Výklenková kaple z 1. poloviny 19. století. Zděná stavba obdélného půdorysu s vysokým výklenkem v průčelí, krytá sedlovou taškovou střechou. Původní plastika sv. Jana Nepomuckého z interiéru je ve sbírkách Městského muzea v Týně nad Vltavou. Ponechána jako vzpomínka na obec Březí u Týna n. Vlt.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 03/2023
Výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého stojí u silnice před křižovatkou u areálu JETE Temelín. Byla ponechána jako vzpomínka na obec Březí u Týna nad Vltavou (první písemná zmínka o vsi je z roku 1357), která byla vysídlena a zbourána v roce 1991 z důvodů ochranného pásma zmíněné jaderné elektrárny. Pochází z 1. poloviny 19. století. Je to zděná stavba na obdélném půdorysu s mírně rozšířeným hladkým soklem. V průčelí je vysoký, segmentově zakončený výklenek, prostupující celou kaplí. Je uzavřený v dolní polovině plnými železnými vrátky s vrcholovou ozdobnou kovanou mřížkou. Nad ním je zakončena trojúhelníkovým štítem. Krytá je na štukové korunní římse stojící sedlovou taškovou střechou. Boky kaple jsou zaoblené, barevně odlišené. V jejím interiéru byla původně plastika sv. Jana Nepomuckého, která je nyní v expozici Městského muzea v Týně nad Vltavou. Nyní je zde pamětní deska obce a v nikách ( v zadní části i po stranách) jsou svaté obrázky. I když není kulturní památkou, je uvedena v památkovém katalogu.
Památkový katalog NPÚ;theses.cz;Jaroslav Špiroch., 17.3. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Březí

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17059
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama