Původně gotický hrad, později rozšířen renesančně. Po r. 1802, kdy vyhořel, byl obnoven Schwarzenbergy. V polovině 19. století novogoticky přestavěn.
Hlavní obrázek místa
...a ještě jednou pohled z parníku
© Rodochrozit, 07/2005
Předchůdcem dnešního hradu Orlíka byl pravděpodobně malý hrad vybudovaný na ochranu cesty od Milevska na Mirovice na levém břehu Vltavy nad brodem, kde se vybíralo clo z plavby po řece. První zmínka o clu na Vltavě je z r. 1253. Zprávy z let 1287–1288 svědčí o královském držení Orlíka. Tehdy docházelo k ozbrojeným srážkám orlické posádky s lidmi pražského biskupa Tobiáše z Bechyně, kdy kořist a zajatci byli sváženi na Orlík. Koncem 13. století byl původní hrad přestavěn, z dochovaných zbytků však lze rekonstruovat jeho podobu. Byla to obytná budova s předsunutou válcovou věží s ohrazeným nádvořím. Později byla hradba zpevněna půlkruhovou baštou. Před možným útokem byl hrad chráněn hlubokým příkopem vylámaným ve skále. Po r. 1340 došlo k rozšíření hradu přístavbou dalšího křídla na východní straně, kde byl terén pro stavbu nepříznivější. Hradební zeď posloužila jako základ zadní stěny nového stavení na jihovýchodní straně. Vstup do tohoto jednopatrového křídla zajišťovala pavlač, na kterou se vystupovalo po schodišti z nádvoří. Z r. 1357 je zachována první historická listina týkající se dnešního hradu Orlíka. Toho roku král Karel IV. udělil hrad v manství svému kancléři Dětšichovi z Portic, biskupu mindenskému a pak proboštu vyšehradskému. Ten však Orlík dlouho nedržel. S královým svolením postoupil hrad r. 1360 svému synovci Dětřichu mladšímu z Portic, purkrabímu na Vyšehradě. R. 1369 (pravděpodobně po smrti nového majitele) udělil král Karel IV. hrad v manství Hyncíku Pluhovi z Rabštejna, jehož otec byl finančníkem krále Jana Lucemburského. Hyncík byl později jedním z oblíbenců krále Václava IV. R. 1395 vyměnil Orlík s jiným královým milcem, Zikmundem Hulerem, královským podkomořím (za Boršengryn v Chebském kraji). Po popravě Hulera (1405), kterého falešně obvinili před králem jeho nepřátelé ze zpronevěry, byl Orlík ponechán Hulerovu bratru…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 10.6. 2003
pověsti

Dítě v orlím hnízdě

V nepřístupných lesích na březích Vltavy měli své skrýše loupežníci, kteří byli postrachem širého kraje. Byli to muži divokých tváří a otrlých srdcí, nemající s nikým slitování. Kdo jim padl do rukou, byl bez milosti obrán o všecko, a protivil-li se, zabili ho. Nevinná krev lpěla na jejich rukou – a proto nad hlavou všech visel katův meč. Bylo však těžko je potříti a vypleniti, neboť měli dobré úkryty a znamenitého vůdce, jménem Baťka, který byl jak ostříž opatrný. Ani kníže, vytrhnuv proti Baťkovi, nic nepořídil, takže kraj nadále trpěl jeho řáděním. Našla se však jiná zbraň, jiná střela, která zasáhla zbojníkovo srdce. Batěk měl s sebou v lesích mladou ženu a malého synka, jehož velmi miloval. Když sám zabíjel, nepomyslil, jak je smrt krutá a že – zabíjí-li otce rodiny – činí z jejich dětí sirotky. Teprve, když mu zlá nemoc vyrvala z náruče milovanou ženu, pocítil Batěk, co je to lidská bolest. Jako bezhlavý chodil po…  číst dále

2.9. 2002

Půdorys místa

půdorys přízemí
© T. Durdík podle J. Muka (in kol. Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské muzeum v Písku, Písek 1995)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

