Místní část Kostelce nad Vltavou. Patřila stejně jako Kostelec k majetku benediktinského kláštera na Břevnově. Barokní kaplička pochází z roku 1872. Obec vyhlášena vesnickou památkovou zónou.
Hlavní obrázek místa
Pseudoarokní kaplička v Zahrádce u Kostelce nad Vltavou
© Pavel Vítek 06/2014
Obec Zahrádka je místní částí Kostelce nad Vltavou. Leží 11 km severozápadně od Milevska a 28 km severně od Písku. Kapli najdeme v centru obce na malé návsi. Na návsi je několik domů postavených ve stylu selského baroka. Obec byla roku 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou.
Pavel Vítek, 18.11. 2014
historie

První zmínka o obci je z roku 1395. Vesnice patřila stejně jako Kostelec nad Vltavou, kde bylo proboštství, k majetku benediktinského kláštera na Břevnově. Když klášterní panství v době husitských válek zaniklo, dostala se ves k majetku zámku Orlík. Ves byla v držení Švamberků. Další držitelé byli Eggenbergové a po nich od roku 1727 Schwarzenbergové. K orlickému panství patřila Zahrádka do roku 1848. Pseudobarokní kaplička pochází z roku 1872. Zahrádka byla roku 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.nasezahradka.estranky.cz/, 18.11. 2014

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Zahrádka

Místa v okolí

 špitál
 Kotýřina
 Skalní brána
 Žďákovský most
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Kovářov
 Orlík nad Vltavou
 Obrovy hroby
 fara
 židovský hřbitov
 Voltýřov
 Voltýřov
 Zvíkov
 Lašovice
 kaple sv. Anny
 Onen Svět
 návesní kaple
 Jenišovice
 Zahrádka
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 kaple sv. Anny
 Varvažov
 rozhledna Kuníček
 boží muka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Linharta
 synagoga
 Lety
 Petrovice
 stará fara
 radnice
 Vrškámen
 nová synagoga
 stará synagoga
 kostel sv. Jiljí
 empírový most
 synagoga
 Zalužany
 Dolní Nerestce
 židovský hřbitov
 Čimelice
 Čimelice
 židovský hřbitov
 Karlov
 boží muka
 Obděnice
 Rakovice
 Bukovany
 výklenková kaple
 synagoga
 Horosedly
 Husova kazatelna
 Vintíř
 Červený Újezdec
 Zhoř
 Mirovice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Klimenta
 Vráž
 židovský hřbitov
 Chraštice
 Veselíčko
 Cerhonice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 Boudy u Čimelic
 kostel sv. Anny
 Zbenice
 židovský hřbitov
 Plešiště
 Podolsko
 kostel sv. Mikuláše
 Myslín
 kostel sv. Jiljí
 Kosatínský viklan
 Smolotely
 Pořešice
 Kupa u Jestřebic
 židovský hřbitov
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Rtišovice
 Čížová
 Zběšičky
 Vysoký Chlumec
 Kožlí
 Šamonice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Kostelec nad Vltavou
U Bažantnice 556
399 01 Milevsko
Tel: 731 621 269
http://www.farnost2k.cz
Základní informace místa
ID místa: 11928
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.11.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama