Kamenná boží muka na nízkém podstavci s žulovým sloupkem a kapličkou se spodní okosenou hranou s obrázky a nápisem. Umístěna u cesty po pravé straně ke Schwarzenberské hrobce na hrázi rybníka Svět. Datace 1649 s dlouhým, částečně nečitelným nápisem. Sloup byl pravděpodobně vyměněn. Volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 06/2021
Obec Domanín (německy Domanin) se nachází v okrese Jindřichův Hradec, zhruba 4 km jihozápadně od Třeboně. Na severní straně katastru obce se prostírá rybník Svět a na východní pak Opatovický rybník. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1367. Poblíž božích muk stojí unikátní Schwarzenberská hrobka knížecího rodu, která byla dokončena roku 1877. Dále zde stojí hřbitovní kostel sv. Jiljí, který sloužil k pohřbívání členů knížecího rodu před vystavěním kaple, kaple z roku 1924 na návsi obce a socha Anděla Strážce v Třeboňském parku. Rožmberská rybniční soustava v oblasti je národní kulturní památkou. V oblasti je řada cyklistických stezek (nenáročné, vhodné i pro děti - Okolo Třeboně, Greenway RD aj.).
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch., 4.3. 2021
popis

Na nízkém hranolovém podstavci je osazen žulový sloupek a na něm je kaplička se spodní okosenou hranou. Na kapličce je datum a část původní legendy "1649 Lor. Per. z Rozenwertu....... V kapličce jsou čtyři plochy pro obrázky, po rekonstrukci znovu obnoveny. Na čelní straně obrázek sv. Vojtěcha. na vrcholu kapličky je kříž. Je to jeden z nejstarších datovaných příkladů v celé oblasti s původním nápisem. Boží muka jsou památkově chráněna od 3.5.1958.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 4.3. 2021

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Domanín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 11791
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama