Barokní kostel z let 1661–62 byl postaven původně jako špitální. Fara sem byla přenesena roku 1683. Součást areálu s budovou děkanství (severně) a bývalého špitálu, dnes kaplanky (jižně), kolem dvou nádvoří. Současná podoba je výsledkem úpravy podle projektu P. I. Bayera (1721).
Hlavní obrázek místa
Komplex kostela a přilehlých budov od východu
© Ivan Grisa 04/2011
Samotný kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 9.30. V kaplance – budově na opačné straně nádvoří – funguje městské informační centrum se zoologickým museem a stálou expozicí výtvarných děl zdejšího rodáka Jiřího Koláře.
Ivan Grisa, 22.4. 2011
historie

Kostel svaté Alžběty Portugalské v Protivíně

Protivín dlouhá staletí spadal pod farní správu v nedalekém Myšenci a neměl ani vlastní kostel. První sakrální stavbou na jeho území je tak původně špitální kostel svaté Alžběty Portugalské, postavený nákladem hraběnky Veroniky Vratislavové z Mitrovic v letech 1651–52. Od roku 1662 uzavřel nádvoří jižně od kostela špitál, dnešní kaplanka. Původně stál v těchto místech grunt Jana Bečváře. Požár Protivína roku 1676 kostel i špitál ušetřil. Po přenesení farnosti roku 1683 byla severně od svatyně postavena budova fary, která vytvořila další nádvoří, otevřené do zahrady. Komplex se bez větších změn dochoval dodnes, i když zejména na přelomu 19. a 20. století se uvažovalo o jeho radikální přestavbě. Jednolodní raně barokní kostel s pravoúhlým presbytářem se obrací do náměstí východním průčelím se štítem. Obě budovy (kaplanka a děkanství) uzavírají svými vždy dvěma křídly nádvoří po obou delších stranách kostela. V posledních letech…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, 1.5. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Soukup: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 33 Politický okres písecký, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1910
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Protivín

Místa v okolí

 Protivín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Klokočín
 Kdanský dvůr
 Tálínský rybník
 Vodňany
 Jánský most
 Božovice
 synagoga
 městské opevnění
 Chvalešovice
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Jiljí
 Chvalešovice
 Skočice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 hřbitov
 Libějovice
 Libějovice
 kostel sv. Vavřince
 kamenný most
 Putim
 železný most
 Drahonice
 kaple sv. Anny
 Velký Mehelník
 Újezdec
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Údraž
 Lomec
 zemský hřebčinec
 boží muka
 Jarník
 Mladějovice
 Neznašov
 Libív
 Rábín
 Vysoký hrádek
 Mladějovice
 hrobka Berchtoldů
 dům U Koulí
 městské opevnění
 Bavorov
 panský dům
 synagoga
 radnice
 sladovna
 Kestřany
 Písek
 Kamenný most
 Cehnice
 kostel sv. Václava
 Býšov
 Kubatův pomník
 Semenec
 Poděhusy
 Sedlec
 židovský hřbitov
 Chřešťovice
 železný most
 kostel sv. Jiljí
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 kašna
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 děkanství
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 Tourov
 vojenský hřbitov
 boží muka
 kaple sv. Rozálie
 Velký Kamýk
 Dražíč
 kostel sv. Dominika
 Dub
 barokní kamenný most
 Brloh
 Budkov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Protivín
Masarykovo náměstí 36
398 11 Protivín
Tel: 382 251 135; 731 402 891
http://www.dekanstvi-protivin.estranky.cz/
janmicanek@gmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 9965
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama