Václav Malovec přestavěl r.1805 tvrz na zámek. Dvoukřídlá patrová budova, uprostřed průčelí dvoupatrová věž a po její straně je patrové stavení s klenutým přízemím, zřejmě bývalá tvrz, v nárožích podepřená. Západní křídlo je přístavek z 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Hlavní vchod do zámku
© Pavel Vítek 01/2006
Březí ze zámečkem zvaným Vysoký Hrádek se nachází 5 km jihozápadně od Týna nad Vltavou, v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Temelín. Zámek je dvoukřídlá patrová budova. Uprostřed průčelí obráceného k jihu je dvoupatrová věž. Po pravé, východní straně věže je patrové stavení s klenutým přízemím, zřejmě bývalá tvrz, v nárožích podepřená. Západní křídlo je přístavek z 19. stol. Zámek je ve vlastnictví Jaderné elektrárny Temelín a je pro veřejnost nepřístupný.
P.V., 22.1. 2006
turistické

Zámek Vysoký hrádek je přístupný.

Zámek je přístupný již přes 10 let a sídlí v něm infocentrum JETE Temelín. Individuálním návštěvníkům nabízí prohlídku expozice a program v kinosále. Kinosál je přístupný pouze tehdy, pokud právě neprobíhá exkurze předem objednané skupiny. Návštěvní doba: pro zájemce o volnou prohlídku a individuální návštěvníky je infocentrum otevřeno každý den (včetně sobot a nedělí) od 9.00 - 16.00 hod., v červenci a srpnu od 9.00 - 17.30 hod. Individuálním návštěníkům je nabízena prohlídka expozic s interaktivními modely. Program v kinosále (film, mlžná komora) je přístupný pouze tehdy, pokud zrovna neprobíhá exkurze předem objednané skupiny. Pokud chcete mít jistotu, že kinosál v daný den a hodinu bude volný, kontaktujte infocentrum . Obvyklé začátky času programů v kinosále jsou: 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, v červenci a srpnu ještě navíc v 15.30 hod. Kontakt: 381 102 639, 381 104 930.

Infocentrum JETE Temelín, Jaroslav Špiroch , 28.10. 2017

historie

První zmínka o vsi Březí pochází z roku 1367, kdy vladykou Albertem z Březí vymřel tento rod a panství získali jeho příbuzní vladykové z Býšova. Jako první z nich se uvádí Oldřich v r. 1440. Před r. 1520 drželi Březí bratři Jan a Mikuláš Rendlové z Úšavy. Roku 1526 je Mikuláš prodal Janu Nebřehovskému z Nebřehovic a r. 1556 koupil tvrz Zikmund Malovec. Václav Malovec přestavěl r. 1805 své sídlo na zámek. Jeho syn František jej pak r. 1825 prodal Josefu Hirschovi. V vlastnictví jejich potomků pak byl až do r. 1945. Zámek je dvoukřídlá patrová budova. Uprostřed průčelí obráceného k jihu je dvoupatrová věž a v ní nad vchodem znak Malovců s letopočtem 1805 a písmeny WM (Václav Malovec). Po pravé, východní straně věže je patrové stavení s klenutým přízemím, zřejmě bývalá tvrz, v nárožích podepřená. Západní křídlo je přístavek z 19. stol. Ve druhém pol. 20. stol zámek patřil místnímu JZD. Po…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 23.1. 2006

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Temelín

Místa v okolí

 Býšov
 Hněvkovice
 Litoradlice
 nová solnice
 železný most
 děkanství
 Dříteň
 boží muka
 kostel sv. Dismase
 kašna
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 kostel sv. Jakuba
 Libív
 Týn nad Vltavou
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 Neznašov
 Semenec
 kaple sv. Rozálie
 hrobka Berchtoldů
 Chvalešovice
 Chvalešovice
 Branovice
 Újezdec
 kostel sv. Jiří
 Branovice
 Dolní Kněžeklady
 Vysoký Kamýk
 sousoší Kalvarie
 Žimutice
 Karlův hrádek
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 boží muka
 boží muka
 hřbitov
 Kubatův pomník
 Bzí
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 Březnice
 Údraž
 Baba
 Protivín
 Radonice
 Hradec u Dobřejovic
 barokní kamenný most
 kostel sv. Štěpána
 Katovna
 Bechyně
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Dražíč
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 Dolní Bukovsko
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Sedlec
 Šternberská vodárna
 Tálínský rybník
 Hluboká nad Vltavou
 kostel sv. Vavřince
 Vodňany
 Klokočín
 katovna u Nymburských
 Libějovice
 Švamberk
 Libějovice
 Rábín
 Poděhusy
 Velký Mehelník
 Lomec
 Černice
 Hradiště u Malovic
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 Jarník
 Provod, Prochod
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
Základní informace místa
ID místa: 988
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama