Vybudován r. 2013 v těsné blízkosti bývalé celnice na hraničním přechodu Nové Hrady-Pyhrabruck. Rekonstrukce podoby drátěných zátarasů, stálá expozice výstroje, výzbroje a vybavení. Větší část expozice je zaměřena na ochranu státní hranice v období tzv. studené války. Součást novohradského muzea.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 05/2023
V roce 2013 byl v těsné blízkosti bývalé celnice na hraničním přechodu Nové Hrady-Pyhrabruck vybudován skanzen ochrany státní hranice a železné opony, který je součástí Novohradského muzea. Vybudování skanzenu se uskutečnilo za podpory Evropské unie, z Evropského programu pro regionální rozvoj. Základ skanzenu tvoří exponáty z bývalého soukromého pohraničního skanzenu v Borovanech, který tam vybudoval pan Radomil Marek se svými přáteli. Cílem expozice je podat přehled o vývoji ochrany hranic od nejstarších dob až po vstup České republiky do schengenského prostoru. Větší část expozice je zaměřena na ochranu státní hranice v období tzv. studené války, kdy byl svět rozdělen na dvě nesmiřitelné politicko-hospodářské soustavy. Rekonstrukce podoby drátěných zátarasů, stálá expozice výstroje, výzbroje a vybavení. Otevírací doba - viz návštěvka.
www.kicnovehrady.cz; Jaroslav Špiroch., 18.5. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Nové Hrady

Místa v okolí

 boží muka
 Buquoyská hrobka
 kamenný kříž
 výklenková kaple
 Nové Hrady
 kašna
 Buquoyská rezidence
 radnice
 kovárna
 výklenková kaple
 Nové Hrady
 pivovar
 kaple Panny Marie
 Terčino údolí
 boží muka
 boží muka
 kaple
 Světví
 Cuknštejn
 Vyšné
 kostel sv. Mikuláše
 Svébohy
 Žofinka
 kostel sv. Anny
 Kraví hora
 Červené blato
 Žumberk
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 fara
 Hrádek
 Čížkrajice
 Zlatá Ktiš
 Veterán Muzeum-Roděj
 dřevěný betlém
 Trhové Sviny
 kostel sv. Zikmunda
 Žofín
 morový sloup
 radnice
 Brouskův mlýn
 Žofínský prales
 Buškův hamr
 ZOO Dvorec
 Dvorec
 boží muka
 Safari Park
 Nový Dvůr
 Hluboká u Borovan
 kašna
 boží muka
 smírčí kříž
 kamenný most
 kostel sv. Linharta
 Borovany
 pranýř
 radnice
 kříž
 výklenková kaple
 boží muka
 Trocnov
Kontaktní informace
KIC
Nové Hrady
Tel: + 420 386 362 195
http://www.kicnovehrady.cz
kic@novehrady.cz
Základní informace místa
ID místa: 17179
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama