Hranolová boží muka z konce 18. století. Rozdělena profilovanými římsami na tři části. Ve střední části v průčelí s větší nikou, na bocích a v zadní části mělkými nikami; v současné době jsou prázdné. Jsou kryta stanovou stříškou s taškami esovkami a vrcholící dvojitým železným kovaným křížem.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 03/2022
Pořežany jsou vesnice, část obce Žimutice v okrese České Budějovice. První písemná zmínka o vesnici je z roku 1379. Ve vsi jsou zajímavé usedlosti ve stylu tzv. selského baroka, kaplička Panny Marie Lurdské se zvoničkou (kolem roku 1829), soukromé muzeum historických vozidel, schwarzenberský milník v lese u Vltavy z roku 1669 s plastickou výzdobou a mohylník. Prochází jí silnice z Hluboké nad Vltavou do Týna nad Vltavou. Autobusové spojení má s výše uvedenými městy a prochází jí cyklistická stezka č. 1061.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 8.6. 2020
popis

Hranolovitá boží muka z konce 18. století stojí za východním okrajem vsi Pořežany směrem na Pořežánky, na místě nazývaném Na bábě. Boží muka bývávala vystavěna k oslavě Panny Marie a Ježíše Krista. Je to hranolovitá zděná stavba, stojící na mírném svahu mezi stromy. Vlastní těleso stavby je rozděleno profilovanými římsami na tři části. Dolní část tvoří barevný sokl. Ve střední části je v průčelí větší segmentově zaklenutá nika, se štukovým páskem a klenákem. Na bocích a v zadní části jsou menší obdélné niky bez ozdob. Všechny niky jsou v současné době prázdné. Vrcholovou část tvoří dvojitá, bohatě profilovaná, mírně se rozšiřující podstřešní římsa, vrcholící stanovou stříškou s taškami esovkami. Na ní ve vrcholu je pak dvojitý kovaný železný křížek.

Webb obce Žimutice, Jaroslav Špiroch, 8.6. 2020

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Pořežany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14967
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama