Barokní kostel z let 1661–62 byl postaven původně jako špitální. Fara sem byla přenesena roku 1683. Součást areálu s budovou děkanství (severně) a bývalého špitálu, dnes kaplanky (jižně), kolem dvou nádvoří. Současná podoba je výsledkem úpravy podle projektu P. I. Bayera (1721).
Hlavní obrázek místa
Komplex kostela a přilehlých budov od východu
© Ivan Grisa 04/2011
Samotný kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 9.30. V kaplance – budově na opačné straně nádvoří – funguje městské informační centrum se zoologickým museem a stálou expozicí výtvarných děl zdejšího rodáka Jiřího Koláře.
Ivan Grisa, 22.4. 2011
historie

Kostel svaté Alžběty Portugalské v Protivíně

Protivín dlouhá staletí spadal pod farní správu v nedalekém Myšenci a neměl ani vlastní kostel. První sakrální stavbou na jeho území je tak původně špitální kostel svaté Alžběty Portugalské, postavený nákladem hraběnky Veroniky Vratislavové z Mitrovic v letech 1651–52. Od roku 1662 uzavřel nádvoří jižně od kostela špitál, dnešní kaplanka. Původně stál v těchto místech grunt Jana Bečváře. Požár Protivína roku 1676 kostel i špitál ušetřil. Po přenesení farnosti roku 1683 byla severně od svatyně postavena budova fary, která vytvořila další nádvoří, otevřené do zahrady. Komplex se bez větších změn dochoval dodnes, i když zejména na přelomu 19. a 20. století se uvažovalo o jeho radikální přestavbě. Jednolodní raně barokní kostel s pravoúhlým presbytářem se obrací do náměstí východním průčelím se štítem. Obě budovy (kaplanka a děkanství) uzavírají svými vždy dvěma křídly nádvoří po obou delších stranách kostela. V posledních letech…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, 1.5. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Soukup: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 33 Politický okres písecký, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1910
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Protivín

Místa v okolí

 Protivín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Klokočín
 Kdanský dvůr
 Tálínský rybník
 Vodňany
 Jánský most
 Božovice
 synagoga
 městské opevnění
 Chvalešovice
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Jiljí
 Chvalešovice
 boží muka
 výklenková kaple
 kostel sv. Štěpána
 Skočice
 boží muka
 kostel Panny Marie
 výklenková kaple
 kaple
 roubená stodola
 Radomilice
 židovský hřbitov
 kaple
 kostel sv. Martina
 hřbitov
 Libějovice
 Libějovice
 kostel sv. Vavřince
 kamenný most
 Putim
 železný most
 Drahonice
 kaple sv. Anny
 Velký Mehelník
 Újezdec
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 výklenková kaplička
 Údraž
 Lomec
 zemský hřebčinec
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Jarník
 Mladějovice
 Neznašov
 Libív
 Rábín
 Vysoký hrádek
 kaple-Kalvárie
 Mladějovice
 hrobka Berchtoldů
 kostel sv. Kateřiny
 dům U Koulí
 městské opevnění
 Bavorov
 panský dům
 synagoga
 radnice
 sladovna
 Kestřany
 Písek
 boží muka
 kaple Svaté Rodiny
 Kamenný most
 Cehnice
 Hradiště u Malovic
 návesní kaple
 kostel sv. Václava
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Býšov
 kříž
 výklenková kaple
 Kubatův pomník
 Semenec
 Poděhusy
 Sedlec
 židovský hřbitov
 Chřešťovice
 železný most
 kostel sv. Jiljí
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 kašna
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 děkanství
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 Tourov
 boží muka
 vojenský hřbitov
 boží muka
 kaple sv. Rozálie
 Dobev
 kostel sv. Brikcí
 Velký Kamýk
 Dražíč
 kostel sv. Dominika
 Dub
 barokní kamenný most
 kostel sv. Václava
 Brloh
 Budkov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Protivín
Masarykovo náměstí 36
398 11 Protivín
Tel: 382 251 135; 731 402 891
http://www.dekanstvi-protivin.estranky.cz/
janmicanek@gmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 9965
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama