Tvrz připomínaná poprvé roku 1411 prošla v 16. století důkladnou renesanční přestavbou. Od roku 1633 sloužila hospodářským účelům, po II. světové válce zchátrala až ke zřícení severního křídla a současné devastaci ostatních částí objektu.
Hlavní obrázek místa
Tvrz ve Svébozích
© Jiří Cukr 03/2002
Tvrz stojí u silnice při východním okraji obce Svébohy 2 kilometry severně od Horní Stropnice v Novohradských horách. Jednopatrová budova bývalé tvrze s dvěma bočními přístavkami ( severní zbořený ) je v současnosti v dezolátním stavu ( do první světové války zde fungoval hostinec ). Podle aktuálních zpráv z médií (prosinec 2014) je objekt v havarijním stavu a hrozí jeho zřícení.
30.8. 2002
historie

Tvrz vznikla počátkem 15. století a poprvé se připomíná v roce 1411 jako majetek Petra ze Svojbohovic. Později, neznámo kdy, přešla na Pouzary z Michnic. Oldřich Pouzar si v roce 1541 nechal do zemských desek zapsat „tvrz Svébohy s dvorem poplužním a vsí celou a několik vesnic okolních.“ Toto je první písemný doklad o existenci tvrze. Po Častolarech z Dlouhé Vsi ji získal Petr Kořenský z Terešova. Ten se do její historie zapsal níže popsanou událostí o zazdění své manželky. Roku 1598 kupuje Svébohy Vincent Holzsparper z Holsteinu, který s největší pravděpodobností přistupuje k renesančnímu rozšíření dosavadní staré tvrze ( bosovaný portál ). Za účast na stavovském povstání mu byl majetek zkonfiskován a roku 1623 prodán klášteru ve Vyšším Brodě. V roce 1633 je však získávají Buquoyové, kteří Svébohy spojují s panstvím Nové Hrady a tvrz mění k hospodářským potřebám. Mezi Svébohy a Horní…  číst dále

Jiří Cukr, 30.8. 2002

Další texty historie
pověsti

O zazděné manželce

Dne 26. května roku 1577 došla Petrovi Kořenskému z Terešova trpělivost a na radu své příbuzné rozkázal za údajné cizoložství s rožmberským regentem Jakubem Krčínem z Jelčan zazdít svou manželku do zdí tvrze Svébohy. Protože ovšem žena byla mezi lidem velice oblíbenou, ještě týž den se u tvrze shromáždilo na dvě stovky lidí, kteří se v podvečer pokusili zazděnou paní vysvobodit. V tom jim však zabránila vojenská posádka povolaná z Nových Hradů. Přesto se šlechtičnu podařilo dostat ven. Bylo to následujícího dne, kdy do Svéboh dorazila skupina havířů patrně najatých Krčínem v rudném revíru na Českobudějovicku, kterým se podařilo dostat jí na svobodu a odvést do Trhových Svin. „Dali jí zástěru havéřskú a klobouček, takže mezi nimi skrze město šla a tu za farou na ni s vozem čekali; že ji do vozu dali a preč vezli.“ Kam jí odvezli se dodnes nezjistilo.

Jiří Cukr, 30.8. 2002

Půdorys místa

Plán svébožské tvrze
Ilustrovaná encyklopedie českých zámků
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Svébohy

Místa v okolí

 Cuknštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Žumberk
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Buquoyská hrobka
 Kraví hora
 kostel sv. Anny
 Hrádek
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Čížkrajice
 morový sloup
 radnice
 Trhové Sviny
 Buškův hamr
 Zlatá Ktiš
 ZOO Dvorec
 boží muka
 Nový Dvůr
 kamenný most
 Sokolčí
 Černá
 Slabošovka
 Újezdec
 Ostrolovský Újezd
 Borovany
 pranýř
 radnice
 Trocnov
 Sedlo
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Komařice
Notice: Array to string conversion in /var/www/hrady/https/index_mista_oid.php on line 275 Základní informace místa
ID místa: 1245
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: Array
Uveřejněno: 30.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama