Barokní obdélná návesní kaple s půlkruhovým závěrem, s volutovým štítem a šestibokou zvonicí s lucernou s cibulí, makovicí a křížem. Postavena koncem 18. století; dle V. Wagnera roku 1790. Na portálku letopočet 1799. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2021
Údolí, německy Niederthal, je vesnice, část města Nové Hrady v okrese České Budějovice. První písemná zmínka o ní je z roku 1359. Z pamětihodností je zde kromě kaple bývalý panský pivovar, socha sv. Jana Nepomuckého u mostu přes Stropnici a nedaleko romantický krajinný park Terčino či Tereziino údolí, národní přírodní památka a přírodní památka Sokolí hnízdo a Bažantnice. Prochází jí silnice II/156 a má autobusové spojení jak s městem, tak i do okolí - Hojná Voda, Horní Stropnice, Trhové Sviny, České Budějovice. Z města sem vede červená turistická stezka, která pokračuje Terčiným údolím dále na Horní Stropnici.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 9.1. 2022
popis

Kaple stojí u silnice na malé návsi a byla postavena koncem 18. století; dle V. Wagnera roku 1790. Je to jednoduchá zděná stavba obdélného půdorysu s půlkruhovým závěrem. Na zaoblených nárožích je členěna pilastry s patkou, oběžnou profilovanou římsou, nesoucí dvojité kladí s římsou. Vstupní průčelí vrcholí štítem s volutovými křídly. Na sedlové zvalbené střeše, kryté šindelem, je šestiboká zvonice s lucernou s cibulí, makovicí a křížem a sanktusník. Vstupní portál a okna jsou s kamenným ostěním se šambránami; nad portálem letopočet 1799. Vnitřek je zaklenutý jedním polem české placky s konchou. Zařízení je soudobé. Je to kvalitní barokní sakrální architektura drobnějšího měřítka, památkově chráněná.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 9.1. 2022

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Údolí

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16166
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama