Použití predikátu z Obděnic je již z r. 1219 a týká se starší tvrze. Existence mladší tvrze až za Jana z Jedlice, majitele r. 1452. První zmínku o existenci máme až z r. 1593, kdy zde probíhá stavební činnost Jakuba Krčína z Jelčan. Jeho zeť o ně přichází po konfiskacích a přechází na Lobkowicze.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 09/2019
Starobylá ves Obděnice je doložena již r. 1219, dnes má asi 80 obyvatel a je místní částí obce Petrovice. Pozůstatek místní tvrze se nachází severně od kostela Nanebevzetí Panny Marie románského původu při č. p. 3 a 25. Kolem něj prochází trasa naučné stezky Petrovicko, která je okružní a měří 27 km. Do vsi vede odbočka ze silnice II/105 ve Vilasově Lhotě.
27.8. 2020
popis

Zdivo tvrze se zčásti zachovalo ve dvou dosud stojících staveních, další části jsou ve formě zříceniny. Tvrz prodělala jak pozdně gotickou, tak renesanční (Krčínovu) přestavbu a její dispozice byla poněkud složitější. Trochu nahlédnout do její tehdejší podoby pomůže kresba vzhledu tvrze podle popisu z roku 1895, její vznik v místní kronice je pozdějšího data. Je zde věžovitá brána s průjezdem, s otvory pro kladky padací brány a místnosti nad ní, která zde ještě stála kompletně dochovaná na počátku 20. století. Za ní leží dva nestejně vysoké trakty. Kresba reálně odpovídá nynějšímu půdorysu. V jižní části západnějšího objektu lze nalézt sedlový kamenný portál a dvě okenní ostění, spíše zde jde o kamenné prvky použité druhotně.

Petr Nožička , čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II., kol. autorů, Argo 2000, 25.3. 2020

historie

Již v roce 1219 je zmiňován v listinných pramenech Martin s predikátem z Obděnic, což je zároveň první zmínka o vsi. Jeho jméno souviselo pravděpodobně se starším sídlem, u kterého se předpokládá, že stálo jižně od románského kostela Nanebevzetí Panny Marie a nebylo dosud archeologicky potvrzeno. Pozůstatky mladší tvrze leží ve vsi, na terasovitém stupni severovýchodně pod románským kostelem. Od roku 1452 byla ves, už pravděpodobně i s novou tvrzí, v držení Jana z Jedlice. První zmínku o její skutečné existenci máme až v roce 1593, kdy je majitelem Jakub Krčín z Jelčan, který zde prováděl velké opravy či přestavby. Jakub Krčín z Jelčan má v místním kostele náhrobník, ve skutečnosti zde však nebyl pohřben, datum úmrtí chybí. Tvrz zdědila jedna z Krčínových dcer Johanka a svatbou získává ves její manžel Oldřich Myška ze Žlutic, kterému jsou Obděnice po bělohorské bitvě zkonfiskovány. V roce…  číst dále

Petr Nožička , čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II., kol. autorů, Argo 2000, Tvrze středních Čech, F. Kašička, Středisko SPPOP Středočeského kraje,Praha 1984, 25.3. 2020

Půdorys místa

půdorys tvrze, černě zdivo 14. století, křížkovaně pozdně gotické kolem r. 1500, šrafovaně renesanční z přelomu 16. a 17. století, mladší neznačeno
© Jiří Úlovec: O tvrzi a zámku v Obděnicích u Vysokého Chlumce, Podbrdsko XVI/2009, Státní okresní archiv Příbram a Hornické muzeum Příbram, Příbram 2009
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Obděnice

Místa v okolí

 Husova kazatelna
 Vrškámen
 Petrovice
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 kostel sv. Prokopa
 Zahrádka
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Pořešice
 Obětní kámen
 Vysoký Chlumec
 fara
 Plešiště
 Zvěřinec
 kaple sv. Anny
 Kovářov
 židovský hřbitov
 Chlístovské menhiry
 Nedrahovice
 Jenišovice
 Poušť sv. Marka
 Ústupenice
 Vlksice
 Doubravice
 Nadějkov
 Skalní brána
 Lidkovice
 Lašovice
 Kotýřina
 Onen Svět
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Třebnice
 nová synagoga
 Měšetice
 Jetřichovice
 stará synagoga
 Zhoř
 Uhřice
 stará fara
 špýchar
 radnice
 Bolechovice
 kostel sv. Jeronýma
 Skrýšov u Sedlčan
 židovský hřbitov
 Hrádek u Lovčic
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Prčice
 nová radnice
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 vyhlídka nad Kamýkem
 morová kaplička
 radnice
 kaplička
 Lovčice
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 špitál
 Nové Mitrovice
 návesní kaple
 Červený Hrádek
 Příčovy
 Jistebnice
 synagoga
 Kosova Hora
 Dobrohošť
 Vrchotice
 Příčovy
 Jistebnice
 Vrškamýk
 Jistebnice
 Staré Mitrovice
 Obrovy hroby
 Voltýřov
 Libenice
 kostel sv. Václava
 Žďákovský most
 Skalice
 Kňovice
 Zduchovice
 Vojkov
 Zrůbek
 Orlík nad Vltavou
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Prokopa
 Štětkovice
 Hřiměždice
 Martinice
 Oltyně
 Zvíkov
 kostel sv. Martina
 Vrchotovy Janovice
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 14685
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama