička
 Janštejn
 kaple Panny Marie
 Božejov
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 boží muka
 Horní Cerekev
 Míchova skála
 Vítkův hrádek
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Alžběty
 Libkova Voda
 Olšany
 boží muka
 kašna
 Ústrašín
 Lísek
 Štamberk
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kovárna
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 židovský hřbitov
 boží muka
 Višněvice
 Višněvice
 boží muka
 boží muka
 pamětní kámen
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Nežárecká brána
 Jindřichův Hradec
 Řečice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Švédské šance
 boží muka
 Nový Rychnov
 fara
Kontaktní informace
Zámek
Branka 1
394 68 Žirovnice

Vlastník:
Město Žirovnice
Cholunská č.p.665
394 68 Žirovnice
Tel: +420 565 494 095; +420 565 493 000
http://www.zirovnice.cz/
info@zirovnice.cz
Základní informace místa
ID místa: 529
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.2.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama