Renesanční tvrz, vystavěná po polovině 16. století. Residenční funkci plnila do počátku 17. století, poté utilitární využití s řadou negativních vlivů.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihozápadu
© Pavel Zany Komárek 15/8/2004
Ves Chvalešovice je poprvé doložena v r. 1378 jako majetek Petra Kabeleho z Chvalešovic. R. 1411 se připomíná vladyka Setěch z Chvalešovic, v r. 1440 Petr Strouh z Chlumku. V těch dobách byl ve vsi jen dvůr. Neznámo kdy se stala ves Chvalešovice s dvorem majetkem Lévy Malovce z Malovic z libějovické rodové větve. Když pak Léva zemřel (po r. 1523), jeho synové se nakonec dohodli v r. 1548 na rozdělení dědictví, při němž Chvalešovice dostal Zikmund, který si ve vsi vystavěl tvrz. Po jeho smrti r. 1597 převzal Chvalešovice starší syn Václav. Ten potom v r. 11 prodal Václavu mladšímu Malovci z Malovic na Dřitni chvalešovickou tvrz s dvorem a vesnicemi Chvalešovicemi, Malešicemi, Újezdcem. Lhotou, Sedlicemi a Lékařovou Lhotou. S dříteňským statkem byly Chvalešovice Malovci pro účast na stavovském povstání v l. 1618 - 1620 hned v r. 1619 zabrány a jako konfiskát prodány v r. 1628 Baltazaru Marradasovi spolu s ostatním rodinným majetkem Malovců. Renesanční tvrz stojící nad rybníkem je patrová budova podélného půdorysu, krytá trojí souběžnou střechou. Hlavní průčelí k jihozápadu vrcholí třemi plnoštíty. Na jihovýchodním a jihozápadním nároží jsou arkýře se zbytky renesančních sgrafit. Místnosti v přízemí jsou klenuté, v patře se zachoval starý trámový strop. Brána ve věži je půlkruhovitě sklenutá. Příkop obklopující tvrz byl později zasypán, tvrz nebyla obydlena a sloužila jako sýpka. V současné době ji používá zemědělské družstvo jako skladiště.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986, 17.8. 2004
historie

Doplněk k historii a popisu tvrze

Po rodu Marradasů od r. 1661 v majetku Schwarzenberků. Při provádění první pozemkové reformy byly Chvalešovice Schwarzenbergům zabrány a v r. 1933 prodány rodině Vachoutově. Těm byly v r.1948 znárodněny (hospodařilo zde JZD), ale byly v r. 1992 vráceny zpět v restitucích rodině původních majitelů. Renesanční tvrz patří v kontextu raně novověkých sídel venkovské šlechty na vyšší kvalitativní úroveň. Nepochybně to bylo dáno osobou stavebníka z významného a ambiciozního rodu Malovců.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 17.4. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Chvalešovice

Místa v okolí

 Chvalešovice
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 boží muka
 Libív
 Vysoký hrádek
 židovský hřbitov
 Býšov
 Protivín
 Vysoký Kamýk
 Kubatův pomník
 kaple sv. Rozálie
 boží muka
 Vodňany
 Neznašov
 synagoga
 Jánský most
 kostel sv. Havla
 Újezdec
 městské opevnění
 Myšenec
 hrobka Berchtoldů
 Libějovice
 Sedlec
 hřbitov
 Litoradlice
 Libějovice
 železný most
 Semenec
 kostel sv. Martina
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 děkanství
 nová solnice
 kostel sv. Jakuba
 kašna
 radnice
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 Hněvkovice
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 Rábín
 kostel sv. Jiří
 Lomec
 Klokočín
 Tálínský rybník
 barokní kamenný most
 Poděhusy
 Kdanský dvůr
 Karlův hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Údraž
 katovna u Nymburských
 Božovice
 Branovice
 Branovice
 Dolní Kněžeklady
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 Skočice
 sousoší Kalvarie
 kostel sv. Jiljí
 Suchá
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Kratochvíle
 dvůr Vondrov
 Hradec u Dobřejovic
 Žimutice
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Velký Mehelník
 ZOO Ohrada
 Hluboká nad Vltavou
 Žimutice
 Ohrada
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 boží muka
 železný most
 kaple sv. Anny
 boží muka
 zemský hřebčinec
 Katovna
 Bechyně
 kostel sv. Matěje
 dům čp. 37
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 synagoga
 Šternberská vodárna
 Orty
Základní informace místa
ID místa: 2508
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama