Zámek byl přestavěn z nevelkého, staršího hradu po roce 1551 Ondřejem Ungnadem ze Suneku v renesančním slohu. V letech 1711- 1948 patřil zámek Schwarzenbergům. Po zestátnění zde byla škola, později byla budova využívána k rekreaci.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Zany Komárek 15/8/2004

dějiny hradu

Nevelký hrad na pravidelném čtverhranném půdorysu založil někdy kolem poloviny 13. století panovník, první zmínka pochází z roku 1282, kdy jej v zástavě drželi bratři Pruschenkové ze Stettenberka. V roce 1334 jek Karel IV. vyplatil a ve svém návrhu zákoníku Majestas Carolina jej zařadil mezi podmínečně zcizitelné hrady. Přesto jej přesně o sto let později císař Zikmund zastavil Oldřichovi z Rožmberka, v dalších letech se majitelé často střídali, proto se není čemu divit, že hrad postupně pustnul a někdy je dokonce uváděn jako tvrz. V 60. a 70. letech 15. století byl přesto přestavěn, stavěl zde i Vojtěch z Pernštejna po roce 1527. Stavělo se zde i po roce 1551, kdy jej získal Ondřej Ungnad ze Suneku, který zahájil rozsáhlou renesanční přestavbu. Roku 1562 zástavu král Ferdinand vykoupil a vzápětí postoupil Hlubokou s Protivínem dědičně Jáchymovi z Hradce, jehož tragická smrt ve vlnách o tři roky později kupodivu stavební ruch na Protivíně nezastavila. Na počátku 17. století získali Protivín Vratislavové z Mitrovic, od roku 1679 jej drželi Trauttmansdorffové a od roku 1711 Schwarzenbergové. O tři roky později zámek vyhořel, což si vyžádalo další vrcholně barokní přestavbu, počátkem 19. století následovaly ještě klasicistní úpravy. Schwarzenbergům patřil Protivín až do zestátnění roku 1948. Od roku 1949 zde byla škola, později byl zámek využíván k rekreaci. Dnes je zámek majetkem hlavního města Praha, které jej nabízí k prodeji.
Zany, 5.9. 2004
historie

popis

K čtyřúhelnému obvodu hradu se přikládala palácová křídla. Nejdříve vzniklo severní a po něm jižní křídlo. V severozápadním koutě nádvoří snad mohla volně stát okrouhlá věž. Nejspíše v rámci pozdně gotické přestavby vzniklo západní křídlo a nějaká zástavba se dá předpokládat i na východě. V té době vznikla i čtverhranná věž vystupující ze severovýchodního nároží hradu. Renesanční přestavba zvýšila budovy o druhé patro, renesanční zdivo bylo rozpoznáno v interiéru severního křídla, ze stejného období pochází i nádvorní trakt východního křídla. Snad v západním křídle byl velký renesanční sál zmiňovaný prameny. Dílem barokní přestavby je zbývající hmota východního křídla předsazená před gotickou obvodovou hradbu, barokní je také dnešní vzhled zámeckých fasád.

Zany, 5.9. 2004

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Protivín

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Klokočín
 Kdanský dvůr
 Vodňany
 Tálínský rybník
 Jánský most
 synagoga
 městské opevnění
 Božovice
 Chvalešovice
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Jiljí
 Chvalešovice
 Skočice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Libějovice
 hřbitov
 Libějovice
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Drahonice
 železný most
 kaple sv. Anny
 Velký Mehelník
 Dříteň
 Újezdec
 kostel sv. Dismase
 Lomec
 Údraž
 zemský hřebčinec
 boží muka
 Rábín
 Neznašov
 Libív
 Mladějovice
 Vysoký hrádek
 Jarník
 Mladějovice
 hrobka Berchtoldů
 Bavorov
 panský dům
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 radnice
 sladovna
 Kestřany
 Písek
 Cehnice
 Kamenný most
 Býšov
 kostel sv. Václava
 Kubatův pomník
 Poděhusy
 Sedlec
 Semenec
 kostel sv. Jiljí
 železný most
 židovský hřbitov
 Chřešťovice
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 kašna
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 děkanství
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 Kratochvíle
 Tourov
 boží muka
 vojenský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Velký Kamýk
 kostel sv. Dominika
 Dražíč
 Dub
 barokní kamenný most
 Budkov
 Brloh
Základní informace místa
ID místa: 2565
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama