Původně farní gotický kostel z 1. poloviny 14. století, upravován renesančně a kolem roku 1744 barokně. Jednolodní s pravoúhle zakončeným presbytářem, obdélnou sakristií a věží. Kolem ohradní zeď s dvěma branami a čtveřicí výklenkových kaplí. Naproti fara, lidově zvaná zámeček. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel ze severozápadu
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Modrá Hůrka je obec v okrese České Budějovice. První zmínka o ní je z roku 1354, kdy byla uvedena jako Horka minor.supra Bzí. Minor Horka (Menší Hůrka) pro odlišení od Větší Hůrky (později Bílé Hůrky) na Vodňansku. Pojmenování Modrá získala pravděpodobně podle původní barvy kostela. Obec má autobusové spojení s Týnem nad Vltavou a Dolním Bukovskem a prochází jí cyklistická stezka č. 1060.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 21.12. 2021
popis

Kostel je jednolodní stavba s pravoúhle zakončeným presbytářem, obdélnou sakristií a hranolovou věží na severní straně a s předsíňkami s barokními štíty na jižní a západní straně. Zevně v podstřeší kostela je renesanční římsa se zubořezem, na jižní straně lodi dvě zazděná hrotitá okénka a fragment půlkruhového portálu. Presbytář je sklenut jedním polem křížové klenby (v kápích klenby renesanční malby evangelistů ve štukovém rámu); v jeho zdi pravoúhlý portálek se zkoseným ostěním do valeně sklenuté sakristie se třemi opěráky. Triumfální oblouk nepravidelný, mírně hrotitý a ve vrcholu stlačený; loď plochostropá (malovaný strop s fabionem); na severní straně lodi pozdně gotická nástěnná malba sv. Kryštofa a na východní stěně nad triumfálním obloukem dvě znakové renesanční kartuše. Zařízení je barokní z 3. čtvrtě 17. století: hlavní oltář portálový s obrazem (silně přemalovaný), dva protějškové boční oltáře (sv. Jana…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; UPČ2,Academia1978;Jaroslav Špiroch., 22.12. 2021

historie

Původně gotický kostel z 1. poloviny 14. století je připomínán roku 1354 jako farní. Ve 2. polovině 16. století byl upraven renesančně. Farnost zde roku 1655 obnovili nejspíše Dietrich Germersheimb zum Harpershofen (vrchní hejtman knížecího rodu Eggenbergů na Českém Krumlově) a jeho manželka Voršila Kateřina, majitelé nedalekého statku Bzí. V roce 1669 zde byl znovu ustanoven katolický farář. V roce 1701 byla upravována naproti stojící fara a k roku 1744 jsou uvedeny poslední barokní úpravy.

Památkový katalog NPÚ; www.obce;Jaroslav Špiroch., 21.12. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Modrá Hůrka

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Modrá Hůrka
12, 375 01, Modrá Hůrka
pověřené osoby ve farnosti:
R.D.Mgr. Josef Staněk - administrátor - statutární zástupce sídelní (obsazené) farnosti
Tel: + 420 607 959 034
http://www.bcb.cz
Základní informace místa
ID místa: 16123
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama