Čtvercová návesní kaple ve stylu selského baroka z 1. poloviny 19. století - datace na kapli 1836. Krytá stanovou střechou s taškami; na ní šestiboká lucerna, kterou završuje cibulová střecha s makovicí a dvouramenným křížem. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 01/2022
Tuchonice jsou malá vesnice, část obce Žimutice v okrese České Budějovice. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1380. V jejím blízkém okolí se nachází čtyři mohylová pohřebiště, jež jsou uvedená v památkovém katalogu NPÚ. Má autobusové spojení s krajským městem a Týnem nad Vltavou a prochází jí cyklistická stezka č. 1060.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 6.2. 2022
popis

Kaple stojí západně od návsi při silnici na Pořežany. Datum postavení kaple dokládá letopočet 1836 nad vstupem. Letopočet odpovídá i charakteru stavby - selskobarokní návesní kaple-zvonice, stavěné od poslední třetiny 18. století do roku 1840. Je to zděná stavba, postavená na půdorysu čtverce, která vyrůstá z vyššího soklu kopírujícího členění stěn. V ose severní vstupního průčelí je prolomen obdélný vstup ukončený stlačeným obloukem. Je osazen dřevěnými jednokřídlovými dveřmi s výplněmi, zakončené poloviční rozetou. Nad nimi ve vrcholu je štukový letopočet 1836. Nároží zvýrazňují pilastry s římsovou hlavicí zdobenou listovcem. Stěnu ukončuje výrazná profilovaná římsa. Odsazeným zaobleným nárožím je připojena boční stěna. Obě boční stěny mají shodné členění se vstupním průčelím a je v nich prolomeno oválné okno se štukovou šambránou a uzavřené skleněným rámem. Na korunní římsu dosedá stanová střecha se zkosenými nárožími a krytá dvojitě…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 7.2. 2022

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Tuchonice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16220
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 7.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

reklama