Barokní kostel nahradil v obci starší farní kostel (kostel v obci prvně zmiň. r. 1315, vyhořel někdy po r. 1705). Nový kostel byl postaven v l. 1758–1773, patrně podle návrhu stavitele Františka Ignáce Prée. Kostel byl opraven r. 1994. Vnitřní zařízení pochází převážně z obd. výstavby kostela.
Hlavní obrázek místa
Kostel Všech svatých
© František Kinař 05/2017
Jednolodní kostel s pravoúhlým presbytářem a sakristií v ose, s věží před západním průčelím. Fasáda je členěna pásy, okna jsou pravoúhlá, se segmentovými záklenky. Západní průčelí je zakončeno trojúhelníkovým štítem, hlavní a vedlejší vchod s pravoúhlým ostěním. Věž kostela stojí mezi dvěma točitými schodišti, vedoucími na hudební kruchtu a do zvonice. Vnitřek kostela je zaklenut plackami, zdobenými štukovými vykrajovanými zrcadly, stěny jsou členěny polopilíři. V ostění triumfálního oblouku jsou mělké niky se sochami svatých, Panny Marie a sv. Jakuba z roku 1890 od J. Runggaldiera. Kruchta na západní straně lodi má barokně zprohýbaný plný poprsník. Zařízení kostela je převážně barokní, pocházející z doby vzniku stavby. Hlavní oltář je rokokový, bohatě vyřezávaný, rámový, s obrazem Všech svatých od Františka Dallingera z roku 1768. Boční protějškové tabulové sochař. oltáře sv. Anny a sv. Barbory sem byly přeneseny r. 1888 z kostela v Křivoklátě. Kazatelna je zdobena barokními ornamentálními lištami, na stříšce má hlavičky andělů a socha archanděla Michaela. Ve věži kostela jsou zavěšeny dva zvony.
E.H. podle Umělecké památky Čech 1., E. Poche a kol., Academia 1977, Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém 39. Politický okres rakovnický II. (1913), 13.5. 2013
popis

Zvony jsou umístěny na zvonové stolici z dubových trámů, s vyřezaným letopočtem 1767. Na větším zvonu, 0,85 m vysokém jsou české nápisy, v nichž je mj. uveden letopočet zhotovení zvonu (1606) a jméno zvonaře Daniela Tapinea. Daniel Tapineus byl jedním z největších mistrů zvonařských své doby a na zvon umístil i svůj znak. Menší zvon, 0,55 m vysoký, zvaný Prokop, pocházel z r. 1748, po rozbití byl přelit pražským sochařem Carlem Bellmanem v r. 1832. Z letopočtu na velkém zvonu je zřejmé, že zvon byl do nynějšího kostela přenesen. Nápis na zvonu uvádí, že byl odlit na náklady obce Hředle, byl nejspíše po odlití umístěn na zvonici předchozího hředelského kostela.

Jaroslav Valečka, Zdroj: www.hredle.cz, Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém 39. Politický okres rakovnický II. (1913), 16.5. 2013

historie

Kostel Všech svatých stojí uprostřed návsi obce Hředle. Není přesně známo, kdy byl kostel v obci založen, prvně je zmiňován roku 1315 jako farní. Znovu se kostel zmiňuje až v 17. století, kdy se zde střídali faráři z okolních vesnic. Kostel původně obklopoval hřbitov. V letech 1697–1705 byl kostel opraven. Původní kostel byl dřevěný a vedle něho stála dřevěná zvonice. Kostel někdy později zanikl, zřejmě vyhořel. V letech 1758–1773 byl postaven nový barokní kostel, patrně podle návrhu českého barokního stavitele Františka Ignáce Prée. Roku 1882 byl kostel opět povýšen na farní. Roku 1994 byl kostel opraven (kompletní oprava střech a fasády kostela). Od roku 2004 je farnost Hředle připojena k farnosti Nové Strašecí, bohoslužby se zde konají nepravidelně.

Jaroslav Valečka, E.H. podle http://www.hredle.cz, http://www.nove-straseci.eu, Umělecké památky Čech 1., Emanuel Poche a kol., Academia 1977, 13.5. 2013

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Hředle

Místa v okolí

 Krušovice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Prokopa
 Louštín
 Džbán
 kostel sv. Markéty
 Husův sbor
 kostel sv. Martina
 Železniční muzeum
 fara
 Domoušice
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Víta
 Roviny, Na Rovinách
 Pravda
 Hlavačov
 kostel sv. Barbory
 Olešná
 kostel sv. Martina
 sýpka
 kostel sv. Matouše
 Rychvald
 kostel sv. Mikuláše
 Dřevíč
 kaple sv. Václava
 Kozojedy
 kaple sv. Rocha
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 kostel sv. Jiljí
 pivovar
 mariánský sloup
 radnice
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 socha T. G. Masaryka
 kostel sv. Jakuba
 sokolovna
 židovský hřbitov
 Hradiště
 kostel sv. Jiljí
 Mackova hora
 Vinařice
 Hřivice
 Třeskonice
 Dub
 Divice
 Kornhauz
 Senomaty
 stará radnice
 synagoga
 Kolešovice
 smírčí kříž
 pivovar
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Travertinová kupa
 kostel sv. Štěpána
 Tuchořice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Lipno
 Hradiště
 synagoga
 Líčkov
 Líský
 Ostrov
 Francouzský kříž
 kostel sv. Kateřiny
 Humniště
 Pšovlky
 kaple sv. Václava
 Nový hrad
 kostel sv. Václava
 Sobín
 kostel sv. Martina
 Želeč
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 menhir Zakletý mnich
 Žerotín
 zichovecký kromlech
 židovský hřbitov
 palmový skleník
 Lány
 Dobříčany
 kostel sv. Jiří
 Panenský Týnec
 Toužetín
 Václavy
 kaple sv. Blažeje
 větrný mlýn
 Stekník
 Jivno
 Hůrky
 Trpasličí díra
 Klíčavská přehrada
 židovský hřbitov
 Stará papírna
 Chmelový maják
Kontaktní informace
kostel Všech svatých (Hředle)

Římskokatolická farnost Nové Strašecí
duchovní správce: P. Mariusz Walczak
U školy 124
271 01 Nové Strašecí
Tel: 313 573 163, 605 911 061
http://www.nove-straseci.eu
straseci.fara@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11225
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama