Jednodílné výšinné opevněné hradiště z pozdní doby halštatské a raného středověku. První hradiště vyrostlo v 6. století před Kristem, konečnou podobu mu dali nejspíše Slované v 9., možná i v 8. století našeho letopočtu. Terénní náznaky (systém valů). Volně přístupné. Cesta k hradišti neznačena.
Hlavní obrázek místa
© stredovek.com
Litoradlice je malá vesnice, od r. 1985 součást obce Temelín v okrese České Budějovice. První písemná zmínka o ní je z r. 1440. Archeologické nálezy však ukazují, že Litoradlice byly osídleny už v pravěku. V litoradlickém katastrálním území jsou dvě regionální biocentra Janoch a Velký les. Přes Litoradlice vede silnice III/12221a cyklotrasa č. 1079 Hluboká nad Vltavou a Týn nad Vltavou (součást Vltavské cyklistické stezky). Turistické a informační značení k hradišti nevede. Hradiště Na Hradu je přístupné od zastávky autobusu U dvou šraňků na výše uvedené silnici a cyklotrase mezi Litoradlicemi a Jeznicí, kde je odbočka na Buzkov.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 10.6. 2020
popis

Hradiště Hrad u Litoradlic je jednodílné výšinné opevněné hradiště situované ve strategické poloze nad soutokem dvou vodních toků, Hradní strouhy a řeky Vltavy. Malé předhradí na severovýchodní straně zřejmě zajišťovalo pouze přístup od brodu přes Vltavu. Hlavní přístupová strana od jihozápadu byla opevněna dvěma, popřípadě i třemi pásy valů (největší z nich je vnitřní; šířka: 5-18m, výška: 5-6m). Dvojice paralelních valů chránila i severní a západní stranu hradiště, kde mírnější svahy neposkytovaly dostatečnou ochranu. Zachován je jen jeden val. Příkré srázy k řece na východě nebyly opevněny. Hlavní vnitřní opevnění mělo hlinito-kamennou konstrukci. Sporadické archeologické nálezy patří do halštatsko-laténského období, těžiště osídlení včetně vybudování fortifikace však spadá od střední doby hradištní.

Pamatkovykatalog.cz, Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.nakl.Libri2003, Jaroslav Špiroch, 10.6. 2020

historie

První hradiště vyrostlo na ostrožně již na sklonku starší doby železné v 6. století před Kristem, konečnou podobu mu však nejspíše dali až Slované v 9., i případně 8. století po Kristu. První popis hradiště pochází z 80. let 19. století. Jeho autor J. N. Woldřich zde provedl i první výkopy. Další menší výzkumy jsou datovány k r. 1904 (J. L. Píč) a 1942-1943 (B. Dubský). Několik výzkumných akcí proběhlo i v souvislosti s napouštěním Hněvkovické nádrže v 80. letech 20. století. Pocházejí odtud nálezy zlomků raně středověké keramiky, zdobený přeslen z doby halštatské až laténské, bronzová jehlice s kulovitou hlavicí ze závěrečné fáze starší doby bronzové. Hradiště bylo jedním ze soustavy tří hradišť mezi Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou, k nimž ještě patří hradiště Baba u Hluboké nad Vltavou a Hradec u Dobřejovic (viz samostatná hesla).

Pamatkovykatalog.cz, Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.nakl.Libri2003, Jaroslav Špiroch, 10.6. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Temelín

Místa v okolí

 Hněvkovice
 Býšov
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rozálie
 Dolní Kněžeklady
 Vysoký hrádek
 Branovice
 Karlův hrádek
 Branovice
 nová solnice
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Týn nad Vltavou
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 kašna
 Stará pošta
 dům U Zlaté lodi
 železný most
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kostel sv. Víta
 Lannův kříž
 Bzí
 Libív
 boží muka
 Semenec
 Radonice
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 sousoší Kalvarie
 Neznašov
 hrobka Berchtoldů
 kostel sv. Štěpána
 Dolní Bukovsko
 Hradec u Dobřejovic
 Baba
 boží muka
 boží muka
 Chvalešovice
 Březnice
 Chvalešovice
 boží muka
 Újezdec
 Švamberk
 Kubatův pomník
 Zálší
 Hluboká nad Vltavou
 barokní kamenný most
 Vysoký Kamýk
 ZOO Ohrada
 Katovna
 Ohrada
 Bechyně
 dvůr Vondrov
 hřbitov
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 městské opevnění
 Šternberská vodárna
 synagoga
 židovský hřbitov
 Orty
 Provod, Prochod
 kostel sv. Vavřince
 Sedlec
 Černice
 Údraž
 Suchá
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 14972
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama