Muzeum historických vozidel, stará zemědělská technika a selská jizba od roku 2000. 3200 metrů čtverečních výstavní plochy v tříposchoďové historické budově, venkovním přístřešku a dalších dvou halách vč. přilehlého pozemku. Přístupné v návštěvních hodinách nebo po domluvě. V soukromém majetku.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 01/2022
Pořežany jsou vesnice, část obce Žimutice v okrese České Budějovice. První písemná zmínka o vesnici je z roku 1379. Ve vsi jsou zajímavé usedlosti ve stylu selského baroka, kaplička Panny Marie Lurdské se zvoničkou (kolem roku 1829), hranolovitá boží muka z konce 18. století, schwarzenberský milník v lese u Vltavy z roku 1669 s plastickou výzdobou a mohylník. Vsí prochází silnice z Hluboké nad Vltavou do Týna nad Vltavou. Autobusové spojení má s výše jmenovanými městy a prochází jí cyklistická stezka č.1061.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 8.6. 2020
popis

Muzeum je soukromé a bylo otevřeno v roce 2000. Má 3200 metrů čtverečních výstavní plochy v tří poschoďové historické budově, venkovním přístřešku, dvou přilehlých halách vč. venkovního prostoru. V muzeu jsou ke shlédnutí nákladní a osobní automobily, koňské kočáry, bryčky, sáně, motocykly, jízdní kola, stará zemědělská technika, nářadí, selská jizba, modely vláčků, autíček a letadel, psacích a šicích strojů, kočárky. Zajímavosti: jedním z vystavovaných exponátů je biskupský kočár, 250 let starý, z filmové pohádky režiséra Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna, po té i z pohádek Nejkrásnější hádanka, Z pekla štěstí, Peklo s princeznou a v mnoha dalších filmech (Marie Terezie, Francouzská revoluce, Dny zrady aj.). Spousta dalších exponátů byla použita ve filmech a pohádkách: nejstarší automobil zn. Chevrolet z roku 1926; pohřební kočár; nákladní automobil, předělaný na dřevoplyn v době 2. světové války; válečné…  číst dále

Webb muzea - E. Jiříček; www.mapy.cz; Jaroslav Špiroch, 8.6. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Pořežany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Muzeum historických vozidel
Pořežany 24
375 01 Týn nad Vltavou
Tel: +420 604 675 031 - p. Jiříček
http://www.muzeum.wz.cz
MuzeumVozidelPorezany@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 14965
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama