Lokalita považována za viereckschanze, keltskou čtyřúhelníkovou svatyni. Keltský původ není archeologicky prokázán. Opevněná čtvercová plocha má rozlohu 0,5 ha chráněna hlinitopísčitým valem s příkopem, až 3,5 m vysokým a dlouhým cca 68 m.
Hlavní obrázek místa
val a příkop na severní straně
© Milan Caha 05/2009
Lokalita leží stranou turistických cest, při silnici na Sobědraž, spojující silnice 19 a 121. Na nedaleké křižovatce je autobusová zastávka. Turistická mapa KČT uvádí, že v blízkosti valů je kamenný kříž na paměť hajného, zastřeleného pytláky. Při návštěvě v květnu 2009 jsme jej ale nenašli.
M.C., 6.5. 2009
popis

Opevněná plocha má rozlohu cca půl hektaru. Chrání ji hlinitopísčitý val s příkopem (na jihovýchodě dokonce i dnes vyplněným vodou), vysoký až 3,5 m tvořící téměř čtverec o délce strany cca 68 m. Na severozápadě je val v délce 36 metrů zničen. Nároží jsou, jak tomu u podobných opevnění bývá, zvýšená a zpevněná. Zvlášť mohutné je severovýchodní nároží, kde se podle tvaru a velikosti spekuluje o existenci obranné věže. Plocha je dnes porostlá hustým mladým lesem, některé části jsou těžko průchozí.

6.5. 2009

historie

Obrovy hroby, též Bobrovy hroby nebo Hradiště, jsou považovány za objekt typu viereckschanze, tedy keltské čtyřúhelníkové svatyně. Keltský (ani jiný) původ však není bezpečně prokázán, archeologický průzkum objevil pouze střepy slovanské keramiky ze 12. století a kousky železné strusky, které svědčí o tavení železa. Tomu by nasvědčovala i existence dávné těžby železné rudy na nedalekém vrchu Chlum.

6.5. 2009

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Kučeř

Místa v okolí

 návesní kaple
 Zvíkov
 kaplička
 kaple sv. Anny
 špitál
 Kotýřina
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Skalní brána
 kaple sv. Anny
 Jenišovice
 Žďákovský most
 Kovářov
 fara
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 židovský hřbitov
 radnice
 stará fara
 stará synagoga
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 nová synagoga
 Červený Újezdec
 kostel sv. Jiljí
 Orlík nad Vltavou
 Varvažov
 židovský hřbitov
 Voltýřov
 Veselíčko
 kostel sv. Anny
 Podolsko
 Voltýřov
 Lašovice
 Zahrádka
 Onen Svět
 Vráž
 Karlov
 Kupa u Jestřebic
 synagoga
 Vrškámen
 Petrovice
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Čimelice
 Bernartice
 Čimelice
 empírový most
 Lety
 židovský hřbitov
 Vintíř
 Rakovice
 kaple Panny Marie
 Obděnice
 Cerhonice
 Zběšičky
 synagoga
 Dolní Nerestce
 Vlksice
 Chřešťovice
 Skalice
 kostel sv. Prokopa
 Bernartice
 Bernartice
 Husova kazatelna
 synagoga
 Čížová
 Zalužany
 výklenková kaple
 židovský hřbitov
 Horosedly
 Borovany
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 boží muka
 Bukovany
 Srlín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Rataje
 Chraštice
 Drhovle
 Radětice u Bechyně
Základní informace místa
ID místa: 7753
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama