Zachovalá dispozice se zbytky zdí malého plášťového hradu neznámé historie, na základě archeologického výzkumu se předpokládá vznik ve druhé polovině 13. století. Hrad zanikl požárem, ale dobu zániku hradu objasní podrobný archeologický průzkum.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hradiště
© Petr Nožička 03/2010
Pustohrad se nachází na nevýrazném zlomu hrany planiny nad řekou Bystřicí nedaleko Hořic. Z Hořic vyrazíme po silnici směrem na Doubravu. Po překročení řeky je třeba pokračovat cca 300 m podél řeky, a poté se vyškrábat do kopce, který je po levé ruce. U místa, kde stával hrad, stojí informační cedule.
Martin Kabeláč , 2.5. 2011
popis

Hrad obíhala plášťová zeď, která je místy dodnes na hradě patrná, mimo jiné i díky amatérským výkopům, které zde v minulosti probíhaly. K plášťové zdi byla přistavěna vnitřní dřevěná zástavba. Obrys hradu má tvar nepravidelného pětiúhelníku, kolem dokola je příkop, který je v čele hradu značně zanesený a v ostatních partiích zesílen valem. V čelní části hradu z areálu do příkopu vystupuje místo, na kterém byla pravděpodobně věž. Hrad je sice malý, ale je asi nejstarším představitelem hradu s plášťovou zdí v Čechách, kde (na rozdíl od Moravy) není tento typ tak obvyklý (pouze Lanšperk, Pořešín). Terénní situace okolo hradu je velmi porušena lámáním kamene, což znesnadňuje studium vývoje hradu podle stop v okolí.

Petr Nožička, čerpáno z T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000, Durdík, T.: K počátkům výskytu hradů s plášťovou zdí v Čechách. Archaeologia historica 5, Muzejní a vlastivědná společnost, Brno 1980, 3.4. 2010

historie

Neznáme původní jméno hradu, ani jeho historii, ale bývá spekulativně považován za sídlo pánů z Březovic. Tuto myšlenku poprvé zveřejnil A. Sedláček (vychází z názvu blízké stejnojmenné vsi). Sedláčkova hypotéza o existenci hradu Březovice se opírá pouze o predikát Tasa z Březovice, z roku 1318. Je jasné, že z pouhého predikátu nelze usuzovat na typ a podobu sídla, které se mohlo v uvedené lokalitě nacházet. Podle archeologických nálezů hrad vznikl v druhé polovině 13. století a zřejmě zanikl mohutným požárem. Poté už nebyl obnoven. Konec existence hradu se bez archeologického průzkumu nedá stanovit, ale nejzazší termín je začátek 15. století, v rámci událostí související s husitskými boji v okolí Hořic. V době Sedláčkově bylo v areálu hradu patrno daleko více zdiva, než je teď, snad taky díky rozsáhlým amatérským výkopům, které prováděli E. Karažej, Fr. Pokorný a Dr. Jandera. Jejich nálezy mají být…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000, Durdík, T.: K počátkům výskytu hradů s plášťovou zdí v Čechách. Archaeologia historica 5, Muzejní a vlastivědná společnost, Brno 1980, 15.2. 2010

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Hořice
 Hořice
 Hořice
 radnice
 Jeřice
 Miletín
 zvonice
 Bašnice
 Bílé Poličany
 Holovousy
 Chloumky
 Stračov
 Velký Vřešťov
 Šluspárk
 Stračov
 Velehrádek
 Velký Vřešťov
 Ostroměř
 Hradišťko
 kostel sv. Mikuláše
 Hrad u Bezníka
 Dohalice
 Vysoká
 Lázně Bělohrad
 Myštěves
 Zátluky
 Hrádek u Vřesníka
 Chotěborky - VPZ
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Sobčice
 Dubenec
 kostel sv. Prokopa
 Obora
 Chlum
 Podlesí
 Mlázovice
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 mlýn Podhrad
 Vražba
 Rotemberk
 Staré Smrkovice
 Choteč
 Habřina
 Les Království
 Rodov
 Pecka
 mariánský sloup
 Neděliště
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 Velichovky
 kostel sv. Stanislava
 staré děkanství
 synagoga
 děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 Konecchlumí
 městské opevnění
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Bergerův dvůr
 Nechanice
 Betlém u Kuksu
 Kamenice
 Dolní Přím
 Kovač
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 smírčí kříž
 Chotělice
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Skřivany
 Mokřice
 Holohlavy
 Sloupno
 Stav
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 radnice
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 kostel sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 2487
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama