Zděná obdélná kaplička, v průčelí s půlkruhovým výklenkem; v něm socha sv. Jana Nepomuckého. Kaple rozdělena na tři části jednoduchými a profilovanými římsami a vrcholící trojúhelníkovým štítem (tympanonem) se sedlovou stříškou, krytou taškami a kovovým jetelovým křížem s paprsky.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí kapličky
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Bzí je místní část Dolního Bukovska v okrese České Budějovice. První písemná zmínka o vsi villa Bzie pochází z roku 1379. Z pamětihodností je zde zámek s hospodářským areálem a zámeckým parkem (zdevastovaný, nyní s novým majitelem se naskýtá nová možnost k lepším zítřkům?). Kromě zmiňované kaple jsou tady ještě boží muka, dva památkově chráněné kříže, mohylník a usedlosti č. p. 20 a 30. Vesnice leží na hlavní silnici Veselí nad Lužnicí-Týn nad Vltavou.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 31.10. 2021
popis

Zděná obdélná kaplička je rozdělena římsami na tři části. Začíná nízkým podstavcem, na němž stojí sokl s jednoduchou římsou, a pokračuje hlavní částí s půlkruhovým výklenkem. V něm je socha sv. Jana Nepomuckého a je uzavřen v dolní části dřevěným plůtkem; po stranách výklenku jsou štukové pilastry a v horní části končí úzkou profilovanou římsou. Nad ní je krátký krček s další širší profilovanou římsou, na které je umístěn trojúhelníkový štít (tympanon) se štukovým rámcem. Je kryta sedlovou stříškou s taškami bobrovkami a na vrcholu je kovaný jetelový kříž s paprsky.

Jaroslav Špiroch., 31.10. 2021

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Bzí

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16030
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

reklama