2.9.2012 14:04 Milada Mandaus
Navstivili jsme s detmi krasnou prehradu, zamecky park,zamek, vse je krasne, ale restaurace v parku je katastrofa, jidlo pripravene bez lasky, dlouha cekaci doba a hlavne predrazene, dve detske porce (bramb.kase,rizek) a dve dospele, kazdy jedno piti za 850Kc to je sila.Honosne se laka:deti k obedu zmrzlinu zdarma, ale az kdyz jsem o ni rekla tak dostali nanuk na klasku, tohle prece neni fer jednani. Ze je to drazsi, to jsem vedela, ale takhle?Myslim, ze muj nazor sdili vice lidi, kteri letos restauraci navstivili, priste radeji deti vydrzi a pojedeme nekam jinam.
6.7.2013 13:49 Světlana
Úplný souhlas, zámek krásný, průvodkyně vyprávěla krásně, park a procházka k hrobce pěkný zážitek, ale pak!!!! hlad, hle Zámecká restaurace U Toryka, gulášová polévka, přijde k chuti, tak jdeme, polévka dobrá, teplá, pak došlo na placení, nějak se nemůžu dopočítat.... inkasující slečna mi to přišla vysvětlit: k polévce byla ošatka chleba (cca 5 ks ze čtvrtky chleba) za 30!!!! korun českých!!! co na tom, že jsem je nesnědla všechny, počítá se za CELOU ošatku a 30,- Kč stojí proto, že jste v ZÁMECKÉ RESTAURACI, jak mi naštvaně vysvětlila. Takže na zámek ano, ale do této restaurace nikdy!!
26.4.2010 12:10 Zdeněk Procházka
Byl jsem z tohoto zámku opravdu zklamán. Nějak jsem po určité reklamě tohoto místa čekal víc. Daleko více doporučuji nedaleký Zvíkov!
6.5.2009 18:44 Eliska
O zámku a jeho okolí zde bylo napsáno asi vše.Nádherné místo......Prohlídka velmi zajímavá,je tu opravdu na co se dívat.Výlet jsme si obahatili o plavbu parníkem na Zvíkov.(Adresa: www.lodnidopravaorlikslapy.cz)
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Orlík nad Vltavou

Místa v okolí

 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Žďákovský most
 Voltýřov
 špitál
 Voltýřov
 kaplička
 Lety
 Kotýřina
 Skalní brána
 Lašovice
 synagoga
 Onen Svět
 Zalužany
 židovský hřbitov
 empírový most
 židovský hřbitov
 Kovářov
 boží muka
 Dolní Nerestce
 fara
 Bukovany
 kostel sv. Kateřiny
 Zvíkov
 výklenková kaple
 Varvažov
 Varvažov
 Horosedly
 Obrovy hroby
 Čimelice
 Čimelice
 Rakovice
 Mirovice
 synagoga
 kostel sv. Klimenta
 Chraštice
 židovský hřbitov
 Vintíř
 Zahrádka
 Zbenice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Karlov
 Myslín
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 Boudy u Čimelic
 vodní nádrž Kamýk
 návesní kaple
 kaple sv. Anny
 Dolní Líšnice
 Smolotely
 Jenišovice
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 synagoga
 Kosatínský viklan
 Hrochův hrádek
 Petrovice
 židovský hřbitov
 Cerhonice
 Zhoř
 kostel sv. Jiljí
 Vrškámen
 Rtišovice
 Starosedlský Hrádek
 Draheničky
 Zduchovice
 boží muka
 Vrškamýk
 Vráž
 Husova kazatelna
 židovský hřbitov
 radnice
 nová synagoga
 stará synagoga
 Obděnice
 Strážovice
 stará fara
 vyhlídka nad Kamýkem
 kostel sv. Jiljí
 Plešiště
 Tochovice
 Pořešice
 Skrýšov u Sedlčan
 Veselíčko
 kostel sv. Anny
 Památník Vojna
 Poušť sv. Marka
Kontaktní informace
Zámek Orlík
39807 Orlík nad Vltavou
Tel: (+420) 382 275 101
http://www.zamekorlik.cz/cs/
zamek_orlik@seznam.cz ; info@zamekorlik.cz
Základní informace místa
ID místa: 509
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama