Jednodílné výšinné opevněné hradiště z pozdní doby halštatské a raného středověku. První hradiště vyrostlo v 6. století před Kristem, konečnou podobu mu dali nejspíše Slované v 9., možná i v 8. století našeho letopočtu. Terénní náznaky (systém valů). Volně přístupné. Cesta k hradišti neznačena.
Hlavní obrázek místa
© stredovek.com
Litoradlice je malá vesnice, od r. 1985 součást obce Temelín v okrese České Budějovice. První písemná zmínka o ní je z r. 1440. Archeologické nálezy však ukazují, že Litoradlice byly osídleny už v pravěku. V litoradlickém katastrálním území jsou dvě regionální biocentra Janoch a Velký les. Přes Litoradlice vede silnice III/12221a cyklotrasa č. 1079 Hluboká nad Vltavou a Týn nad Vltavou (součást Vltavské cyklistické stezky). Turistické a informační značení k hradišti nevede. Hradiště Na Hradu je přístupné od zastávky autobusu U dvou šraňků na výše uvedené silnici a cyklotrase mezi Litoradlicemi a Jeznicí, kde je odbočka na Buzkov.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 10.6. 2020
popis

Hradiště Hrad u Litoradlic je jednodílné výšinné opevněné hradiště situované ve strategické poloze nad soutokem dvou vodních toků, Hradní strouhy a řeky Vltavy. Malé předhradí na severovýchodní straně zřejmě zajišťovalo pouze přístup od brodu přes Vltavu. Hlavní přístupová strana od jihozápadu byla opevněna dvěma, popřípadě i třemi pásy valů (největší z nich je vnitřní; šířka: 5-18m, výška: 5-6m). Dvojice paralelních valů chránila i severní a západní stranu hradiště, kde mírnější svahy neposkytovaly dostatečnou ochranu. Zachován je jen jeden val. Příkré srázy k řece na východě nebyly opevněny. Hlavní vnitřní opevnění mělo hlinito-kamennou konstrukci. Sporadické archeologické nálezy patří do halštatsko-laténského období, těžiště osídlení včetně vybudování fortifikace však spadá od střední doby hradištní.

Pamatkovykatalog.cz, Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.nakl.Libri2003, Jaroslav Špiroch, 10.6. 2020

historie

První hradiště vyrostlo na ostrožně již na sklonku starší doby železné v 6. století před Kristem, konečnou podobu mu však nejspíše dali až Slované v 9., i případně 8. století po Kristu. První popis hradiště pochází z 80. let 19. století. Jeho autor J. N. Woldřich zde provedl i první výkopy. Další menší výzkumy jsou datovány k r. 1904 (J. L. Píč) a 1942-1943 (B. Dubský). Několik výzkumných akcí proběhlo i v souvislosti s napouštěním Hněvkovické nádrže v 80. letech 20. století. Pocházejí odtud nálezy zlomků raně středověké keramiky, zdobený přeslen z doby halštatské až laténské, bronzová jehlice s kulovitou hlavicí ze závěrečné fáze starší doby bronzové. Hradiště bylo jedním ze soustavy tří hradišť mezi Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou, k nimž ještě patří hradiště Baba u Hluboké nad Vltavou a Hradec u Dobřejovic (viz samostatná hesla).

Pamatkovykatalog.cz, Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.nakl.Libri2003, Jaroslav Špiroch, 10.6. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Temelín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14972
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama