Zachovalá dispozice se zbytky zdí malého plášťového hradu neznámé historie, na základě archeologického výzkumu se předpokládá vznik ve druhé polovině 13. století. Hrad zanikl požárem, ale dobu zániku hradu objasní podrobný archeologický průzkum.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hradiště
© Petr Nožička 03/2010
Pustohrad se nachází na nevýrazném zlomu hrany planiny nad řekou Bystřicí nedaleko Hořic. Z Hořic vyrazíme po silnici směrem na Doubravu. Po překročení řeky je třeba pokračovat cca 300 m podél řeky, a poté se vyškrábat do kopce, který je po levé ruce. U místa, kde stával hrad, stojí informační cedule.
Martin Kabeláč , 2.5. 2011
popis

Hrad obíhala plášťová zeď, která je místy dodnes na hradě patrná, mimo jiné i díky amatérským výkopům, které zde v minulosti probíhaly. K plášťové zdi byla přistavěna vnitřní dřevěná zástavba. Obrys hradu má tvar nepravidelného pětiúhelníku, kolem dokola je příkop, který je v čele hradu značně zanesený a v ostatních partiích zesílen valem. V čelní části hradu z areálu do příkopu vystupuje místo, na kterém byla pravděpodobně věž. Hrad je sice malý, ale je asi nejstarším představitelem hradu s plášťovou zdí v Čechách, kde (na rozdíl od Moravy) není tento typ tak obvyklý (pouze Lanšperk, Pořešín). Terénní situace okolo hradu je velmi porušena lámáním kamene, což znesnadňuje studium vývoje hradu podle stop v okolí.

Petr Nožička, čerpáno z T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000, Durdík, T.: K počátkům výskytu hradů s plášťovou zdí v Čechách. Archaeologia historica 5, Muzejní a vlastivědná společnost, Brno 1980, 3.4. 2010

historie

Neznáme původní jméno hradu, ani jeho historii, ale bývá spekulativně považován za sídlo pánů z Březovic. Tuto myšlenku poprvé zveřejnil A. Sedláček (vychází z názvu blízké stejnojmenné vsi). Sedláčkova hypotéza o existenci hradu Březovice se opírá pouze o predikát Tasa z Březovice, z roku 1318. Je jasné, že z pouhého predikátu nelze usuzovat na typ a podobu sídla, které se mohlo v uvedené lokalitě nacházet. Podle archeologických nálezů hrad vznikl v druhé polovině 13. století a zřejmě zanikl mohutným požárem. Poté už nebyl obnoven. Konec existence hradu se bez archeologického průzkumu nedá stanovit, ale nejzazší termín je začátek 15. století, v rámci událostí související s husitskými boji v okolí Hořic. V době Sedláčkově bylo v areálu hradu patrno daleko více zdiva, než je teď, snad taky díky rozsáhlým amatérským výkopům, které prováděli E. Karažej, Fr. Pokorný a Dr. Jandera. Jejich nálezy mají být…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000, Durdík, T.: K počátkům výskytu hradů s plášťovou zdí v Čechách. Archaeologia historica 5, Muzejní a vlastivědná společnost, Brno 1980, 15.2. 2010

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Hořice
 Hořice
 Hořice
 radnice
 Jeřice
 Miletín
 zvonice
 Bašnice
 Bílé Poličany
 Holovousy
 Chloumky
 Stračov
 Velký Vřešťov
 Šluspárk
 Stračov
 Velehrádek
 Velký Vřešťov
 Ostroměř
 Hradišťko
 kostel sv. Mikuláše
 Vysoká
 Hrad u Bezníka
 Dohalice
 Lázně Bělohrad
 Myštěves
 Zátluky
 Hrádek u Vřesníka
 Chotěborky - VPZ
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Dubenec
 Obora
 Chlum
 Podlesí
 Mlázovice
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 mlýn Podhrad
 Vražba
 Staré Smrkovice
 Rotemberk
 Habřina
 Choteč
 Les Království
 Rodov
 mariánský sloup
 Pecka
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 Velichovky
 Neděliště
 kostel sv. Stanislava
 staré děkanství
 synagoga
 děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 městské opevnění
 Konecchlumí
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Bergerův dvůr
 Nechanice
 Betlém u Kuksu
 Kamenice
 Kovač
 Dolní Přím
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 smírčí kříž
 Chotělice
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Skřivany
 Mokřice
 Holohlavy
 Sloupno
 Stav
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 2487
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama