
Kovaný kříž je umístěn u silnice z Dolního Bukovska do Bzí, u odbočky do Horního Bukovska. Stojí na vysokém kamenném hranolovém podstavci, který má na soklu v přední části vytesán letopočet 1891. Základ kříže je z pásoviny, konce břeven jsou ukončeny trojlístky. Zezadu je podepřen kovovým páskem. Na kříž je připevněna plochá kovová postava ukřižovaného Krista s kruhovou i paprsčitou svatozáří. U paty kříže je kovová kartuše lemovaná páskou. Je obklopen esovitými a rokajovými rozvilinami.
Kříž je ukázkou kvalitního kovotepeckého a kovoliteckého řemesla a lidové tvořivosti, v níž ještě v 19. století přežívají barokní vzory. Je památkově chráněn.
Kříž je ve velmi špatném stavu! Nutná rekonstrukce vzhledem k jeho umělecké kvalitě by byla vhodná co nejdříve, neboť odpadla už kovová kartuše lemovaná páskou (byla pohozená u paty podstavce, při focení jsem jí aspoň opřel o podstavec; divím se, že jí ještě nikdo neukradl!).