Středověké sídlo ze 14. století, pravděpodobně vodní tvrz. Terénní pozůstatky, na nichž stojí kaple a obytný dům č.5 a část zachované na sucho kladené kamenné zdi, na jižní straně uzavírající areál tvrze. Ctibor z Hvozdna připojil pečeť ke stížnému listu k upálení Mistra Jana Husa. Volně přístupno.
Hlavní obrázek místa
místo, kde stávala tvrz
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Hvozdno je vesnice v okrese České Budějovice, je součástí městyse Dolní Bukovsko. První zmínka je z r. 1379. Na hvozdenské tvrzi žil v 15. století Ctibor z Hvozdna. Tuto historickou postavu použil ve svém románu "Proti všem" Alois Jirásek. Ctibor z Hvozdna byl jedním ze 452 signatářů stížného listu proti upálení Mistra Jana Husa. Vesnicí vede cyklistická stezka č.11.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 24.5. 2020
popis

Hvozdenská tvrz se nacházela na jižním břehu potoka protékajícího vsí a napájejícího Dvorský rybník, který sídlo chránil ze severní strany. Z ostatních stran byla pravděpodobně chráněna vodními příkopy, dnes nezachovanými. Lokalita je situována na mírném severním svahu, na plošině, kde se zachovaly jen nepatrné relikty starších situací. Patří k nim zejména spodní část zdi z nasucho nakladených kamenů, která na jižní straně uzavírala areál tvrze (dnes zarostlá, viditelná jen ve formě terénní hrany za pomníkem). Do spojitosti s tvrzí je dávána rovněž studna s kamenným roubením, která leží u domu č. p. 5 na západní straně plošiny. Celá lokalita byla pozměněna pozdějšími úpravami, zejména stavbou dvou obytných domů a silnice. Při archeologických výzkumech a terénních úpravách byly nalezeny zlomky keramiky ze 14. a 15. století.

Památkový katalog NPÚ,Encykl.českých tvrzí I,nakl.Academia;Jaroslav Špiroch, 4.6. 2020

historie

Ves Hvozdno byla od konce 13. století součástí majetku pražského biskupství, spravovaného z Týna nad Vltavou. Asi na počátku 15. stol. zde byl vladycký dvorec, na němž žili v r. 1404 bratři Ctibor a Jan z Dírného, jinak z Hvozdna. O Ctiborovi je známo, že připojil svou pečeť ke stížnému listu proti upálení mistra Jana Husa a k věznění mistra Jeronýma Pražského z 2. září 1415. Potomci obou bratrů zde sídlili po celé 15. století. Počátkem 16. století byla tvrz opuštěna a zanikla. Zajímavost: Osudy vladyckého rodu pánů z Hvozdna najdete v románu Aloise Jiráska "Proti všem". Autor zde však značně fabuloval, protože historické prameny mnoho informací nenabízejí.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,D.Kovář,Hist.-vlast.spolek 2011,Encyklopedie českých tvrzí,1.díl,Argo1997, Jaroslav Špiroch, 29.5. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hvozdno

Místa v okolí

 Radonice
 Dolní Bukovsko
 Bzí
 kostel sv. Štěpána
 Švamberk
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Dolní Kněžeklady
 Zálší
 Litoradlice
 kostel sv. Jiří
 Karlův hrádek
 Hněvkovice
 Horusický rybník
 Branovice
 Hradec u Dobřejovic
 Branovice
 Provod, Prochod
 kaple sv. Rozálie
 kaple Kalvárie
 děkanství
 sokolovna
 Poštovský dům
 nová radnice
 radnice
 Weisův dům
 měšťanský pivovar
 Talíř
 Březnice
 boží muka
 Baba
 sousoší Kalvarie
 Býšov
 boží muka
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 děkanství
 dům U Zlaté lodi
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Víta
 kašna
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 železný most
 Lannův kříž
 Vysoký hrádek
 Semenec
 Dráchov
 Hluboká nad Vltavou
 Lomnice nad Lužnicí
 Orty
 Libív
 Libníč
 boží muka
 Černice
 Hamr
 kamenná boží muka
 hrobka Berchtoldů
 boží muka
 boží muka
 Neznašov
 Svákov
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Katovna
 kostel sv. Víta
 Fuglhaus, Flughaus
 kostel sv. Marka
 Bechyně
 Soběslav
 dvůr Vondrov
 barokní kamenný most
 rybník Rožmberk
Základní informace místa
ID místa: 14901
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama