Použití predikátu z Obděnic je již z r. 1219 a týká se starší tvrze. Existence mladší tvrze až za Jana z Jedlice, majitele r. 1452. První zmínku o existenci máme až z r. 1593, kdy zde probíhá stavební činnost Jakuba Krčína z Jelčan. Jeho zeť o ně přichází po konfiskacích a přechází na Lobkowicze.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 09/2019
Starobylá ves Obděnice je doložena již r. 1219, dnes má asi 80 obyvatel a je místní částí obce Petrovice. Pozůstatek místní tvrze se nachází severně od kostela Nanebevzetí Panny Marie románského původu při č. p. 3 a 25. Kolem něj prochází trasa naučné stezky Petrovicko, která je okružní a měří 27 km. Do vsi vede odbočka ze silnice II/105 ve Vilasově Lhotě.
27.8. 2020
popis

Zdivo tvrze se zčásti zachovalo ve dvou dosud stojících staveních, další části jsou ve formě zříceniny. Tvrz prodělala jak pozdně gotickou, tak renesanční (Krčínovu) přestavbu a její dispozice byla poněkud složitější. Trochu nahlédnout do její tehdejší podoby pomůže kresba vzhledu tvrze podle popisu z roku 1895, její vznik v místní kronice je pozdějšího data. Je zde věžovitá brána s průjezdem, s otvory pro kladky padací brány a místnosti nad ní, která zde ještě stála kompletně dochovaná na počátku 20. století. Za ní leží dva nestejně vysoké trakty. Kresba reálně odpovídá nynějšímu půdorysu. V jižní části západnějšího objektu lze nalézt sedlový kamenný portál a dvě okenní ostění, spíše zde jde o kamenné prvky použité druhotně.

Petr Nožička , čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II., kol. autorů, Argo 2000, 25.3. 2020

historie

Již v roce 1219 je zmiňován v listinných pramenech Martin s predikátem z Obděnic, což je zároveň první zmínka o vsi. Jeho jméno souviselo pravděpodobně se starším sídlem, u kterého se předpokládá, že stálo jižně od románského kostela Nanebevzetí Panny Marie a nebylo dosud archeologicky potvrzeno. Pozůstatky mladší tvrze leží ve vsi, na terasovitém stupni severovýchodně pod románským kostelem. Od roku 1452 byla ves, už pravděpodobně i s novou tvrzí, v držení Jana z Jedlice. První zmínku o její skutečné existenci máme až v roce 1593, kdy je majitelem Jakub Krčín z Jelčan, který zde prováděl velké opravy či přestavby. Jakub Krčín z Jelčan má v místním kostele náhrobník, ve skutečnosti zde však nebyl pohřben, datum úmrtí chybí. Tvrz zdědila jedna z Krčínových dcer Johanka a svatbou získává ves její manžel Oldřich Myška ze Žlutic, kterému jsou Obděnice po bělohorské bitvě zkonfiskovány. V roce…  číst dále

Petr Nožička , čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II., kol. autorů, Argo 2000, Tvrze středních Čech, F. Kašička, Středisko SPPOP Středočeského kraje,Praha 1984, 25.3. 2020

Půdorys místa

půdorys tvrze, černě zdivo 14. století, křížkovaně pozdně gotické kolem r. 1500, šrafovaně renesanční z přelomu 16. a 17. století, mladší neznačeno
© Jiří Úlovec: O tvrzi a zámku v Obděnicích u Vysokého Chlumce, Podbrdsko XVI/2009, Státní okresní archiv Příbram a Hornické muzeum Příbram, Příbram 2009
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Obděnice

Místa v okolí

 Husova kazatelna
 Vrškámen
 Petrovice
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 kostel sv. Prokopa
 Zahrádka
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Pořešice
 Obětní kámen
 Vysoký Chlumec
 fara
 Plešiště
 Zvěřinec
 kaple sv. Anny
 Kovářov
 židovský hřbitov
 Chlístovské menhiry
 Nedrahovice
 Jenišovice
 Poušť sv. Marka
 Ústupenice
 Vlksice
 Doubravice
 Nadějkov
 Skalní brána
 Lidkovice
 Lašovice
 Kotýřina
 Onen Svět
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Třebnice
 nová synagoga
 Měšetice
 Jetřichovice
 stará synagoga
 Zhoř
 stará fara
 špýchar
 radnice
 Bolechovice
 kostel sv. Jeronýma
 Skrýšov u Sedlčan
 židovský hřbitov
 Hrádek u Lovčic
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Prčice
 nová radnice
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 vyhlídka nad Kamýkem
 morová kaplička
 radnice
 kaplička
 Lovčice
 Voltýřov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 špitál
 Nové Mitrovice
 návesní kaple
 Červený Hrádek
 Příčovy
 Jistebnice
 synagoga
 Kosova Hora
 Dobrohošť
 Vrchotice
 Příčovy
 Jistebnice
 Vrškamýk
 Jistebnice
 Staré Mitrovice
 Obrovy hroby
 Voltýřov
 kostel sv. Václava
 Žďákovský most
 Skalice
 Kňovice
 Zduchovice
 Vojkov
 Zrůbek
 Orlík nad Vltavou
 kostel sv. Prokopa
 socha sv. Prokopa
 Štětkovice
 Martinice
 Oltyně
 Zvíkov
 kostel sv. Martina
 Vrchotovy Janovice
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 14685
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama