Arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna r.1685 přestavěl pustou tvrz na barokní zámek. Valdštejnův znak zachovaný nad vchodem. Od r.1942 je zde škola.
Hlavní obrázek místa
Zámek Hněvkovice
© Jiří Cukr 09/2005
Zhruba 4 km jihovýchodně od Týna nad Vltavou se rozkládá obec Hněvkovice, která je řekou Vltavou rozdělena na dvě části. Samotná vesnice je na levém břehu, mlýn a zámek na pravém. Zámek je tvořený jednopatrovou budovou, která stojí přímo nad silnicí v areálu školského zařízení. V posledních padesáti letech byl několikrát silně upravován. Jeho nejvýraznější částí jsou dvě bývalé barokní vstupní brány.
Jiří Cukr, 3.3. 2006
popis

Zámek stojící na mírném skalnatém svahu na levém břehu Vltavy je podélná jednopatrová budova s bosovaným portálem na severní straně (hlavní průčelí), nad nímž je znak arcibiskupa hraběte Jana Bedřicha z Valdštejna s letopočtem 1685. V patře je velký plochostropý reprezentační sál, s malovaným ornamentálním pásem pod stropem, se dvěma malovanými portály a s krbem s volutovým ostěním. Výzdoba sálu i krb je současný s výstavbou barokního zámku. Chodby částečně sklenuty křížovými hřebínkovými klenbami. Zbytky někdejšího ohrazení jsou patrné na západní a zčásti též na jižní straně. Na obou koncích jižní ohradní zdi stojí při vstupu do dvora barokní brány zčásti zazděné, současné s přestavbou tvrze.

Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-Jižní Čechy,nakl.Svoboda,kolekt.aut., Umělecké památky Čech,sv.čtvrtý,nakl.Academia,kolekt.aut., Jaroslav Špiroch , 28.7. 2009

historie

Na místě dnešního prostého zámku stávala od 16. století renesanční tvrz postavená Jeronýmem Hozlauerem z Hozlau. Po roce 1620 byly Hněvkovice nejprve krátce v majetku Častolárů z Dlouhé Vsi a vzápětí jsou připojeny k Týnu nad Vltavou, který vlastnilo pražské arcibiskupství. Zpustošená tvrz byla v roce 1685 arcibiskupem Janem Bedřichem z Valdštejna přestavěna na barokní zámek. Valdštejnův znak a letopočet se také zachoval nad vchodem do budovy. Od 1942 až dodnes v zámku a přilehlých budovách funguje škola.

Jiří Cukr, 3.3. 2006

pověsti

Poklad v hněvkovickém zámku

Jeroným Hozlauer z Hozlau, stavitel renesanční tvrze, byl už v letech, žil sám na hněvkovické tvrzi mezi freskami, které si nechal vymalovat, stříbrným nádobím a hedvábnými lajntuchy. Válka jej příliš nevzrušovala. Měl všeho dostatek, a tak jej nevyvedly z míry ani stížnosti poddaných, kteří se mu snažili nalhat, že jim vojáci tábořící u Týna berou všechno jídlo a píci pro dobytek, takže nemají doslova co jíst. Zahnal je klením a odešel přemýšlet, komu odkáže své jmění, když nemá potomky. Že by snad mohl o svůj majetek přijít, jej ani ve snu nenapadlo. Zemská hotovost, která tak znepokojovala jeho poddané, byla v plné síle a kde byl konec císařským žoldnéřům. Ale uplynulo pár dní a Týn nad Vltavou obsadila vojska Dona Baltazara de Marradas. Bylo jen otázkou času, kdy vyrabují, vyjedí a vypijí Týn a vtrhnou do Hněvkovic. Jenomže etické mudrování nebylo Jeronýmovi k ničemu. Musím odtud pryč a zachránit co se…  číst dále

Martina Janoušková, Jaroslav Špiroch , 28.7. 2009

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Týn nad Vltavou

Místa v okolí

 návesní kaple
 Litoradlice
 Dolní Kněžeklady
 nová solnice
 Branovice
 Branovice
 Týn nad Vltavou
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 Lannův kříž
 železný most
 Vysoký hrádek
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Semenec
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Býšov
 sousoší Kalvarie
 U Svaté Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 hrobka Berchtoldů
 Neznašov
 boží muka
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Bzí
 kovaný kříž I.
 kříž II.
 kříž
 výklenková kaple
 návesní kaple
 boží muka
 Březnice
 boží muka
 Újezdec
 boží muka
 Libív
 kostel sv. Štěpána
 Dříteň
 Karlův hrádek
 kostel sv. Dismase
 Hvozdno
 Radonice
 kaple
 Dolní Bukovsko
 kaple Svaté Rodiny
 Katovna
 Chvalešovice
 Chvalešovice
 Bechyně
 kostel sv. Štěpána
 kaple
 dům čp. 37
 výklenková kaple
 kostel sv. Matěje
 kaple
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Šternberská vodárna
 Vysoký Kamýk
 Zálší
 boží muka
 hřbitov
 boží muka
 Hradec u Dobřejovic
 boží muka
 Baba
 Dražíč
 výklenková kaple
 Švamberk
 Černice
 kaple
 výklenková kaplička
 Údraž
 Radětice u Bechyně
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 boží muka
 Kubatův pomník
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Radomilice
 barokní kamenný most
 roubená stodola
 Sedlec
 Provod, Prochod
 Chřešťovice
 Želeč
Základní informace místa
ID místa: 3911
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama