Původně gotický hrad, později rozšířen renesančně. Po r. 1802, kdy vyhořel, byl obnoven Schwarzenbergy. V polovině 19. století novogoticky přestavěn.
Hlavní obrázek místa
Zámek Orlík
© Jiří Cukr 07/2005
Předchůdcem dnešního hradu Orlíka byl pravděpodobně malý hrad vybudovaný na ochranu cesty od Milevska na Mirovice na levém břehu Vltavy nad brodem, kde se vybíralo clo z plavby po řece. První zmínka o clu na Vltavě je z r. 1253. Zprávy z let 1287–1288 svědčí o královském držení Orlíka. Tehdy docházelo k ozbrojeným srážkám orlické posádky s lidmi pražského biskupa Tobiáše z Bechyně, kdy kořist a zajatci byli sváženi na Orlík. Koncem 13. století byl původní hrad přestavěn, z dochovaných zbytků však lze rekonstruovat jeho podobu. Byla to obytná budova s předsunutou válcovou věží s ohrazeným nádvořím. Později byla hradba zpevněna půlkruhovou baštou. Před možným útokem byl hrad chráněn hlubokým příkopem vylámaným ve skále. Po r. 1340 došlo k rozšíření hradu přístavbou dalšího křídla na východní straně, kde byl terén pro stavbu nepříznivější. Hradební zeď posloužila jako základ zadní stěny nového stavení na jihovýchodní straně. Vstup do tohoto jednopatrového křídla zajišťovala pavlač, na kterou se vystupovalo po schodišti z nádvoří. Z r. 1357 je zachována první historická listina týkající se dnešního hradu Orlíka. Toho roku král Karel IV. udělil hrad v manství svému kancléři Dětšichovi z Portic, biskupu mindenskému a pak proboštu vyšehradskému. Ten však Orlík dlouho nedržel. S královým svolením postoupil hrad r. 1360 svému synovci Dětřichu mladšímu z Portic, purkrabímu na Vyšehradě. R. 1369 (pravděpodobně po smrti nového majitele) udělil král Karel IV. hrad v manství Hyncíku Pluhovi z Rabštejna, jehož otec byl finančníkem krále Jana Lucemburského. Hyncík byl později jedním z oblíbenců krále Václava IV. R. 1395 vyměnil Orlík s jiným královým milcem, Zikmundem Hulerem, královským podkomořím (za Boršengryn v Chebském kraji). Po popravě Hulera (1405), kterého falešně obvinili před králem jeho nepřátelé ze zpronevěry, byl Orlík ponechán Hulerovu bratru…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 10.6. 2003
pověsti

Dítě v orlím hnízdě

V nepřístupných lesích na březích Vltavy měli své skrýše loupežníci, kteří byli postrachem širého kraje. Byli to muži divokých tváří a otrlých srdcí, nemající s nikým slitování. Kdo jim padl do rukou, byl bez milosti obrán o všecko, a protivil-li se, zabili ho. Nevinná krev lpěla na jejich rukou – a proto nad hlavou všech visel katův meč. Bylo však těžko je potříti a vypleniti, neboť měli dobré úkryty a znamenitého vůdce, jménem Baťka, který byl jak ostříž opatrný. Ani kníže, vytrhnuv proti Baťkovi, nic nepořídil, takže kraj nadále trpěl jeho řáděním. Našla se však jiná zbraň, jiná střela, která zasáhla zbojníkovo srdce. Batěk měl s sebou v lesích mladou ženu a malého synka, jehož velmi miloval. Když sám zabíjel, nepomyslil, jak je smrt krutá a že – zabíjí-li otce rodiny – činí z jejich dětí sirotky. Teprve, když mu zlá nemoc vyrvala z náruče milovanou ženu, pocítil Batěk, co je to lidská bolest. Jako bezhlavý chodil po…  číst dále

2.9. 2002

Půdorys místa

půdorys přízemí
© T. Durdík podle J. Muka (in kol. Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské muzeum v Písku, Písek 1995)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Orlík nad Vltavou

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Prokopa
 Žďákovský most
 Voltýřov
 špitál
 Voltýřov
 kaplička
 Lety
 Kotýřina
 Skalní brána
 Lašovice
 synagoga
 Onen Svět
 Zalužany
 židovský hřbitov
 empírový most
 židovský hřbitov
 Kovářov
 Dolní Nerestce
 boží muka
 fara
 Bukovany
 kostel sv. Kateřiny
 Zvíkov
 Varvažov
 výklenková kaple
 Varvažov
 Horosedly
 Obrovy hroby
 Čimelice
 Čimelice
 Rakovice
 Mirovice
 synagoga
 kostel sv. Klimenta
 Chraštice
 židovský hřbitov
 Vintíř
 Zahrádka
 Zbenice
 kaple sv. Anny
 Karlov
 Myslín
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 Boudy u Čimelic
 návesní kaple
 kaple sv. Anny
 Smolotely
 Jenišovice
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 synagoga
 Hrochův Hrádek
 Kosatínský viklan
 Petrovice
 židovský hřbitov
 Cerhonice
 Zhoř
 Vrškámen
 kostel sv. Jiljí
 Rtišovice
 Starosedlský Hrádek
 Draheničky
 Zduchovice
 Vrškamýk
 Vráž
 Husova kazatelna
 židovský hřbitov
 radnice
 Obděnice
 Strážovice
 stará fara
 nová synagoga
 stará synagoga
 vyhlídka nad Kamýkem
 kostel sv. Jiljí
 Plešiště
 Tochovice
 Pořešice
 Skrýšov u Sedlčan
 Veselíčko
 kostel sv. Anny
 Památník Vojna
 Poušť sv. Marka
Kontaktní informace
Zámek Orlík
39807 Orlík nad Vltavou
Tel: (+420) 382 275 101
http://www.zamekorlik.cz/cs/
zamek_orlik@seznam.cz ; info@zamekorlik.cz
Základní informace místa
ID místa: 509
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama