Nevelké hradiště o rozloze cca 1 ha, opevněné valem (3 m) a příkopem po obvodu, na severovýchodě opevnění zdvojeno. Vnitřní plocha bez výraznějších stop. K místu chybí jakékoliv zmínky v písemných pramenech, bez nálezů. Bližší Informace může přinést jen archeologický průzkum.
Hlavní obrázek místa
Vstup valem po šíji ze severovýchodu
© Ondřej Navrátil, 03/2011
Hradiště se nachází v pohledné krajině Bítešské vrchoviny na malé ostrožně v údolí říčky Bílé vody. Údolí je přístupné po žluté turistické značce, která vede mezi Zbraslaví a Zálesnou Zhoří. Od brodu se pak vydejte po levém břehu po proudu potoka k chatě, která stojí o půl kilometru dále. Hradiště se nachází na ostrožně nad ní. Jiná cesta vede z jižního konce Rudky, kde se mezi posledními domy odbočuje doprava na polní cestu. Na prvním rozcestí pak opět vpravo (rovně k nedaleké zaniklé tvrzi) až dojdete k lesu, po jeho okraji pak dolů do údolí Bílé vody.
Ondřej Navrátil, 16.3. 2011
historie

Hradiště se nachází na ostrožně, která údolí říčky Bílé vody a jejích dvou malých přítoků převyšuje jen asi o 20 metrů, nicméně nejlépe je přístupná od severovýchodní strany. Po obvodu areálu (cca 1 hektar) je viditelné opevnění v podobě zhruba 3 metry vysokého valu s příkopem, na severovýchodní straně je opevnění zdvojeno. Hradiště je zalesněné a částečně narušené lomem. Lokalita je poměrně dlouho známá, doposud však ještě nebyla archeologicky prozkoumána.

Ondřej Navrátil podle zdroje Miloš Čižmář, Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku, nakl. Libri 2004, 16.3. 2011

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Rudka

Místa v okolí

 Rudka
 Zbraslav
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Devět křížů
 Příbram
 mlýn ve Žlebě
 Říčany
 Kubův most
 Vysoké Popovice
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 Říčany u Brna
 křížový kámen
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Donáta
 Ostrovačice
 Lukovany
 Jinošov
 kostel sv. Václava
 Rosice
 Jinošov
 Rahnův palác
 Šénvald
 kostel sv. Martina
 pivovar
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 křížová cesta
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Lažánky
 Jarošův mlýn
 Čertova hráz
 Deblín
 kaple sv. Anny
 Bílá boží muka
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Náměšť nad Oslavou
 Bučín
 pivovar
 barokní most
 fara
 hrobka Haugwitzů
 stará radnice
 Vohančice
 Heroltice
 Veveří
 Levnov
 Zňátky
 Kraví Hora
 Oslavany
 kříž
 důl Kukla
 kostel sv. Mikuláše
 Nový hrad
 Lamberk
 Čertův most
 Omice
 Sentice
 Senorady
 Gloriet
 Osová
 Vlčí kopec
 železniční viadukt
 Ocmanice
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 boží muka
 Tetčice
 Loučky
 kaple sv. Jiljí
 Čepička
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Předklášteří
 Újezd u Tišnova
 mariánský sloup
 dům Peklo
 Müllerův dům
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 dům U Jana
 kostel sv. Václava
 kašna
 radnice
 židovský hřbitov
 Střelice
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Ivančice
 mariánský sloup
 Bosonohy
 dům pánů z Lipé
 Klucanina
 Nová brána
 městské opevnění
 Křivoš
 Čebínka
 Tasov
 Troubsko
 boží muka
 Babylon
 boží muka
 Rohy
 Prštice
 Prštice
 Ořechov
 Čalonice
Základní informace místa
ID místa: 9833
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama