Zděná výklenková kaplička pravděpodobně z konce 19. či počátku 20. století. Obdélná, s vysokým štíhlým valeně zaklenutým výklenkem, uzavřeným dřevěným zaskleným rámem. Ukončená sedlovou stříškou a krytá taškami. V průčelí vrcholí kovaným křížkem. Volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Popovice jsou vesnice v okrese České Budějovice, jsou součástí městyse Dolní Bukovsko. Nachází se asi 1,7 km na jihozápad od jeho centra. První zmínka o ní pochází až z r. 1562. Sousedí s historickým Hvozdnem na jedné straně a městysem na druhé. V té se nachází též další památky: zbytky vodní tvrze, kostel Narození Panny Marie, výklenková kaplička sv. Floriána, kříž u kostela aj. Vsí vede cyklistická stezka č. 11.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 14.12. 2020
popis

Výklenková kaplička sv. Jana Nepomuckého pochází pravděpodobně z přelomu 19. a 20. století, v té době se zde konaly svatojánské pobožnosti. Stojí v trianglu cest na konci vesnice po levé straně směrem na Dolní Bukovsko. Je to zděná obdélná stavba, v jejímž průčelí se nachází vysoký, štíhlý, valeně zaklenutý výklenek s obrazem světce, krytý dřevěným zaskleným rámem. Je zakončena trojúhelníkovým štítem se sedlovou stříškou, krytou taškami. Vrcholí v průčelí kovovým křížkem.

Jaroslav Špiroch., 13.10. 2021

historie

Výklenková kaplička sv Jana Nepomuckého pravděpodobně z konce 19. či počátku 20. století, kdy zde byly konány svatojánské pobožnosti.

Severniceskobudejovicko.cz, Jaroslav Špiroch, 24.5. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Popovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14903
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama