Středověké sídlo ze 14. století, pravděpodobně vodní tvrz. Terénní pozůstatky, na nichž stojí kaple a obytný dům č.5 a část zachované na sucho kladené kamenné zdi, na jižní straně uzavírající areál tvrze. Ctibor z Hvozdna připojil pečeť ke stížnému listu k upálení Mistra Jana Husa. Volně přístupno.
Hlavní obrázek místa
místo, kde stávala tvrz
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Hvozdno je vesnice v okrese České Budějovice, je součástí městyse Dolní Bukovsko. První zmínka je z r. 1379. Na hvozdenské tvrzi žil v 15. století Ctibor z Hvozdna. Tuto historickou postavu použil ve svém románu "Proti všem" Alois Jirásek. Ctibor z Hvozdna byl jedním ze 452 signatářů stížného listu proti upálení Mistra Jana Husa. Vesnicí vede cyklistická stezka č.11.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 24.5. 2020
popis

Hvozdenská tvrz se nacházela na jižním břehu potoka protékajícího vsí a napájejícího Dvorský rybník, který sídlo chránil ze severní strany. Z ostatních stran byla pravděpodobně chráněna vodními příkopy, dnes nezachovanými. Lokalita je situována na mírném severním svahu, na plošině, kde se zachovaly jen nepatrné relikty starších situací. Patří k nim zejména spodní část zdi z nasucho nakladených kamenů, která na jižní straně uzavírala areál tvrze (dnes zarostlá, viditelná jen ve formě terénní hrany za pomníkem). Do spojitosti s tvrzí je dávána rovněž studna s kamenným roubením, která leží u domu č. p. 5 na západní straně plošiny. Celá lokalita byla pozměněna pozdějšími úpravami, zejména stavbou dvou obytných domů a silnice. Při archeologických výzkumech a terénních úpravách byly nalezeny zlomky keramiky ze 14. a 15. století.

Památkový katalog NPÚ,Encykl.českých tvrzí I,nakl.Academia;Jaroslav Špiroch, 4.6. 2020

historie

Ves Hvozdno byla od konce 13. století součástí majetku pražského biskupství, spravovaného z Týna nad Vltavou. Asi na počátku 15. stol. zde byl vladycký dvorec, na němž žili v r. 1404 bratři Ctibor a Jan z Dírného, jinak z Hvozdna. O Ctiborovi je známo, že připojil svou pečeť ke stížnému listu proti upálení mistra Jana Husa a k věznění mistra Jeronýma Pražského z 2. září 1415. Potomci obou bratrů zde sídlili po celé 15. století. Počátkem 16. století byla tvrz opuštěna a zanikla. Zajímavost: Osudy vladyckého rodu pánů z Hvozdna najdete v románu Aloise Jiráska "Proti všem". Autor zde však značně fabuloval, protože historické prameny mnoho informací nenabízejí.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,D.Kovář,Hist.-vlast.spolek 2011,Encyklopedie českých tvrzí,1.díl,Argo1997, Jaroslav Špiroch, 29.5. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hvozdno

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14901
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama