Zděná kaple obdélného půdorysu s kruhovým závěrem, krytá valbovou střechou. V průčelí s hranolovou věží se zvoničkou, krytou plechovou helmicí s makovicí a dvouramenným křížem. Nad vstupem štukový štítek s datací 1820. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí kaple z jihozápadu
© Jaroslav Špiroch 08/2022
Břilice je vesnice, část města Třeboň v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se asi 2,5 km severozápadně od centra města. První zmínka o ní pochází z roku 1366. Nedaleko zmíněné barokní kaple Panny Marie stojí pomník obětem 1. světové války a další dvě výklenkové kapličky. V jejím katastrálním území se nachází národní kulturní památka Rožmberská rybniční soustava. Autobusové spojení má s městem a prochází jí cyklotrasa č. 1034, GW Rožmberského dědictví a č. 122.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 22.8. 2022
popis

Kaple Panny Marie stojí na návsi těsně při silnici směrem na Třeboň. Je to zděná stavba obdélného půdorysu s půlkruhovým zakončením, v průčelí s hranolovou věží se zvoničkou. Průčelí je rámováno lizénami; se vstupem s prodlouženým půlkruhovým zaklenutím, se zvýrazněnými patami klenby a závěrákem, olemovaným lizénou. Nad vstupním portálem je štukový štítek s letopočtem 1820. Hlavní průčelí pokračuje čtyřbokou věží, prostupující střešní rovinu, která je rozdělena na dvě části fabionovou římsou s taškami; obě části jsou členěny též lizénami. Spodní část je prolomena čtvercovým otvorem jen v průčelí, horní část (zvonice) pak na všech čtyřech stranách otvory se segmentovým záklenkem; opatřeny dřevěnými žaluziemi. Věž je zakryta oplechovanou dvojitou helmicí, vrcholící makovicí s dvouramenným křížem. Boky kaple jsou prolomeny vždy jedním okenním otvorem blíže k závěru. V nich obdélná dřevěná okna, nad nimi štuková výzdoba v podobě…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 22.8. 2022

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Břilice

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Třeboň
 městské opevnění
 dům U koníčka
 kaple
 radnice
 kaple sv. Víta
 pivovar
 kostel sv. Jiljí
 vodárenská věž
 rybník Rožmberk
 výklenková kaple
 boží muka
 Lomnice nad Lužnicí
 Fuglhaus
 kostel sv. Václava
 Zvíkov u Lišova
 Provod, Prochod
 Jemčina
 Ledenice
 Stráž nad Nežárkou
 Hluboká u Borovan
 Libníč
 dřevěný betlém
 boží muka
 kamenná boží muka
 Lustenek
 Nový Dvůr
 kostel sv. Víta
 radnice
 pranýř
 Borovany
 Safari Park
 Chlum u Třeboně
 Purkmistrovský dům
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 Rudolfov
 Švamberk
 výklenková kaplička
 kamenný most
 boží muka
 Trocnov
 kříž
 výklenková kaple
 kovárna
 rozcestník
 kašna
 Ostrolovský Újezd
 pomník Šimona Nitzka
 Radonice
 Hvozdno
Základní informace místa
ID místa: 16646
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 23.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama