Tvrz připomínaná poprvé roku 1411 prošla v 16. století důkladnou renesanční přestavbou. Od roku 1633 sloužila hospodářským účelům, po II. světové válce zchátrala až ke zřícení severního křídla a současné devastaci ostatních částí objektu.
Hlavní obrázek místa
Tvrz ve Svébozích
© Jiří Cukr 03/2002
Tvrz stojí u silnice při východním okraji obce Svébohy 2 kilometry severně od Horní Stropnice v Novohradských horách.
Jednopatrová budova bývalé tvrze s dvěma bočními přístavkami ( severní zbořený ) je v současnosti v dezolátním stavu ( do první světové války zde fungoval hostinec ). Podle aktuálních zpráv z médií (prosinec 2014) je objekt v havarijním stavu a hrozí jeho zřícení.
30.8. 2002

  historie

  Tvrz vznikla počátkem 15. století a poprvé se připomíná v roce 1411 jako majetek Petra ze Svojbohovic. Později, neznámo kdy, přešla na Pouzary z Michnic. Oldřich Pouzar si v roce 1541 nechal do zemských desek zapsat „tvrz Svébohy s dvorem poplužním a vsí celou a několik vesnic okolních.“ Toto je první písemný doklad o existenci tvrze. Po Častolarech z Dlouhé Vsi ji získal Petr Kořenský z Terešova. Ten se do její

  Jiří Cukr, 30.8. 2002
  Nynější majitel tvrze pan Jaroslav Břicháček ji koupil v r. 1997. Podle stropnické radnice většinu získal od Víta Tučného, bratra slavného Michala, zbytek později od obce. Měl v plánu vybudovat zde rodinné sídlo, ale to se mu z nedostatku finančních prostředků dodnes nepovedlo. Proto je tvrz v dnešní době v opravdu špatném stavu a je nabízena k prodeji.
  Chátrající rezidence,seriál MF DNES,9.díl,J.Štifter, www.sreality.cz, Jaroslav Špiroch, 26.7. 2009
  Medvěd jako dárek
  Tvrz Svébohy, jak je psáno výše, je svázána se starým rytířským rodem Častolarů z Dlouhé Vsi. Přibík z Dlouhé Vsi zasedal v l. 1608-10 k vánočním hostinám na rožmberském dvoře a kronika zaznamenala i dar. Petr Vok z Rožmberka od něho "k Ježíšku" 1608 dostal: medvěda.
  Životopisy posledních Rožmberků,Václav Březan, II.díl, nakl.Svoboda, Jaroslav Špiroch , 26.7. 2009

  pověsti

  O zazděné manželce
  Dne 26. května roku 1577 došla Petrovi Kořenskému z Terešova trpělivost a na radu své příbuzné rozkázal za údajné cizoložství s rožmberským regentem Jakubem Krčínem z Jelčan zazdít svou manželku do zdí tvrze Svébohy. Protože ovšem žena byla mezi lidem velice oblíbenou, ještě týž den se u tvrze shromáždilo na dvě stovky lidí, kteří se v podvečer pokusili zazděnou paní vysvobodit. V tom jim však zabránila

  Jiří Cukr, 30.8. 2002

  Půdorys místa

  Plán svébožské tvrze
  Ilustrovaná encyklopedie českých zámků
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Svébohy

  Místa v okolí

   Cuknštejn
   kostel sv. Mikuláše
   Žumberk
   Nové Hrady
   kovárna
   Buquoyská rezidence
   Nové Hrady
   Buquoyská hrobka
   Kraví hora
   kostel sv. Anny
   Hrádek
   kostel sv. Václava
   Olešnice
   Čížkrajice
   radnice
   morový sloup
   Trhové Sviny
   Buškův hamr
   Zlatá Ktiš
   ZOO Dvorec
   boží muka
   Nový Dvůr
   Sokolčí
   kamenný most
   Černá
   Slabošovka
   Újezdec
   Borovany
   Ostrolovský Újezd
   pranýř
   radnice
   Trocnov
   boží muka
   kostel sv. Jiří
   Komařice
  Notice: Array to string conversion in /var/www/hrady/https/index_mista_oid.php on line 263 Základní informace místa
  ID místa: 1245
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: Array
  Uveřejněno: 30.8.2002
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama