Návesní kaple z 19. století. Obdélná s pravoúhlým uzávěrem, průčelí uzavřeno prolamovanou atikou se slunečními hodinami a hranolovou zvoničkou s křížkem. Stojí na místě bývalé historické tvrze Hvozdno.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Hvozdno je vesnice v okrese České Budějovice, je součástí městyse Dolní Bukovsko. První zmínka je z r. 1379. Na hvozdenské tvrzi žil v 15. století Ctibor z Hvozdna. Tuto historickou postavu použil ve svém románu "Proti všem" Alois Jirásek. Ctibor z Hvozdna byl jedním ze 452 signatářů stížného listu proti upálení Mistra Jana Husa. Vesnicí vede cyklistická stezka č. 11.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 14.12. 2020
popis

Kaple je malá obdélná zděná stavba s pravoúhlým závěrem. V průčelí je valeně zaklenutý vstup, který zdobí malovaný ozdobný bosovaný portál. Ukončuje ho prolamovaná atika, v níž jsou sluneční hodiny. Kryta je sedlovou střechou, nad závěrem zvalbenou, s taškami bobrovkami a na ní v průčelí je vysoká hranolová zvonička, ukončená helmicovou střechou s křížkem. Na bocích kaple je vždy po jednom valeně zaklenutém okně. Po pravé straně vstupu stojí na vysokém hranolovém podstavci kříž.

Jaroslav Špiroch., 15.10. 2021

historie

Návesní kaple ve vsi Hvozdno pochází z 19. století. Stojí v místech bývalé gotické tvrze. Je se zvonicí, s bosáží a atikovým štítem ve stylu lidového stavitelství. Před kapličkou je kříž, který stál původně za vsí. Je to památka na Františka Kováře, který zemřel 2. listopadu 1915 v Ajdovčině (Slovinsko) na tyfus během 1. světové války.

Severniceskobudejovicko.cz, Jaroslav Špiroch, 24.5. 2020

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hvozdno

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14902
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama