Tvrz stávala na ostrohu nad potokem za stejnojmennou vsí u Trhových Svinů. Existovala od první poloviny 14. století do husitských válek. Dnes pouze terénní nerovnosti.
Hlavní obrázek místa
Terénní nerovnosti v místech obytné budovy
© Jiří Cukr, 03/2009
Zbytky nevelké tvrze na ostrohu za vsí Hrádek kousek od Trhových Svinů směrem na Nové Hrady. Okolo prochází zelená turistická značka a cyklostezka (naučná cyklostezka Pamětí Slepičích hor). Autem odbočíme 3 km za Trhovými Sviny vlevo, projedeme vesnicí Hrádek a dostaneme se až pod ostroh. Vedle je rybník a mlýn, kousek dál v lese zajímavé uskupení skal (tzv. přírodní jeviště).
Jiří Cukr , 7.7. 2010

  historie

  O původu vsi i tvrze se nic neví a vznik obou je kladen do první poloviny 14. století. Potomky původního zakladatele snad byli Pešek a Lipolt, kteří se po Hrádku v 60. letech 14. století psali. Příbuznost s nimi se předpokládá také u Bohuslava z Hrádku (připomíná se 1392) a Racka z Hrádku (1412), kteří však na zdejší tvrzi nežili. Předpokládá se také, že po roce 1379 ji získali Rožmberkové (panství Nové

  Jiří Cukr podle článku Úlovec, Jiří - Kovář, Daniel: Tvrz v Hrádku u Trhových Svinů, Výběr. Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech, roč. 41, č. 4, 2004, s. 287-302., 7.7. 2010

  popis

  Z tvrze se dochovaly jen terénní nerovnosti, které dovolují pouze v hrubých obrysech načrtnout podobu sídla. Ostrožna byla přeťata třemi šíjovými příkopy. Prostředním dnes prochází lesní cesta. Západně od ní se rozkládalo na pahorku předhradí a snad zde stávala věžovitá stavba předsunutého opevnění (dnes zde mj. stojí vodojem). Vlastní jádro tvrze bylo oválné a sestávalo minimálně ze dvou budov. Hlavní

  Jiří Cukr podle článku Úlovec, Jiří - Kovář, Daniel: Tvrz v Hrádku u Trhových Svinů, Výběr. Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech, roč. 41, č. 4, 2004, s. 287-302. , 7.7. 2010

  Půdorys místa

  Plán tvrziště (kresba Daniel Kovář), Zleva přichází cesta ze vsi, která ostroh dělí na dvě části. Na západní bylo přehradí a později zde vznikl vodojem, na východní stávala vlastní tvrz (severně budovy mlýna, východně rybník, jižně zbytek rybniční hráze).
  Převzato z článku Úlovec, Jiří - Kovář, Daniel, Tvrz v Hrádku u Trhových Svinů, Výběr. Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech, roč. 41, č. 4, 2004, s. 299.
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hrádek

  Místa v okolí

   kostel sv. Václava
   Olešnice
   Žumberk
   Trhové Sviny
   Čížkrajice
   Buškův hamr
   ZOO Dvorec
   Svébohy
   boží muka
   kamenný most
   Nový Dvůr
   Cuknštejn
   Nové Hrady
   kovárna
   Buquoyská rezidence
   kostel sv. Mikuláše
   Újezdec
   Nové Hrady
   Borovany
   Ostrolovský Újezd
   pranýř
   radnice
   Buquoyská hrobka
   Trocnov
   boží muka
   Kraví hora
   kostel sv. Anny
   Slabošovka
   Komařice
   morový sloup
   radnice
   Ledenice
   Sokolčí
   Černá
   Pořešín
   kamenný most
   Římov
   kaple sv. Barbory
   Doudleby
   kostel sv. Vincence
   Doudleby
   Velešín
   Kamenná věž
   kostel sv. Jiří
   kostel sv. Floriána
   radnice
   Doubravice
   Louzek
   Červený dvůr
  Základní informace místa
  ID místa: 9262
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 4.9.2010
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama