Vysoký hrádek

Březí u Týna nad Vltavou
Václav Malovec přestavěl r.1805 tvrz na zámek. Dvoukřídlá patrová budova, uprostřed průčelí dvoupatrová věž a po její straně je patrové stavení s klenutým přízemím, zřejmě bývalá tvrz, v nárožích podepřená. Západní křídlo je přístavek z 19. stol.
Hlavní obrázek místa
2.zámecký rybník s mostkem na malý ostrůvek (na něm základy původního altánu)
© Jaroslav Špiroch, 07/2017
Březí ze zámečkem zvaným Vysoký Hrádek se nachází 5 km jihozápadně od Týna nad Vltavou, v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Temelín. Zámek je dvoukřídlá patrová budova. Uprostřed průčelí obráceného k jihu je dvoupatrová věž. Po pravé, východní straně věže je patrové stavení s klenutým přízemím, zřejmě bývalá tvrz, v nárožích podepřená. Západní křídlo je přístavek z 19. stol. Zámek je ve vlastnictví Jaderné elektrárny Temelín a je pro veřejnost nepřístupný.
P.V., 22.1. 2006
turistické

Zámek Vysoký hrádek je přístupný.

Zámek je přístupný již přes 10 let a sídlí v něm infocentrum JETE Temelín. Individuálním návštěvníkům nabízí prohlídku expozice a program v kinosále. Kinosál je přístupný pouze tehdy, pokud právě neprobíhá exkurze předem objednané skupiny. Návštěvní doba: pro zájemce o volnou prohlídku a individuální návštěvníky je infocentrum otevřeno každý den (včetně sobot a nedělí) od 9.00 - 16.00 hod., v červenci a srpnu od 9.00 - 17.30 hod. Individuálním návštěníkům je nabízena prohlídka expozic s interaktivními modely. Program v kinosále (film, mlžná komora) je přístupný pouze tehdy, pokud zrovna neprobíhá exkurze předem objednané skupiny. Pokud chcete mít jistotu, že kinosál v daný den a hodinu bude volný, kontaktujte infocentrum . Obvyklé začátky času programů v kinosále jsou: 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, v červenci a srpnu ještě navíc v 15.30 hod. Kontakt: 381 102 639, 381 104 930.

Infocentrum JETE Temelín, Jaroslav Špiroch , 28.10. 2017

historie

První zmínka o vsi Březí pochází z roku 1367, kdy vladykou Albertem z Březí vymřel tento rod a panství získali jeho příbuzní vladykové z Býšova. Jako první z nich se uvádí Oldřich v r. 1440. Před r. 1520 drželi Březí bratři Jan a Mikuláš Rendlové z Úšavy. Roku 1526 je Mikuláš prodal Janu Nebřehovskému z Nebřehovic a r. 1556 koupil tvrz Zikmund Malovec. Václav Malovec přestavěl r. 1805 své sídlo na zámek. Jeho syn František jej pak r. 1825 prodal Josefu Hirschovi. V vlastnictví jejich potomků pak byl až do r. 1945. Zámek je dvoukřídlá patrová budova. Uprostřed průčelí obráceného k jihu je dvoupatrová věž a v ní nad vchodem znak Malovců s letopočtem 1805 a písmeny WM (Václav Malovec). Po pravé, východní straně věže je patrové stavení s klenutým přízemím, zřejmě bývalá tvrz, v nárožích podepřená. Západní křídlo je přístavek z 19. stol. Ve druhém pol. 20. stol zámek patřil místnímu JZD. Po…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 23.1. 2006

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Temelín

Místa v okolí

 Býšov
 Hněvkovice
 návesní kaple
 Litoradlice
 nová solnice
 železný most
 kaple
 děkanství
 Dříteň
 boží muka
 kostel sv. Dismase
 kašna
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 kostel sv. Jakuba
 Libív
 Týn nad Vltavou
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 Neznašov
 Semenec
 kaple sv. Rozálie
 hrobka Berchtoldů
 Chvalešovice
 Chvalešovice
 kostel sv. Štěpána
 kaple Svaté Rodiny
 návesní kaple
 Branovice
 Újezdec
 kostel sv. Jiří
 Branovice
 Dolní Kněžeklady
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Vysoký Kamýk
 sousoší Kalvarie
 Žimutice
 Karlův hrádek
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 boží muka
 boží muka
 hřbitov
 kostel Panny Marie
 boží muka
 Radomilice
 roubená stodola
 Kubatův pomník
 Bzí
 kovaný kříž I.
 židovský hřbitov
 kříž II.
 boží muka
 boží muka
 Březnice
 Údraž
 Baba
 Protivín
 Radonice
 Hvozdno
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Václava
 barokní kamenný most
 kostel sv. Štěpána
 Katovna
 Bechyně
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Dražíč
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 Dolní Bukovsko
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Sedlec
 Šternberská vodárna
 Tálínský rybník
 Hluboká nad Vltavou
 kostel sv. Vavřince
 Vodňany
 Klokočín
 katovna u Nymburských
 výklenková kaplička
 Libějovice
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Švamberk
 Libějovice
 Rábín
 Poděhusy
 Velký Mehelník
 Lomec
 Černice
 Hradiště u Malovic
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 Jarník
 Provod, Prochod
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
Základní informace místa
ID místa: 988
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama