Krušnohorská vodní nádrž Přísečnice vybudována v letech 1969-1976 jako zásobárna pitné vody pro města a obce okresů Most, Chomutov a Louny, tedy oblast severočeské hnědouhelné pánve. Hráz vytváří jezero o rozloze 362 ha při průměrné hloubce 50 m. Břehy leží v nepřístupném ochranném pásmu.
Hlavní obrázek místa
vodní nádrž Přísečnice
© Joachim Frenzel 08/2022
Vodní nádrž Přísečnice je krušnohorská vodárenská nádrž, jejíž břehy proto leží v ochranném pásmu 1. stupně a nejsou přístupné. Volně přístupná je pouze hráz, po níž vede vedlejší silnice do Kryštofových Hamrů a modrá turistická značka z Vejprt do Chomutova. Levý břeh nádrže lemuje silnice II/224 z Klášterce nad Ohří do Vejprt, zatímco pravý břeh obchází značená cyklotrasa z Měděnce do Kalku.
Jiří Špaček, 15.9. 2022
popis

Vodní nádrž Přísečnice byla vybudována v letech 1969-1976 a slouží k zásobování pitnou vodou měst a obcí okresů Chomutov, Most a Louny, tedy oblasti trpící nedostatkem srážek. Je součástí vodohospodářské soustavy v oblasti severočeské hnědouhelné pánve. Přehradní nádrž napájí Přísečnický potok a přívodní štolou vedený potok Černá voda. Přísečnický potok vytéká z přehrady na německé území, kde se vlévá do říčky Zschopau. V zaplavené oblasti stávalo staré krušnohorské hornické město Přísečnice (Pressnitz), které bylo v letech 1973-1974 zbouráno. Kvůli zřízení 1. ochranného pásma musely být zbourány i obce Dolina, Kotlina a Rusová. Přehradní hráz o délce 470 m, šířce 6 m a výšce 50 m vytváří vodní plochu o rozloze 362 ha a průměrné hloubce 50 m. Hráz je přímá, sypaná se středním zemním těsněním.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.9. 2022

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Kryštofovy Hamry

Místa v okolí

 kostel sv. Kryštofa
 radnice
 kostel sv. Martina
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 dům čp. 309
 sousoší Kalvarie
 železárna
 kostel sv. Terezie
 Hirtstein
 kostel sv. Václava
 vápenka
 železniční most
 Hasištejn
 Stülpnerův pomník
 Perštejn
 stará porcelánka
 radnice
 špýchar
 Klášterec nad Ohří
 železniční most
 Šumburk
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 kostel sv. Mikuláše
 Šumburk
 Egerberk
 Dieterova štola
 radnice/Rathaus
 Klejnštejn
 Nebesa
 kamenný kříž
 Klínovec
 Skřivánčí vrch
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Ahníkov
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 dům č. p. 78
 Šlikovský dům
 stará synagoga
 Katova ulička
 radnice
 katovna
 Kadaň
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 socha sv. Šebestiána
 Úhošť
 Himlštejn
 Bystřický můstek
 Boží vyhlídka
 kostel sv. Anny
 Hauenštejn
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vavřince
 Rokle
 kaple sv. Barbory
 městský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
Základní informace místa
ID místa: 16727
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama