Židovský hřbitov byl vybudovaný koncem 19. stol., nejstarší dochovaný hrob je z r. 1892. Zachováno několik desítek převážně mramorových náhrobků s nápisy v různých jazycích. Hřbitovu dominuje dům smutku, postavený v orientálním stylu. Po r. 1945 hřbitov chátral, od r. 2007 postupná rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2013
Hřbitov je z bezpečnostních důvodů uzamčený. Přístupný po předchozí domluvě (viz kontakt).
http://zidovskycintorin.sk, 17.9. 2013
historie

Židovský hřbitov z poslední dekády 19. století. Nejstarší dochovaný hrob pochází z roku 1892. Hřbitov má rozměry cca 65 x 65 m a zachovalo se na něm několik desítek náhrobku s hebrejskými, německými, maďarskými a slovenskými nápisy. Náhrobky jsou převážné mramorové. Hřbitovu dominuje dům smutku (Ciduk hadin), postavený v orientálním stylu. Pohřbívalo se zde do druhé světové války, poté hřbitov chátral. Od roku 2007 probíhá díky občanské iniciativě Židovský cintorín jeho postupná rekonstrukce .

© Milan Caha (Zdroj: Nemcová, B., Pribeh znovuzrodenia, Banska Stiavnica, 2013), 16.9. 2013

Slovensko, Banskobystrický,  Banská Štiavnica  ( BS ),

Místa v okolí

 Nový zámok
 radnice
 Starý zámok
 Hellenbachův dům
 Joergesův dům
 Glanzenberg
 sýpka
 Svätý Anton
 Sitno
 Sitno
 Žarnovica
 Šášov
 Žiar nad Hronom
 Revište
 Ostrá Lúka
 evangelický kostel
 Dobrá Niva
 Vartovka
Kontaktní informace
židovský hřbitov
PaedDr. Beata Nemcová
Mierová 13
969 01 Banská Štiavnica
Tel: 0905 752 871
http://zidovskycintorin.sk
beata.nemcova@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 11432
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.9.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama