Tvrz stávala na ostrohu nad potokem za stejnojmennou vsí u Trhových Svinů. Existovala od první poloviny 14. století do husitských válek. Dnes pouze terénní nerovnosti.
Hlavní obrázek místa
Terénní nerovnosti v místech obytné budovy
© Jiří Cukr, 03/2009
Zbytky nevelké tvrze na ostrohu za vsí Hrádek kousek od Trhových Svinů směrem na Nové Hrady. Okolo prochází zelená turistická značka a cyklostezka (naučná cyklostezka Pamětí Slepičích hor). Autem odbočíme 3 km za Trhovými Sviny vlevo, projedeme vesnicí Hrádek a dostaneme se až pod ostroh. Vedle je rybník a mlýn, kousek dál v lese zajímavé uskupení skal (tzv. přírodní jeviště).
Jiří Cukr , 7.7. 2010
popis

Z tvrze se dochovaly jen terénní nerovnosti, které dovolují pouze v hrubých obrysech načrtnout podobu sídla. Ostrožna byla přeťata třemi šíjovými příkopy. Prostředním dnes prochází lesní cesta. Západně od ní se rozkládalo na pahorku předhradí a snad zde stávala věžovitá stavba předsunutého opevnění (dnes zde mj. stojí vodojem). Vlastní jádro tvrze bylo oválné a sestávalo minimálně ze dvou budov. Hlavní obytná budova stávala na východním okraji, druhé stavení zaujalo jižní okraj kopce. Vše chránila obvodová hradba, vstup byl od západu. K ochraně přispívala i přírodní situace, neboť ostroh je ze tří stran obtékán potokem, na kterém byly ve středověku zřízeny tři rybníky (dnes pouze jeden, po dalším zůstal relikt hráze). V místě tvrze jsou dodnes patrné pouze mělké jámy a tam, kde dříve existovala zeď, nevelké hrbolky.

Jiří Cukr podle článku Úlovec, Jiří - Kovář, Daniel: Tvrz v Hrádku u Trhových Svinů, Výběr. Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech, roč. 41, č. 4, 2004, s. 287-302. , 7.7. 2010

historie

O původu vsi i tvrze se nic neví a vznik obou je kladen do první poloviny 14. století. Potomky původního zakladatele snad byli Pešek a Lipolt, kteří se po Hrádku v 60. letech 14. století psali. Příbuznost s nimi se předpokládá také u Bohuslava z Hrádku (připomíná se 1392) a Racka z Hrádku (1412), kteří však na zdejší tvrzi nežili. Předpokládá se také, že po roce 1379 ji získali Rožmberkové (panství Nové Hrady) a nechali ji spravovat purkrabími. Nejpozději v roce 1424 byla tvrz zbořena, vyloučit nelze souvislost s tažením husitů pod vedení Jana Žižky zdejším krajem v létě 1420.

Jiří Cukr podle článku Úlovec, Jiří - Kovář, Daniel: Tvrz v Hrádku u Trhových Svinů, Výběr. Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech, roč. 41, č. 4, 2004, s. 287-302., 7.7. 2010

Půdorys místa

Plán tvrziště (kresba Daniel Kovář), Zleva přichází cesta ze vsi, která ostroh dělí na dvě části. Na západní bylo přehradí a později zde vznikl vodojem, na východní stávala vlastní tvrz (severně budovy mlýna, východně rybník, jižně zbytek rybniční hráze).
Převzato z článku Úlovec, Jiří - Kovář, Daniel, Tvrz v Hrádku u Trhových Svinů, Výběr. Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech, roč. 41, č. 4, 2004, s. 299.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hrádek

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Žumberk
 Trhové Sviny
 Čížkrajice
 Buškův hamr
 ZOO Dvorec
 Svébohy
 boží muka
 kamenný most
 Nový Dvůr
 Cuknštejn
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Újezdec
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Hrady
 Borovany
 pranýř
 Ostrolovský Újezd
 radnice
 Buquoyská hrobka
 Trocnov
 boží muka
 Sedlo
 Kraví hora
 kostel sv. Anny
 Slabošovka
 kontribuční sýpka
 Komařice
 radnice
 morový sloup
 Ledenice
 Sokolčí
 kostel sv. Martina
 Černá
 Pořešín
 kamenný most
 Římov
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Velešín
 Doudleby
 Kamenná věž
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Floriána
 radnice
 Doubravice
 Louzek
 Červený dvůr
Základní informace místa
ID místa: 9262
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.9.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama