Jednodílné výšinné opevněné hradiště z pozdní doby halštatské a raného středověku. První hradiště vyrostlo v 6. století před Kristem, konečnou podobu mu dali nejspíše Slované v 9., možná i v 8. století našeho letopočtu. Terénní náznaky (systém valů). Volně přístupné. Cesta k hradišti neznačena.
Hlavní obrázek místa
© stredovek.com
Litoradlice je malá vesnice, od r. 1985 součást obce Temelín v okrese České Budějovice. První písemná zmínka o ní je z r. 1440. Archeologické nálezy však ukazují, že Litoradlice byly osídleny už v pravěku. V litoradlickém katastrálním území jsou dvě regionální biocentra Janoch a Velký les. Přes Litoradlice vede silnice III/12221a cyklotrasa č. 1079 Hluboká nad Vltavou a Týn nad Vltavou (součást Vltavské cyklistické stezky). Turistické a informační značení k hradišti nevede. Hradiště Na Hradu je přístupné od zastávky autobusu U dvou šraňků na výše uvedené silnici a cyklotrase mezi Litoradlicemi a Jeznicí, kde je odbočka na Buzkov.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 10.6. 2020
popis

Hradiště Hrad u Litoradlic je jednodílné výšinné opevněné hradiště situované ve strategické poloze nad soutokem dvou vodních toků, Hradní strouhy a řeky Vltavy. Malé předhradí na severovýchodní straně zřejmě zajišťovalo pouze přístup od brodu přes Vltavu. Hlavní přístupová strana od jihozápadu byla opevněna dvěma, popřípadě i třemi pásy valů (největší z nich je vnitřní; šířka: 5-18m, výška: 5-6m). Dvojice paralelních valů chránila i severní a západní stranu hradiště, kde mírnější svahy neposkytovaly dostatečnou ochranu. Zachován je jen jeden val. Příkré srázy k řece na východě nebyly opevněny. Hlavní vnitřní opevnění mělo hlinito-kamennou konstrukci. Sporadické archeologické nálezy patří do halštatsko-laténského období, těžiště osídlení včetně vybudování fortifikace však spadá od střední doby hradištní.

Pamatkovykatalog.cz, Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.nakl.Libri2003, Jaroslav Špiroch, 10.6. 2020

historie

První hradiště vyrostlo na ostrožně již na sklonku starší doby železné v 6. století před Kristem, konečnou podobu mu však nejspíše dali až Slované v 9., i případně 8. století po Kristu. První popis hradiště pochází z 80. let 19. století. Jeho autor J. N. Woldřich zde provedl i první výkopy. Další menší výzkumy jsou datovány k r. 1904 (J. L. Píč) a 1942-1943 (B. Dubský). Několik výzkumných akcí proběhlo i v souvislosti s napouštěním Hněvkovické nádrže v 80. letech 20. století. Pocházejí odtud nálezy zlomků raně středověké keramiky, zdobený přeslen z doby halštatské až laténské, bronzová jehlice s kulovitou hlavicí ze závěrečné fáze starší doby bronzové. Hradiště bylo jedním ze soustavy tří hradišť mezi Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou, k nimž ještě patří hradiště Baba u Hluboké nad Vltavou a Hradec u Dobřejovic (viz samostatná hesla).

Pamatkovykatalog.cz, Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.nakl.Libri2003, Jaroslav Špiroch, 10.6. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Temelín

Místa v okolí

 Hněvkovice
 Býšov
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rozálie
 Dolní Kněžeklady
 Vysoký hrádek
 Branovice
 Branovice
 Karlův hrádek
 Žimutice
 nová solnice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Jakuba
 děkanství
 kašna
 Týn nad Vltavou
 Stará pošta
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 železný most
 dům U Zlaté lodi
 kostel sv. Víta
 Lannův kříž
 Bzí
 Libív
 boží muka
 Semenec
 Radonice
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 sousoší Kalvarie
 Neznašov
 hrobka Berchtoldů
 kostel sv. Štěpána
 Dolní Bukovsko
 Hradec u Dobřejovic
 boží muka
 boží muka
 Chvalešovice
 Březnice
 Chvalešovice
 boží muka
 Újezdec
 Švamberk
 Kubatův pomník
 Zálší
 Hluboká nad Vltavou
 barokní kamenný most
 Vysoký Kamýk
 Katovna
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Bechyně
 dvůr Vondrov
 dům čp. 37
 hřbitov
 kostel sv. Matěje
 Šternberská vodárna
 synagoga
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Orty
 Provod, Prochod
 kostel sv. Vavřince
 Sedlec
 Černice
 Údraž
 Suchá
Základní informace místa
ID místa: 14972
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama