Krušnohorská vodní nádrž Přísečnice vybudována v letech 1969-1976 jako zásobárna pitné vody pro města a obce okresů Most, Chomutov a Louny, tedy oblast severočeské hnědouhelné pánve. Hráz vytváří jezero o rozloze 362 ha při průměrné hloubce 50 m. Břehy leží v nepřístupném ochranném pásmu.
Hlavní obrázek místa
vodní nádrž Přísečnice
© Joachim Frenzel 08/2022
Vodní nádrž Přísečnice je krušnohorská vodárenská nádrž, jejíž břehy proto leží v ochranném pásmu 1. stupně a nejsou přístupné. Volně přístupná je pouze hráz, po níž vede vedlejší silnice do Kryštofových Hamrů a modrá turistická značka z Vejprt do Chomutova. Levý břeh nádrže lemuje silnice II/224 z Klášterce nad Ohří do Vejprt, zatímco pravý břeh obchází značená cyklotrasa z Měděnce do Kalku.
Jiří Špaček, 15.9. 2022
popis

Vodní nádrž Přísečnice byla vybudována v letech 1969-1976 a slouží k zásobování pitnou vodou měst a obcí okresů Chomutov, Most a Louny, tedy oblasti trpící nedostatkem srážek. Je součástí vodohospodářské soustavy v oblasti severočeské hnědouhelné pánve. Přehradní nádrž napájí Přísečnický potok a přívodní štolou vedený potok Černá voda. Přísečnický potok vytéká z přehrady na německé území, kde se vlévá do říčky Zschopau. V zaplavené oblasti stávalo staré krušnohorské hornické město Přísečnice (Pressnitz), které bylo v letech 1973-1974 zbouráno. Kvůli zřízení 1. ochranného pásma musely být zbourány i obce Dolina, Kotlina a Rusová. Přehradní hráz o délce 470 m, šířce 6 m a výšce 50 m vytváří vodní plochu o rozloze 362 ha a průměrné hloubce 50 m. Hráz je přímá, sypaná se středním zemním těsněním.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.9. 2022

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Kryštofovy Hamry

Místa v okolí

 kostel sv. Kryštofa
 radnice
 kostel sv. Martina
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 dům čp. 309
 sousoší Kalvarie
 železárna
 kostel sv. Terezie
 Hirtstein
 kostel sv. Václava
 vápenka
 železniční most
 Hasištejn
 Stülpnerův pomník
 Perštejn
 stará porcelánka
 radnice
 špýchar
 Klášterec nad Ohří
 železniční most
 Šumburk
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 kostel sv. Mikuláše
 Šumburk
 Egerberk
 Dieterova štola
 radnice/Rathaus
 Klejnštejn
 Nebesa
 kamenný kříž
 Klínovec
 Skřivánčí vrch
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Ahníkov
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 dům č. p. 78
 Šlikovský dům
 stará synagoga
 Katova ulička
 radnice
 katovna
 Kadaň
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 socha sv. Šebestiána
 Úhošť
 Himlštejn
 Bystřický můstek
 Boží vyhlídka
 kostel sv. Anny
 Hauenštejn
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vavřince
 Rokle
 kaple sv. Barbory
 městský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
Základní informace místa
ID místa: 16727
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama