Kamenný kříž s korpusem Ježíše Krista na vysokém hranolovém soklu. Umístěn na hřbitově ve východní části města u hrobů členů řádu servitů. Památkově chráněný.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 05/2023
Nové Hrady - německy Gratzen - jsou město nedaleko rakouských hranic, asi 30 km jihovýchodně od Českých Budějovic. Ve středověku bylo významnou pohraniční pevností. V písemných pramenech je zde zmiňováno slovanské hradiště a ve 13. století vrcholně středověký hrad, patřící rodu Vítkovců. Historické jádro je městskou památkovou zónou. Je zde řada památek, z nichž nejvýznamnější jsou hrad, Buquoyská rezidence a nový zámek se zámeckým parkem; ze sakrálních památek kostel sv. Petra a Pavla, u něj pak klášter servitů Božího milosrdenství rodiny Panny Marie a hrobka hraběcího rodu Buquoyů na hřbitově. Z nejbližšího okolí vyniká Terčino, též Tereziino údolí - národní přírodní památka s romantickými stavbami, umělým vodopádem a tvrzí Cuknštejnem a přírodní památka Sokolí hnízdo a bažantnice. Město leží na silnicích II/154 Kaplice-Třeboň a II/156 České Budějovice-Nové Hrady. Dále zde kolem nového zámku vede silnice na hraniční přechod s Rakouskem: Nové Hrady-Pyhrabruck; u přechodu se nalézají historické hraniční kameny a Skanzen ochrany státní hranice a železné opony. V místní části Byňově-Jakuli, cca 5 km od vlastního města je železniční stanice Nové Hrady na trati č. 199 České Budějovice-České Velenice-Gmünd. Procházejí tudy cyklostezky 34, EV13, Rožmberského dědictví a 34, 1048, EV13 Paměti Vitorazska a Paměti Novohradska; dále červená turistická stezka (Stezka Českem), která prochází městem; s modrou odbočkou u nového zámku směrem na přírodní památku Sokolí hnízdo a Bažantnice a Petříkov (vlaková zastávka na trati č. 199 České Budějovice-České Velenice-Gmünd).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 17.5. 2023
popis

Kamenný kříž je umístěn na hřbitově mezi vzrostlými stromy ve východní části města. Jeho stavba pochází z roku 1866(?). Kříž se stříbřeným litinovým korpusem Ježíše Krista je umístěn na vysokém hranolovém odstupňovaném soklu, zakončeném profilovanou hlavicí. V horní části soklu jsou po stranách vloženy mramorové desky se jmény zemřelých servitů z novohradského kláštera. Památkově chráněný od 3. 5. 1958.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 17.5. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Nové Hrady

Místa v okolí

 Buquoyská hrobka
 Nové Hrady
 boží muka
 kašna
 Buquoyská rezidence
 výklenková kaple
 radnice
 kovárna
 výklenková kaple
 Nové Hrady
 pivovar
 kaple Panny Marie
 Terčino údolí
 kaple
 boží muka
 boží muka
 Světví
 Cuknštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Svébohy
 Vyšné
 Žumberk
 Žofinka
 kostel sv. Anny
 Kraví hora
 Červené blato
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 kostel sv. Jiljí
 fara
 Čížkrajice
 Veterán Muzeum-Roděj
 dřevěný betlém
 Trhové Sviny
 Brouskův mlýn
 Buškův hamr
 ZOO Dvorec
 Zlatá Ktiš
 radnice
 morový sloup
 Dvorec
 boží muka
 Safari Park
 Nový Dvůr
 Hluboká u Borovan
 Žofín
 kostel sv. Zikmunda
 kašna
 boží muka
 smírčí kříž
 Žofínský prales
 kamenný most
 Nežetice
 Borovany
 pranýř
 radnice
 boží muka
 kaple
 boží muka
 kříž
 kostel sv. Linharta
 výklenková kaple
 Újezdec
 kašna
 Ostrolovský Újezd
 boží muka
 Trocnov
 pomník Šimona Nitzka
Základní informace místa
ID místa: 17173
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama